image 89741 25 v1
Galéria(10)

Fasáda ako investícia?

Partneri sekcie:

Pri výbere fasádnej omietky by sme mali zohľadniť oveľa viac ako len cenu. Jeden z veľmi dôležitých parametrov je práve trvalá udržateľnosť a dlhodobá čistota fasády.

00 RD Kosice NanoporTop Baumit
01 Nanopor struktura bezna struktura omietky
02 hydrofilny povrch baumit nanoportop
03 cistenie fasady 01
04 Carniherba F Bratislava Baumit NanoporTop
05 Radove Domy Slnecnice BA NanoporTop
06 RD Urmince Baumit NanoporTop
07 Skusobna stena od roku 2007 NanoporTop

Témou trvalej udržateľnosti sa zaoberal viac ako 10 rokov výskumný tím pod vedením Dr. Jürgen Lorenz v centrálnom laboratóriu Baumit vo Wopfingu. A ďalších 10 rokov ju neustále vylepšuje a zdokonaľuje. Práve vo fasádnej omietke a farbe Baumit Nanopor sa spojila nanotechnológia s fyzikálnym princípom fotokatalýzy.


Nanotechnológia je jedna z kľúčových tém 21. storočia. Základnými prvkami sú nanočastice. Tie síce nemôžeme vidieť voľným okom, ale môžeme pozorovať ich pôsobenie vo forme kvalitnejších, účinnejších a trvanlivejších materiálov.
Nanoporéznu štruktúru povrchu omietky tvoria nanopóry a tie sú príliš malé pre organické aj anorganické čiastočky nečistôt, ktoré sa nedokážu pevne „usadiť“ na povrchu. Spolu s pôsobením prírodných síl ako je vzdušná vlhkosť, vietor, dážď, UV-žiarenie a teplotné zmeny dochádza k uvoľňovaniu nečistôt z fasády a povrch fasádnej omietky a farby tak ostáva prirodzene čistý a krásny.

Mnohé omietky využívajú princíp vysokej hydrofobizácie, tzv. efekt silného povrchového napätia v kvapke vody, ktorá má v tvare guľôčky minimálny kontakt s povrchom omietky. Fasáda sa tak umýva stekajúcou vodou. Ale čo s miestami, ktoré sú chránené pred zrážkami? Baumit Nanopor vďaka tenkej hydrofilnej vrstve na povrchu funguje na úplne inom princípe. Nanoporézna vrstvička absorbuje vlhkosť a znižuje povrchové napätie v kvapke vody. Tá vsakuje do vrchnej časti omietky a pri opätovnom odparovaní vytláča nečistoty zachytené v omietke. Nanopóry udržiavajú optimálny vlhkostný režim nielen v kontakte so zrážkovou vodou, ale aj so vzdušnou vlhkosťou.


A ako ochrániť fasády pred tvorbou rias?

Riasy sú mikroorganizmy, ktoré potrebujú pre svoj život úplne bežné podmienky, ako je svetlo, živiny, bežná teplota a hlavne voda – vlhkosť. Mohli by sme povedať, že tvorba rias je prirodzená. Ale pri dodržaní istých princípov a správnom výbere materiálu vieme fasádu ochrániť aj pred týmto nežiaducim javom. Hlavne v prostredí, ktoré je náchylnejšie na tvorbu rias, ako napr. blízkosť lesa, vodných plôch, tienisté prostredie je potrebné zvážiť architektúru objektu, orientáciu a správny výber omietky a zateplenia. Nesmieme zabúdať ani na pravidelnú údržbu fasády.
Práve problém rias na fasádach priniesol novú inováciu pre produkty Baumit Nanopor a to princíp fotokatalýzy. Fotokatalýza znamená chemický rozklad organických látok za prítomnosti denného svetla. Aby táto reakcia prebehla, musí byť v štruktúre materiálu zabudovaný katalyzátor a to oxid titaničitý (TiO2), ktorý sa aktivuje pôsobením ultrafialového slnečného žiarenia. Za pomoci fotokatalýzy dochádza k rozkladu organických nečistôt ako sú riasy, huby, baktérie a ďalšie mikrobiologické organizmy. Tie ostávajú na povrchu v neaktívnej podobe, odkiaľ sú následne vplyvom prírodných síl odstraňované preč z povrchu.

Tradičná ochrana fasádnych omietok a farieb je založená na báze chemických látok, ktoré ale časom strácajú účinnosť. Nový jedinečný spôsob ochrany pred organickým znečistením na princípe fotokatalýzy je dlhodobo udržateľný z pohľadu ochrany životného prostredia a zároveň je zárukou dlhodobo čistej fasády s minimálnymi nárokmi na údržbu a obnovu počas jej životnosti. Vďaka týmto vlastnostiam ostáva fasádna omietka a farba Baumit Nanopor dlhodobo čistá, odolná voči tvorbe rias a zároveň šetrí vaše náklady na údržbu v budúcnosti.

Text a foto: Baumit

www.baumit.sk