Drevený kompozit WoodPlastic® ponúka viac než len alternatívu

Terasové dosky z dreveného kompozitu výrobca WPC - Woodplastic 06
Zdroj: WPC - Woodplastic

Dôležitým prínosom moderných stavebných materiálov je, že nám umožňujú klásť na vonkajšie priestory podobné nároky, aké máme na obytné miestnosti v interiéri. Jedným z takýchto materiálov je WPC, ktorý sa ukázal ako ideálna voľba pre stavbu terás, plotov či obkladov stien. K najúspešnejším producentom dosiek z kompozitu dreva a polyetylénu patrí česká spoločnosť WPC - Woodplastic.

Obytným exteriérom dominuje drevo. Jeho prednosti sú nespochybniteľné – je ľahko dostupné, dobre opracovateľné, esteticky hodnotné, príjemné na dotyk, ako stavebný materiál má takmer ideálne vlastnosti.

Vzhľadom na stúpajúce nároky na komfort, bezpečnosť a dlhú životnosť výrobkov je však stále viac investorov nútených zohľadniť aj nevýhody, ktoré so sebou použitie klasického dreva ako stavebného materiálu prináša. V prvom rade ide o nutnosť pravidelnej, finančne aj časovo nákladnej údržby, často za pomoci najrôznejších chemických prípravkov.

Odolný kompozit do exteriéru

Za priekopníka vývoja nového materiálu na báze drevnej múčky a polyméru, známeho dnes ako WPC (Wood-Plastic Composite), je považovaná americká firma Strandex. V Európe patrí k najvýznamnejším producentom kvalitného dreveného kompozitu česká spoločnosť WPC – Woodplastic.

Hlavným cieľom vývoja WPC bolo eliminovať nežiadúce vlastnosti dreva. Predovšetkým malú odolnosť voči hubám, hmyzu, oteru, ale aj bazénovej chémii, záťaži, mastnote, prachu, snehu či slnečnému žiareniu. A zároveň šlo aj o to – a to v neposlednom rade – zdôrazniť prirodzenú vizuálnu dokonalosť dreveného povrchu.

Plne recyklovateľné produkty z nového materiálu sa najčastejšie uplatňujú v exteriéri v podobe terás, plotov a obkladov stien budov. V porovnaní s výrobkami z klasického dreva miestneho pôvodu ponúka WPC oveľa väčšiu odolnosť a násobne dlhšiu životnosť pri výrazne nižšej náročnosti na údržbu.

Plotové dosky z dreveného kompozitu výrobca WPC - Woodplastic
Plotové dosky z dreveného kompozitu výrobca WPC – Woodplastic | Zdroj: WPC – Woodplastic

Výrobca garantuje kvalitu

Výroba dosiek WPC – Woodplastic prebieha na báze extrúzie za pomoci laserovo kontrolovanej technológie, ktorá zaručuje maximálnu presnosť celej produkcie. Zloženie zmesi je patentovo chránené, kompozit obsahuje zhruba 60% vybranej drevnej múčky a 40% polyetylénu HDPE rovnakého typu, aký sa používa v zdravotníctve.

Areál WPC – Woodplastic v stredočeských Bukovanoch zahŕňa štyri výrobné linky. Spoločnosť tu produkuje zhruba 6 kilometrov kompozitných dosiek tej najvyššej kvality za 24 hodín. Súčasťou každého výrobku opúšťajúceho brány podniku je aj unikátny číselný kód garantujúci jeho kvalitu a originálny pôvod.

Obklady z dreveného kompozitu výrobca WPC - Woodplastic
Obklady z dreveného kompozitu výrobca WPC – Woodplastic | Zdroj: WPC – Woodplastic

Minimálna potreba údržby

A práve kvalita samotných dosiek je to, čo dáva zmysel rozhodnutiu preferovať terasu z kvalitního dreveného kompozitu od osvedčeného výrobcu pred bezmenným produktom z dovozu. Rozdiely v úrovni terás z kompozitu, ktoré si dnes na trhu môžeme kúpiť, môžu byť úplne priepastné. Lacným doskám z Ázie veľmi často chýbajú práve tie požadované parametre, kvôli ktorým bolo WPC vyvinuté. Ide predovšetkým o odolnosť a mimoriadne dlhú životnosť.

Výrobky WoodPlastic® sú stálofarebné a odolávajú všetkým rozmarom počasia. Minimálne nasiakavý materiál je rezistentný voči bazénovej chémii i slanej vode. Terasu nie je potrebné natierať, olejovať ani impregnovať, stačí ju občas opláchnuť prúdom vody.

Kvalitné dosky majú špeciálny protišmykový povrch, na ktorom sa netvoria triesky ani štepy. Majú plný profil, takže sa nekrútia ani nepraskajú a ľahko a rýchlo sa montujú. Terasy WoodPlastic® sú atraktívne, ich povrch je príjemný na dotyk a prirodzene pôsobiace farebné vyhotovenia ich dokážu zladiť s akýmkoľvek prvkom exteriéru.

Terasové dosky z dreveného kompozitu výrobca WPC - Woodplastic 05
Terasové dosky z dreveného kompozitu výrobca WPC – Woodplastic | Zdroj: WPC – Woodplastic

ZDROJ: PR článok spoločnosti WPC – Woodplastic