
Ako eliminovať tepelné mosty pri plochých strechách a zvýšiť energetickú efektivitu stavby
Tepelné mosty predstavujú častý problém v detailoch stavieb, najmä pri plochých strechách. Negatívne ovplyvňujú energetickú bilanciu objektu, znižujú povrchovú teplotu konštrukcií a vytvárajú podmienky pre vznik plesní. Moderné stavebné riešenia dnes umožňujú účinne tieto kritické miesta eliminovať a prispieť tak k dlhšej životnosti aj vyššej udržateľnosti budov.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Stavebníctvo je odvetvie, ktoré sa neustále vyvíja. Dôraz na úsporu energií a minimalizáciu ekologickej stopy je čoraz výraznejší. Prerušenie tepelných mostov zohráva v tomto smere kľúčovú úlohu. Predstavujeme vám inovatívne riešenie, ktoré nachádza uplatnenie najmä pri realizácii plochých striech.
Cieleným prerušením tepelných mostov sa výrazne znižujú tepelné straty budovy a eliminuje sa riziko kondenzácie v miestach s nedostatočným tepelným odporom. Tepelný most medzi interiérom a exteriérom síce nie je možné úplne odstrániť, keďže každý materiál má určitú tepelnú vodivosť, no práve rastúci trend zvyšovania hrúbky tepelnej izolácie túto problematiku ešte viac zvýrazňuje.
Čo je tepelný most?
Tepelný most (alebo aj tepelná väzba) je miesto v stavebnej konštrukcii, kde dochádza k výraznejším tepelným stratám než v iných častiach obvodového plášťa. Ich výskyt môže viesť k vzniku plesní alebo kondenzácii vlhkosti – ide o javy, ktoré spolu úzko súvisia. V miestach s nižšou povrchovou teplotou sa para obsiahnutá vo vzduchu zráža a vytvára prostredie vhodné pre vznik plesní.
Tepelné mosty často vznikajú na rozhraní rôznych stavebných materiálov s odlišnými tepelnotechnickými vlastnosťami. Typickým príkladom sú atiky plochých striech či kombinácie ľahčených tehlových blokov s plnou tehlou. V týchto miestach vzniká nežiaduci tepelný most.
Na trhu dnes existuje viacero výrobcov zameraných na materiály určené na elimináciu tepelných mostov. Jedným z nich je aj spoločnosť Termopan, ktorá vyrába konštrukčné prvky z materiálu Purenit – vysoko odolného, ľahko opracovateľného materiálu s výbornými tepelnotechnickými vlastnosťami. Cieľom je redukcia tepelných strát a zvýšenie povrchovej teploty na vnútornom líci konštrukcie. Vyššia teplota povrchu znižuje povrchovú vlhkosť, čím sa minimalizuje riziko kondenzácie a tvorby plesní.
Atiková zostava Termopan
Atikové prvky z Purenitu efektívne znižujú tepelné mosty v miestach napojenia na betónové alebo kovové konštrukcie. Tieto prvky je možné jednoducho rezať a tvarovať, montujú sa pomocou skrutiek medzi sebou aj na nosný podklad.
Tradične používané OSB dosky už nepredstavujú vhodný materiál na kotvenie atikových plechov, pretože ich pevnosť a súdržnosť sa vplyvom vlhkosti znižuje. Riešenie od spoločnosti Termopan prináša viacero výhod – eliminuje tepelné mosty, vytvára pevný a stabilný podklad pre montáž atikových plechov, zjednodušuje realizáciu zložitých detailov a zároveň podporuje udržateľnosť a ekologickú kvalitu stavby.
Zdroj: PR článok Termopan s.r.o.