Aké technické a ekologické výhody prinášajú 100 % recyklované okná?

Partneri sekcie:

Udržateľnosť je témou, ktorá už niekoľko rokov silno rezonuje aj v oblasti stavebníctva a architektúry. Materiály používané pri navrhovaní a realizovaní akýchkoľvek projektov majú totiž priamy vplyv na životné prostredie. Túto skutočnosť si uvedomujú aj v spoločnosti Deceuninck.

Aby sa staré plastové profily nemuseli skládkovať alebo spaľovať, zaviedla firma v celej Európe programy na ich využitie. Na trh aktuálne prichádza s  prvým systémom 100 % recyklovaných okenných a dverových profilov – Phoenix.

Rad Phoenix optimálne využíva spätný odber starých PVC okien a opakované využitie surovín. Nový profilový systém pre okná a dvere sa vyrába v Belgicku a z recyklátu nie je len jadro profilu, ako je to u iných výrobcov, ale recyklovaný je skutočne celý profil.

Metafora fénixa vstávajúceho z popola sa odráža v celom procese – staré okná, ktoré dosiahli koniec svojho životného cyklu sa rozdrvia a extrúziou (lisovaním pri vysokých teplotách) sa menia na nové produkty.

Rad Phoenix ponúka dve stavebné hĺbky rámov – 76 a 115 mm s tepelnou výstuhou Forthex.
Rad Phoenix ponúka dve stavebné hĺbky rámov – 76 a 115 mm s tepelnou výstuhou Forthex. | Zdroj: Deceuninck

Vysoká kvalita recyklovaných profilov

PVC sa vyrába z ropy, ide teda o neobnoviteľný zdroj. Tento materiál sa však dá bez straty kvality recyklovať až 10x. Zatiaľ čo obvyklá životnosť plastových okien je asi 35 rokov, môže sa životnosť jedného materiálu predĺžiť recykláciou až na 350 rokov.

Pri recyklácii PVC sa spotrebuje o 90 % menej energie než pri výrobe panenského PVC a zatiaľ čo pri výrobe 1 tony prvomateriálu (panenského PVC) vznikajú až 2 tony emisií CO2, pri jeho recyklácii vzniká len asi 135 kg CO2.

Navyše recyklát nestráca žiadne materiálové vlastnosti. Vďaka opakovanému spracovaniu dosahuje lepšiu pevnosť zvaru než pôvodný prvomateriál, čo potvrdili i uskutočnené testy.

Phoenix využíva spätný odber starých PVC okien a opakované využitie surovín. Ide o prvý systém 100 % recyklovaných okenných a dverových profilov.
Phoenix využíva spätný odber starých PVC okien a opakované využitie surovín. Ide o prvý systém 100 % recyklovaných okenných a dverových profilov. | Zdroj: Deceuninck

Okenný profil pre každú stavbu

Rad Phoenix ponúka dve stavebné hĺbky rámov – 76 a 115 mm, ktoré nie sú vystužené oceľou, ako je to bežné, ale tepelnou výstuhou Forthex. Sú k dispozícii v bielej vonkajšej farbe plastu a môžu byť potiahnuté jednostrannou alebo obojstrannou fóliou.

Farebnosť povrchových fólií je rovnaká ako u profilového systému Elegant, teda 50 fólií v štyroch rôznych štýloch: prírodné drevo (napr. pre stavby v dedinskom alebo tradičnom štýle), farebné drevo, plné farby (pre mestský štýl) a metalické farby (vhodné pre industriálny štýl).

Tieto rámy možno kombinovať s rovným krídlom Infinity, ktoré zaujme predovšetkým priamymi líniami, jednoduchosťou a moderným štíhlym vzhľadom.

Z hľadiska farebnosti si pri rade Phoenix možno zvoliť 50 fólií v štyroch štýloch – prírodné drevo, farebné drevo, plné farby a metalické farby.
Z hľadiska farebnosti si pri rade Phoenix možno zvoliť 50 fólií v štyroch štýloch – prírodné drevo, farebné drevo, plné farby a metalické farby. | Zdroj: Deceuninck

Podpora cirkulárnej ekonomiky

Deceuninck už dlhodobo investuje do zelenej budúcnosti. V roku 2012 otvorila špičkový recyklačný závod v Diksmuide. Nová recyklačná linka štvornásobne zvýšila recyklačnú kapacitu celej spoločnosti až na 45 000 ton PVC ročne, čo zodpovedá viac než dvom miliónom starých okien zachránených pred skládkovaním alebo spálením.

Viac na www.deceuninck.sk

Zdroj: PR článok Deceuninck, spol. s r.o.