Výkonné ventilátory na chladenie elektroniky. Až o 50% vyšší výkon vzduchu.

Digitálny svet sa vyvíja závratným tempom. Elektronika, ktorá spracováva obrovské množstvo dát, je stále výkonnejšia. Pre nezastaviteľný nárast hustoty komponentov a stále rastúci výkon sa však chladenie stáva výzvou, a to ako v telekomunikáciách, tak v automatizácii.

Je ťažké inštalovať výkonnejšie ventilátory alebo zvýšiť ich počet, pretože sa požadujú kompaktné riešenie a musia byť splnené požiadavky na ochranu proti hluku.

Nový kompaktný ventilátor spoločnosti ebm-papst je alternatívou budúcnosti, pretože poskytuje až o 50 % vyšší výkon vzduchu ako konvenčné riešenia. Generuje menej hluku než ventilátory rovnakej veľkosti s rovnakým výkonom. To umožňuje chladenie výkonnejšej elektroniky pri zachovaní rovnakej hladiny hluku.

Dnes je chladenie elektroniky založené hlavne na axiálnych kompaktných ventilátoroch najmä preto, že sa ľahko integrujú a poskytujú vysoké rýchlosti prúdenia vzduchu. Axiálne kompaktné ventilátory však majú svoje obmedzenia, napríklad ak je čoraz výkonnejšia elektronika umiestnená v rovnakom priestore alebo musí byť ešte kompaktnejšia v telekomunikačných systémoch či dátových centrách.

Pokiaľ ide o výber správneho pohonu alebo ventilátora, rozhodujúce nie sú len vlastnosti výrobku, ako sú hodnoty energetickej účinnosti a výkonu, ale tiež implementované možnosti inteligencie a komunikácie. Digitálny svet sa vyvíja závratným tempom. | Zdroj: Getty Images

Na zvýšenie chladiaceho výkonu sú dva axiálne kompaktné ventilátory jednoducho zapojené sériovo, čo sa v praxi zvyčajne dosahuje pomocou protibežných rotorov.

Nový vývojársky prístup pre presvedčivé riešenia

Špecialisti spoločnosti ebm-papst teda zvolili nový prístup k vývoju ventilátora, ktorý dodáva vyšší výkon bez toho, aby bol hlučnejší, a napriek tomu je kompaktný. Odborníci v Mulfingene, St. Georgen a v Šanghaji spojili svoje znalosti. V úzkej spolupráci s významným výrobcom elektroniky bol vyvinutý DiaForce, nový kompaktný ventilátor, ktorý dokáže vo všetkých ohľadoch splniť budúce požiadavky na chladenie elektroniky. Jeho rozmery sú rovnaké ako pri bežnom dvojstupňovom riešení.

Koncept nového vývoja je presvedčivý, ale tajomstvo DiaForce spočíva v jedinečnej geometrii obežného kolesa a krytu. To minimalizuje turbulencie v okrajovej oblasti, čo vedie k výraznému zníženiu hlučnosti. Výstupný otvor obežného kolesa ventilátora je tiež väčší ako nasávací otvor.

To znamená, že vzduch prúdi ventilátorom v axiálnom i radiálnom smere, čo zaisťuje vysoký nárast tlaku.

Typický nárast tlaku v DiaForce: v príklade označenom modrou farbou dosahuje prevádzkový bod cez 17 000 ot/min pri spotrebe energie 516 W. Výsledkom je tlak vyšší ako 1 800 Pa a výkon vzduchu> 500 m³/h. | Zdroj: ebm-papst

Preto je DiaForce charakterizovaný ako symbióza medzi axiálnym a radiálnym ventilátorom. Základná axiálna konštrukcia, ktorej inštalácia je lacnejšia, zostáva. Zvláštnou výhodou z hľadiska aerodynamiky je to, že DiaForce ponúka krivku výkonu vzduchu bez jej poklesu. Vďaka aerodynamickej optimalizácii je zároveň najtichším ventilátorom s týmto výkonom.

Priame porovnanie jednostupňového axiálneho kompaktného ventilátora (a), dvojstupňového axiálneho kompaktného ventilátora (b) a nového DC kompaktného ventilátora DiaForce (c). | Zdroj: ebm-papst

GreenIntelligence

Pokiaľ ide o výber správneho pohonu alebo ventilátora, rozhodujúce nie sú len vlastnosti výrobku, ako sú hodnoty energetickej účinnosti a výkonu, ale tiež implementované možnosti inteligencie a komunikácie. Medzi príklady riešenia GreenIntelligence pre ventilačnú a pohonnú techniku patrí zber dát pomocou interných a externých senzorov, spracovanie dát, inteligentná regulácia vysokovýkonných riadiacich systémov motorov a možnosti integrácie systému do sietí.

Vďaka monitorovaniu stavu môžu užívatelia kedykoľvek sledovať prevádzkové parametre svojho systému a vykonávať lepšiu analýzu chýb aj optimalizáciu, pretože je zdokumentovaná prevádzková história.

O spoločnosti ebm-papst

Skupina ebm-papst, rodinná firma so sídlom v nemeckom Mulfingene, je lídrom na svetovom trhu ventilátorov a pohonov. Spoločnosť bola založená v roku 1963, stala sa lídrom v oblasti motorových technológií, elektroniky a aerodynamiky a priebežne nastavuje medzinárodné trhové štandardy. S viac ako 20 000 produktami ponúka ebm-papst prispôsobené, energeticky účinné a inteligentné riešenia pre prakticky akékoľvek požiadavky na ventiláciu a pohon.

Text: Helmut Sebisch, Product Marketing Compact Air Technology (CAT), ebm-papst St. Georgen

www.ebmpapst.com/diaforce

www.ebmpapst.cz/cs/

ZDROJ: PR článok spoločnosti ebm – papst CZ s.r.o.