ESET SD VISUAL AERIAL by BLOOM 72dpi@2x
Galéria(12)

Veľký miľník pre centrálu budúcnosti: Eset ukončil asanáciu starej nemocnice na Patrónke

Bratislavské Silicon Valley alebo najambicióznejší projekt v meste. Aj také sú prívlastky pre novú centrálu technologického giganta, spoločnosti Eset. Firma svoje nové sídlo vybuduje v areáli bývalej Nemocnice sv. Michala, opustenej od roku 2015. Objekty jednej z najstarších nemocníc na Slovensku boli preto odsúdené k zániku, čo sa dnes definitívne naplnilo - Eset ich zbúral.

Bitka o pozemok 

Dnes má hlavné sídlo v bratislavskom Aupark Tower a pobočky až v 200 krajinách sveta. Slovenská softvérová firma Eset pôsobí v technologickom svete už 32 rokov a za tento čas sa vypracovala na globálneho hráča s medzinárodnými úspechmi. Uznávaná firma však potrebuje aj reprezentatívnu centrálu, ktorej príbeh sa začal písať v minulej dekáde. 

V roku 2016 vypísalo Ministerstvo vnútra SR verejnú obchodnú súťaž na odpredaj areálu bývalej Nemocnice sv. Michala na Patrónke, v tesnej blízkosti Železnej studničky. Do súťaže sa najskôr neprihlásil nikto, druhého kola sa už zúčastnila spoločnosť Eset, ale bola jediná.

Ministerstvu vnútra sa napokon nepozdávala suma, ktorú technologická firma ponúkala, a tak druhé kolo rezort zrušil a vypísal tretie. V ňom sa Eset stretol so spoločnosťou Forest Hill Company, blízka podnikateľovi Františkovi Hodorovskému a firmou Forespo Reality 10 s väzbami na finančnú skupinu J&T. 

ESET SD VISUAL STREET by BLOOM 72dpi@2x
Nový kampus spoločnosti Eset. Pohľad z križovatky Lamačská cesta – Cesta na Červený most | Zdroj: ESET

Napokon bolo zrušené aj tretie kolo. Podľa rezortu vnútra boli ponúkané sumy v treťom kole vyššie, ale stále nie také, aké by si predstavovali. Štvrtého kola sa nakoniec zúčastnili firmy v rovnakom zložení. Eset predložil najnižšiu ponuku, no po otváraní obálok ešte inicioval stretnutie s vtedajším ministrom vnútra Robertom Kaliňákom. 

Firma Eset požiadala o neverejnú licitáciu a deklarovala, že sú ochotní ponúknuť aj vyššiu sumu, ako bola dovtedy najvyššia ponuka v rámci štvrtého kola. Na stretnutí podľa Denníka E zároveň predstavili prvotnú štúdiu svojho projektu. Napokon ministerstvo vnútra dražbu vyhlásilo. Písal sa apríl 2017 a Eset získal areál za 26,2 milióna eur.

Svetový ateliér a najambicióznejší projekt v Bratislave

V septembri roku 2019 zorganizoval Eset medzinárodnú architektonickú súťaž, ktorej sa zúčastnilo až 270 ateliérov. Z nich vybrala spoločnosť tri – Bjarke Ingels Group, MVRDV a WilkinsonEyere. Nakoniec vyhrala kancelária BIG, ktorej koncepčný návrh prišiel do Bratislavy predstaviť Bjarke Ingels v roku 2021.

Projekt zožal množstvo ovácií, ale aj očakávaní. Eset od tohto obdobia viackrát komunikoval, že jeho ambíciou je vybudovať Campus podobný Silicon Valley v srdci Európy. Nový, kancelárko-výskumný komplex má pritiahnuť nové talenty, ale aj si ich dlhodobo udržať, čím firma reagovala na odliv vzdelanostnej ekonomiky. 

ESET SD VISUAL PARK by BLOOM 72dpi@2x
Nový kampus spoločnosti Eset | Zdroj: ESET

Prestížny dánsky ateliér navrhol v Bratislave mohutný komplex, pozostávajúci z 12 objektov (detailné rozloženie stavieb v galérii, pozn. red.). Sídlo Esetu má byť novým hlavným rozvojovým areálom, dosahujúcim ambiciózne nízkoenergetické ciele s vyšším užívateľským štandardom. Jedným z primárnych cieľov projektu je zníženie uhlíkovej stopy, jednak zabudovanej a tiež prevádzkovej v čo najväčšom rozsahu v zmysle udržateľnej architektúry. 

V novom kampuse by malo pracovať 1 800 až 2 500 zamestnancov a aj napriek svojej mohutnosti má pôsobiť komunitne. Prítomná bude galéria, športová či eventová hala a osobitým verejným priestorom bude námestie – ESET Gateway Plaza. Viditeľné bude priamo z križovatky Lamačskej cesty a Cesty na Červený most, pričom z námestia bude umožnený pohyb priamo do srdca kampusu. Cenovka celého zámeru sa zatiaľ odhaduje na 150 miliónov eur. 

Prvé povolenia aj začiatok konca nemocnice

Projekt, ktorý má byť prepojený aj s obľúbenou rekreačnou lokalitou Železnej studničky, je dnes stále v povoľovacom procese. S novým sídlom Esetu už súhlasilo hlavné mesto, ktoré zámeru udelilo zelenú. V minulom roku sa verejnosť dozvedela nové detaily projektu, keď firma predložila plány novej centrály na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Dôležitý miľník nastal v auguste roku 2023, keď Eset začal s búraním bývalej Nemocnice sv. Michala, na ktorej asanáciu mal stavebné povolenie. Jedna z najstarších nemocníc na Slovensku, ktorej vznik sa datuje ešte do 18. storočia, sa do priestorov na Patrónke presťahovala v roku 1942. Po desaťročiach toto miesto opustila v roku 2015 a presťahovala sa do novej budovy na Cintorínskej ulici v centre Bratislavy.

Snímka obrazovky 2023 07 29 o 17.15.18 2
Patrónka – riešené územie v rámci výstavby nového sídla Esetu | Zdroj: ESET

Išlo tak o začiatok konca nemocnice, ktorej areál má rozlohu až 91-tisíc metrov štvorcových, pričom zastavaná plocha obsahuje 11-tisíc metrov štvorcových. Celkovo sa tu nachádzalo 23 objektov, ktorých odstraňovanie začalo v auguste 2023. Schátrané a opustené stavby boli najskôr odpojené od rozvodov technickej infraštruktúry, uskutočnilo sa vypratanie interiérov od vybavenia, ktoré sa tu aj napriek zatvoreniu budov stále nachádzalo.

Následne prebehla demontáž jednotlivých stavieb. Súčasťou asanácie boli tiež areálové lavičky, reklamné panely, areálové svietidlá, tabule informačného systému a areálové dopravné označenie. S ukončením asanácie počítal investor vo februári 2024. 

Pripravený na centrálu budúcnosti

Udialo sa tak až dnes. „Spoločnosť Eset ukončila odstraňovanie pôvodných objektov v areáli bývalej Vojenskej nemocnice, kde má vyrásť rozsiahly projekt kampusu na bratislavskej Patrónke. Na pozemku v súčasnosti stále prebieha čistenie územia, recyklácia odpadu z búrania a prekládky inžinierskych sietí,” pre TASR to uviedol Peter Blažečka zo spoločnosti Eset. 

Snímka obrazovky 2024 06 17 o 0.32.04
Pohľad na jednotlivé objekty Nemocnice sv. Michala, ktoré boli opustené od roku 2015 | Zdroj: Google Street View

„Pri búracích prácach vzniklo takmer 40 ton odpadu, pričom miera zhodnotenia predstavuje až 98,5 percenta. Pri zhodnotení odpadu bol dôraz kladený na maximálnu mieru recyklácie a opätovného využitia recyklátu v rámci výstavby kampusu,“ skonštatoval Blažečka s tým, že pri prácach sa nevyskytli žiadne neočakávané problémy ani časové sklzy.

Podľa TASR dnes Eset pripravuje dokumentáciu pre územné konanie. „Na príprave dokumentácie pre územné rozhodnutie sa stále pracuje,“ poznamenal Blažečka. Termín začatia výstavby nového projektu bude závisieť najmä od dĺžky povoľovacích procesov a získania všetkých právoplatných povolení. V minulosti spoločnosť deklarovala, že má záujem, aby bol projekt postavený čo najskôr.

Konkrétne termíny boli uvedené v najnovšej dokumnentácii EIA. Eset verí, že s výstavbou sa podarí začať už v prvom kvartáli roku 2025 a práce ukončí v prvom kvartáli roku 2027. Termín začatia prevádzky nového kampusu je následne naplánovaný na druhý kvartál roka 2027. Oproti pôvodným plánom tak ide o mierny posun, spoločnosť chcela začať s výstavbou ešte v tomto roku a projekt dokončiť v roku 2026.

Prvý krok dokonaný

Dnes je už prvý krok k výstavbe novej centrály Esetu dokonaný – spoločnosť zbúrala areál bývalej Nemocnice sv. Michala na Patrónke. Nasledovať má výstavba, ktorej začiatok však bude záležať od mnohých faktorov, vrátane získania právoplatného stavebného povolenia. Až toto najdôležitejšie povolenie predurčí, či sa optimistické termíny developera podarí naplniť. Rovnako dôležité bude, či projekt prejde povoľovacím procesom bez odvolaní. 

ESET SD VISUAL AERIAL by BLOOM 72dpi@2x
ESET SD VISUAL STREET by BLOOM 72dpi@2x
ESET SD VISUAL COURTYARD by BLOOM 72dpi@2x
ESET SD VISUAL PARK by BLOOM 72dpi@2x
ESET SD VISUAL WINTER by BLOOM 72dpi@2x
Snímka obrazovky 2024 06 16 o 22.34.48
Snímka obrazovky 2023 07 29 o 17.16.56
ESET Areal Patronka

ESET Campus

Lokalita: Mestská časť Bratislava – Karlova Ves
Developer: ESET, spol. s r. o.
Architekt: Bjarke Ingels Group (BIG)
Rozpočet: 150 miliónov eur
Stav: V príprave
Realizácia: 2024 – 2027