Ilustračná foto, kancelárie

Uplynulý rok bol v investíciách do nehnuteľností na Slovensku rekordný

V roku 2022 patril kanceláriám (55%) najväčší podiel z celkového objemu investícií, na druhom mieste boli maloobchod (31%) a na treťom logistika (13%). Informovala o tom realitno-poradenská spoločnosť CBRE.

Celkový objem investícií do slovenského realitného trhu v uplynulom roku bol 1,13 miliardy eur, čo je o 50 % viac ako to bol v roku 2021, konštatoval obchodný riaditeľ CBRE Slovensko  Ľubor Procházka. V roku 2023 však predikuje pokles, celkový objem investícií na Slovensku  by mal dosiahnuť na úroveň 600  až 800 miliónov eur.

V súvislosti s investíciami do administratívnych priestorov riaditeľka oddelenia ESG a udržateľnosti Silvia Bassadin uviedla, že rastú nároky zamestnancov a firmy prehodnocujú  ich kvalitu aj napriek častejšej práci na diaľku.

„Bratislava sa, podľa posledných meraní, umiestnila na popredných priečkach v rámci prieskumov zameraných na certifikovanú kancelársku plochu, pričom jej podiel predstavuje približne 45%. Predpokladáme, že trend certifikácie na kancelárskych priestorov bude pokračovať aj naďalej,“ vysvetlila.

Do maloobchodu vstúpili a prichádzajú podľa Tomáša Lörincza, riaditeľa oddelenia prenájmu obchodných priestorov, noví hráči. Celkový objem investícií sa v tomto sektore vyšplhal na úroveň 350 miliónov eur. Celkom 13 % z celkového objemu investícií patrilo sektoru logistiky a priemyslu. Aj napriek tomu, že investičný objem v porovnaní s minulými rokmi klesol, podľa CBRE bol z hľadiska prenajatej plochy rekordný. Celkovo sa v roku 2022 na Slovensku prenajalo takmer 720-tisíc  m2, čo predstavuje medziročný nárast o 31 %.

V porovnaní so susedmi má Slovensko najvyšší objem domácich investícií. Pre investorov všeobecne bol najpríťažlivejší Bratislavský kraj (61%),  potom Košický kraj (13%), Trnavský kraj (7%) a Trenčiansky kraj (6%).