Vizualizácia projektu Sky Park so všetkými vežami

Kancelárie sú minulosťou. Sky Park Tower sa má zmeniť na rezidenčnú vežu

Pripravovaný projekt na rohu Čulenovej a Landererovej ulice v Bratislave si zachová podobu, ktorú navrhol renomovaný ateliér architektky Zahy Hadid. Dôvodom novej funkcie budovy sú zmeny na trhu administratívnych budov.

V súvislosti s transformáciou Sky Park Tower na rezidenčný projekt zástupcovia developera Alto Real Estate  komunikovali so Zaha Hadid Architects. Aktuálne developer pripravuje zadanie na takúto zmenu. Následne sa začnú projekčné práce a povoľovacie konanie súvisiace so zmenou stavby pred dokončením.

Na stavenisku budú do leta pokračovať stavebné práce, ktoré napriek plánovanej zmene, sú realizovateľné v zmysle vydaných právoplatných povolení.

Zmena funkcie veže  je výsledkom analýzy aktuálnej situácie na trhu v segmente administratívnych budov v Bratislave. Spoločnosť Alto Real Estate dlhodobo komunikovala, že výstavba Sky Park Tower sa bude odvíjať od aktuálnej situácie na realitnom trhu.

Veža Sky Parku
Veža Sky Parku | Zdroj: Alto Real Estate

Banky zmenili politiku financovania

Vplyv výrazného nárastu stavebných nákladov za ostatné 2 roky, zbrzdeného rastu nájomného v segmente kancelárií v kontexte aktuálnej neobsadenosti existujúcich priestorov v Bratislave a trend miery očakávanej výnosnosti realitných aktív v celej Európe má priamy dôsledok na úspešnú realizovateľnosť takýchto projektov.

Rovnako vplyvom inflácie došlo k markantnému zvýšeniu úrokových sadzieb a banky zmenili svoju politiku pri financovaní výstavby nových administratívnych projektov. Na trhu je badateľný trend zmenšovania nájomcov pri ich sťahovaní do nových priestorov, čo súvisí aj s akcelerovaným trendom „home officeov“, ktoré urýchlila pandémia. Táto situácia môže trvať dovtedy, kým nedôjde k väčšiemu vyváženiu dopytu a ponuky, a následnej korekcii trhového nájomného.

Byty vo štvrtej rezidenčnej veži odovzdajú v roku 2024

Spoločnosť Alto Real Estate  pokračuje v prácach na štvrtej rezidenčnej veži projektu Sky Park. Stavba už dosiahla plnú výšku 31 podlaží, intenzívne sa pracuje na fasáde, aj vo vnútri stavby. V tomto roku je v pláne ukončenie záverečných prác na bytoch. Odovzdávanie  bytov sa uskutoční po právoplatnej kolaudácii, v roku 2024.

Výkonný riaditeľ Rastislav Valovič uviedol, že zo štvrtej veže je väčšina bytov predaná, v predaji je v tomto a budúcom roku  len pár desiatok bytov. „Pôjde väčšinou o prémiovejšie byty na vyšších poschodiach. Aj vzhľadom na pretrvávajúci záujem o produkt tohto typu dáva zmysel ponúknuť záujemcom alternatívu vo forme konverzie Sky Park Tower na byty,“ upozornil.

Obytná veža Sky Park Tower, Bratislava

Investor: Alto Real Estate
Architekt: Zaha Hadid Architects
Stav: v príprave