Pavlovičová: Až 8 z 10 realitných transakcií v SR sa realizuje v Bratislave

Až 8 z 10 realitných transakcií realizovaných v SR sa týka Bratislavy. Kým v 90. rokoch bol v hlavnom meste ukončený iba jeden kancelársky projekt, postupne zahraniční investori objavili veľký potenciál mesta na výstavbu. V posledných rokoch sa mimoriadne dynamicky stavajú nielen byty a maloobchodné prevádzky, ale aj administratívne objekty a logistické centrá. Domácim aj zahraničným investorom je stále k dispozícii viac ako 3 000 hektárov na výstavbu všetkých segmentov realít vrátane mestskej infraštruktúry. Uviedla to riaditeľka magistrátu Hlavného mesta SR Bratislavy Anna Pavlovičová na 1. odbornej konferencii Reality a Development 2007.

Podujatie na tému „Stavebný boom? To je len začiatok“, ktoré sa konalo v Bratislave, pripravil týždenník Trend a mesačník o architektúre, stavebníctve a bývaní ASB. Príspevky si vypočulo viac ako 200 účastníkov.

Pavlovičová zdôraznila, že vysoký záujem developerov investovať práve v Bratislave ide ruka v ruke s výhodnou geografickou polohou mesta, stabilnými ekonomickými a legislatívnymi podmienkami na podnikanie a existujúcim veľkým priestorom, ktorý sa dá využiť na realizáciu projektov v oblasti nehnuteľností. „V súčasnosti nie je v Európe tak veľa miest s atraktívnymi lokalitami na investovanie, ako má Bratislava. Táto skutočnosť je konkurenčnou výhodou a umožňuje formovať novú tvár Bratislavy ako modernej európskej metropoly,“ konštatovala riaditeľka.

Ocenila, že popri významných zahraničných investoroch sa už na Slovensku vytvorila silná domáca skupina developerov. Keďže sa koncom mája očakáva schválenie územného plánu mesta Bratislavy, domáci a zahraniční investori budú mať k dispozícii dlhodobý prehľad o mape nehnuteľností a lokalitách atraktívnych na podnikanie. Budú môcť ďalej rozvíjať rozhodujúce lokality, a to obe nábrežia Dunaja, okolie bývalého Presscentra, historické centrum a Hrad. Otvárajú sa im však aj široké možnosti investovania pri budovaní nového Petržalského centra, športových a oddychových zón, ako aj v línii juhozápad až k rakúskym hraniciam.

Podľa Pavlovičovej sa namiesto kedysi označovanej Bratislavy ako mesta pri Dunaji stane Bratislava mestom na Dunaji.

Zdroj: TASR