Byty. Ilustračná foto.

Na Orave chýbajú nové byty aj pozemky. Staršie byty zdraželi až o 23 % 

 Na Orave síce dobre, ale aktuálne aj poriadne draho. Problémom je nízka ponuka bytov aj domov, ktorá nestačí uspokojiť vysoký dopyt. Hlavne po bytoch, kde úplne absentujú novostavby. Prakticky ich niet.

Ceny nehnuteľností na Orave lámu dlhoročné rekordy. Môže za to nízka ponuka a vysoký dopyt. Chýbajú byty, pozemky, absentuje aj ponuka novostavieb bytových domov. Až polovica mladých ľudí žije s rodičmi v jednej domácnosti. Jednoducho si nemôžu dovoliť vlastné bývanie. A keby aj. Ani nie je z čoho vyberať.

Byty v regióne zdraželi až o 22,83 %

Podľa realitného makléra a hypotekárneho špecialistu Radoslava Kováčika zo spoločnosti Finrea aktuálne na Orave chýbajú všetky druhy bytov. Štartovacie 1- a 2-izbové byty aj tie investičné. O nič ružovejšie to nie je ani v ponuke 3- a 4-izbových bytov pre rodiny. Oravský región tvoria tri okresy: Dolný Kubín, Námestovo a Tvrdošín.

Námestovo.
Námestovo | Zdroj: Shutterstock

„Najkritickejšie je na tom okres Námestovo. Kým v Dolnom Kubíne je v ponuke bytov pomenej, v Námestove prakticky nie sú. Keď sa aj niečo objaví, do pár dní je to predané. Aj preto je Námestovo aktuálne najdrahším miestom na Orave,“ upozorňuje maklér.

Viac ako covid či inflácia ovplyvňuje rast cien bytov na Orave ich akútny nedostatok. Cena secondhandových bytov (starších bytov – pozn. red.) tak veľmi rýchlo dobieha cenu novostavieb. Podľa realitnej maklérky Daniely Lomázovej z realitnej agentúry Dalmia za to môže slabá ponuka bytov.

Aj preto začali ceny starších bytov rýchlo atakovať ceny bytov v novostavbách. „Dokonca si dovolíme tvrdiť, že projekty, ktoré nastavovali cenu začiatkom roka 2021, sa ako holobyty, predávajú za nižšiu cenu za m2 ako dnes predávaný byt po rekonštrukcii v staršom bytovom dome.“

Podľa realitného agenta a hypotekárneho špecialistu zo spoločnosti Finrea Radoslava Kováčika v Dolnom Kubíne je priemerná cena takéhoto staršieho 3-izbového bytu približne na úrovni 2 000 € na štvorcový meter.

„Bežne tak v metropole dolnej Oravy, kúpite takýto 3-izbový byt v priemere za  140-tisíc eur. Samozrejme, cena sa líši v závislosti od lokality, ale aj od stavu daného bytu.“

Porovnanie cien bytov v Dolnom Kubíne
Porovnanie cien bytov v Dolnom Kubíne | Zdroj: Finrea

Za posledné roky rástli ceny na Orave každoročne o viac ako 10 percent. Potvrdzuje to interná štatistika spoločnosti Finrea, poprednej realitnej agentúry v tomto regióne. Je zaujímavé, že v uplynulom roku stúpli ceny bytov až o 22,83 %.

„Tým sme sa zaradili medzi regióny s najväčším rastom cien nehnuteľností na Slovensku,“ uvádza hypotekárny špecialista a riaditeľ realitnej kancelárie Finrea Radoslav Kováčik. Rast cien deklaruje napríklad 2-izbový byt v developerskom projekte Kubínske výhľady. Cena za takýto byt vzrástla od augusta 2021 do februára 2022 až o 30 %.

Byty. Ilustračná foto.
Byty. Ilustračná foto. | Zdroj: Shutterstock

Koľko zaplatí záujemca o byt za štvorcový meter v tomto regióne, výrazne ovplyvňuje lokalita, okres i stav nehnuteľnosti, teda či ide o pôvodný stav, alebo je byt rekonštruovaný, vtedy je cena vyššia.

Na lepšiu ilustráciu uvádzame rozpätie cien za posledné tri roky. Ide o cenu za m2 pri realizovaných predajoch 2- a 3-izbových bytov v okrese Dolný Kubín, Námestovo a Tvrdošín. Štatistickú informáciu nám poskytla realitná agentúra Dalmia, ktorá pôsobí v tomto regióne. Ceny vychádzajú z reálne predaných nehnuteľností.

Rozpätie cien za posledné tri roky.
Rozpätie cien za posledné tri roky. | Zdroj: Dalmia

Podľa Radoslava Kováčika zo spoločnosti Finrea zas platí pravidlo, že čím menší byt na Orave kupujete, tým viac si priplatíte za m2. V reči čísel to vyzerá tak, že najdrahšie sú v Dolnom Kubíne garsónky, kde je ich cena 3 000 eur/m2.

Za štartovací 2-izbový byt v pôvodnom stave zaplatíte +/– 1 696 eur za štvorcový meter. Priemerná cena za m2 v novostavbe v Dolnom Kubíne je 2 919 eur. „Námestovčania si priplatia ešte o 5 – 10 % viac než Dolnokubínčania,“ uzatvára maklér.

Chýbajú aj pozemky a ich cena je aj v satelitoch privysoká

O nič ružovejšie to nie je ani v prípade pozemkov. Aj tu by Oravci radi stavali domy, ale nie je kde. Chýbajú totiž pozemky a je to kritickejšie než v prípade bytov.

„Kým byty a domy je možné postaviť, pozemky, bohužiaľ, nevieme a nikdy ich nebude viac. Preto je situácia s pozemkami ešte kritickejšia než pri bytoch a domoch,“ ozrejmuje Radoslav Kováčik.

Aj v tomto regióne pozemky v dedinách okolo okresných miest na Orave atakujú rekordné ceny. Kým napríklad pred tromi rokmi sa dal kúpiť pozemok v obci Veličná neďaleko Dolného Kubína za 40 eur za štvorcový meter, dnes sa jeho cena šplhá až na úroveň 100 eur/m2. Podobná situácia je aj v okolí miest Námestovo, Tvrdošín a Trstená.

Developeri konečne objavili aj Oravu

Ak by ste hľadali novostavby bytov v Dolnom Kubíne, boli by ste prekvapení. Fakticky ich v ponuke ani niet. Tie podľa tamojších realitných agentúr prakticky za posledné roky absentovali. Ani v jednom z troch okresných miest v tomto regióne v minulých rokoch nebola žiadna väčšia výstavba nových bytov.

Práve rekordný nárast cien a dopyt po nových bytoch spôsobil záujem developerov o tieto okresné mestá, ktoré boli pre nich zaujímavou investičnou príležitosťou. Do 5 rokov by mal vyrásť projekt bytových domov Kubínske výhľady so 73 bytmi.

„Celkovo by malo pribudnúť v priebehu 5 rokov v Dolnom Kubíne v známych pripravovaných projektoch viac ako 297 bytov,“ vysvetľuje Radoslav Kováčik s tým, že: „Napriek chystaným stovkám nových bytov nečakám zníženie cien nových ani secondhandových bytov.“

Janka Horniaková