Čo s nedostatkom bytov a aký rozvoj čaká Bratislavu? Nezmeškajte konferenciu Reality Summit

Podujatie sa koná 4. – 5. mája, registrácia je spustená.

Blíži sa ďalší ročník konferencie Reality Summit, na ktorej sa opätovne stretnú realitní experti naprieč odvetvím.

V bohatom dvojdňovom programe nebudú chýbať diskusné panely na aktuálne témy, prednášky zaujímavých hostí či tradičný networking. Konferencia sa koná v dňoch 4. – 5. mája v Bratislave, okrem fyzickej účasti je možné priebeh sledovať aj online.

Hosť zo Singapuru a čo si vziať z viedenskej bytovej politiky

Jedným zo zahraničných hostí bude známy architekt Jason Pomeroy, jeden zo svetových lídrov v oblasti udržateľného dizajnu pôsobiaci v Singapure, na Blízkom východe i v Európe.

K jeho projektom patria kritikmi uznávané zelené mestá, budovy a krajiny, vrátane prvého uhlíkovo negatívneho domu v Ázii a indonézskom „Silicon Valley“. Na bratislavskej konferencii bude odborník, známy aj ako tvár televíznych relácií Smart Cities 2.0 či Futuropolis, hovoriť o tom, ako čeliť urbanistickým výzvam zajtrajška vďaka udržateľnému a smart prístupu.

Ďalším zahraničným spíkrom bude Christian Schantl zo spoločnosti Wiener Wohnen, ktorá v rakúskej metropole spravuje mestské nájomné byty. Aktuálny stav bytovej politiky vo Viedni a tento dlhodobo funkčný, rozvíjajúci sa model predstaví publiku na úvod konferencie.

Pôjde zároveň o vstup do nadväzujúcej debaty o novele stavebného zákona, ktorú v týchto dňoch bude prerokúvať parlament, a najmä zámere z vládneho programu vybudovať aj na Slovensku tisíce nájomných bytov v réžii štátu.

Pozrite si celý program konferencie Reality Summit 2022

Do diskusie sa zapojí aj štátny tajomník Martin Hypký či ďalšia hostka z Rakúska, Elke Stocker zo skupiny Vienna Insurance Group, ktorá je jedným zo subjektov diskutujúcich s predstaviteľmi slovenskej vlády o možnej spolupráci pri realizácii projektov rozsiahlej bytovej výstavby.

Ako nekopírovať pražský scenár a čo funguje v marketingu

V samostatnom paneli budeme 4. mája diskutovať aj o aktuálnej bytovej situácii na bratislavskom trhu. Hlavné mesto sa borí s akútnym nedostatkom bývania a developeri volajú najmä po zjednodušení povoľovacích procesov a novom územnom pláne.

Zdroj: Petit Press

Čo z toho je reálne a aké kroky môžu pomôcť v aktuálnej situácii, keď sa navyše čoraz častejšie skloňuje možné prasknutie realitnej bubliny? Okrem zástupcov súkromného sektora prijali pozvanie do diskusie aj viceprimátorka Bratislavy Lenka Antalová Plavuchová, ktorá má v agende zlepšovanie dostupnosti bývania, a tiež Martin Berežný, riaditeľ Sekcie územného plánovania na Metropolitnom inštitúte Bratislavy (MIB).

Pohľad „z vonku“ prinesie český odborník Jakub Nakládal venujúci sa problematike dostupného bývania.

V ďalšom bloku sa budeme venovať marketingu developerských projektov, práci s dátami a ďalším nástrojom, ktoré zefektívňujú procesy pri realitných transakciách. V záverečnej diskusii prvého dňa rozoberieme súčasný stav realitného investičného trhu, ktorý v posledných rokoch aj na Slovensku dynamicky rastie ako relatívne spoľahlivý zdroj stabilných výnosov.

Aké sú však riziká pri investovaní, čo vlastne tvorí portfólio aktív lokálnych realitných fondov a ako sú manažované? A zmenil v tomto segmente niečo vývoj v uplynulých pandemických mesiacoch?

Stavbárov trápia ceny, Bratislava dostane plán

Druhý deň konferencie bude po prednáške Jasona Pomeroya pokračovať súvisiacou diskusiou o udržateľnosti v architektúre a zelenom developmente. Aj táto oblasť je pod veľkým tlakom znižovania uhlíkovej stopy, čo zahŕňa ekologickú výstavbu a energetickú efektívnosť budov.

Hovoriť budeme o tom, aké trendy zo zahraničia k nám prenikajú a čo všetko si odstraňovanie negatívnych environmentálnych vplyvov výstavby bude vyžadovať v praxi.

Zdroj: Petit Press

Špecificky na situáciu na trhu so stavebnými materiálmi sa pozrieme v druhom dopoludňajšom paneli. Rastúce ceny a nedostupnosť materiálov sú dôležité faktory zdražovania nehnuteľností a tiež posunov termínov dokončenia projektov.

Trh sa navyše opäť musí popasovať s výzvou – vplyvom vojenského konfliktu na Ukrajine. Okrem lokálneho pohľadu zaznie v diskusii aj pohľad z amerického trhu, na ktorom pôsobí slovenský rodák Marek Kollár, dlhoročne pôsobiaci v stavebnej spoločnosti Alberici Constructors.

V popoludňajšom bloku dostane priestor téma rozvoja hlavného mesta, ktoré do najbližších rokov vstupujes uceleným strategickým dokumentov z dielne MIB-u. Jeho riaditeľ Ján Mazúr predstaví kľúčové východiská v oblasti developmentu a územného rozvoja. Do následnej diskusie sa zapojí viacero hostí vrátane Juraja Šujana, poradcu primátora Matúša Valla, či známeho urbanistu Petra Gera.

Záverečný blok prinesie diskusiu lídrov biznisu, ktorí sa budú venovať aktuálnym trendom a výzvam trhu. Zaujímavý bude nepochybne najmä pohľad do budúcnosti a vízia toho, čo kľúčové ovplyvní vývoj na lokálnom realitnom trhu v najbližších mesiacoch. V paneli budú diskutovať Tomáš Jurdák zo skupiny Middlecap, Stanislav Pagáč, šéf logistickej skupiny CTP na Slovensku a Tomáš Hegedűš,

Managing Director realitno-poradenskej firmy CBRE.

Priebeh konferencie je interaktívny s možnosťou klásť otázky aj z publika.

Všetky ďalšie informácie vrátane prebiehajúcej registrácie účastníkov sú dostupné na stránke podujatia.

Zdroj: PR článok Petit Press, a.s.