Varso Tower & Varso Place
Galéria(9)

V Poľsku sa dokončuje najvyššia budova Európskej únie

Partneri sekcie:

Na Chmielnej ulici v hlavnom meste Poľska vyrastá sebavedomá dominanta varšavskej panorámy. Po dokončení jej bude patriť titul najvyššej budovy v Európskej únii.

Sfinalizuje sa ňou výstavba administratívno-komerčného komplexu Varso, ktorého súčasťou je neplánovaný hotel, netradičné coworkingy a dokonca aj priamy vstup na železničnú stanicu.

Varso Tower pochádza z pera svetoznámeho architektonického štúdia Foster + Partners. Britskí architekti vytvorili výškovú dominantu v srdci hlavného mesta spôsobom im vlastným, keď jednoduchú hmotu rozčlenili na základe premenných vyplývajúcich z prostredia, ako natočenie k svetovým stranám, svetlotechnika či tvar komplikovaného pozemku.

Varso Tower & Varso Place
Varso Tower & Varso Place
Varso Tower & Varso Place
Vizualizácia Varso Tower & Varso Place
Varso Tower & Varso Place
Varso Tower & Varso Place
Varso Tower & Varso Place
Vizualizácia Varso Tower & Varso Place

Výšková konkurencia

Exponovaná poloha pri Triede Jána Pavla II. indikuje významnosť novej vertikály. Stojí na pozemku s pohnutou minulosťou, ktorý ešte donedávna niesol jazvy z 2. svetovej vojny. Nová organizácia urbanizmu zacelila mestský blok a dopovedala pre chodca zrozumiteľnejší mestský interiér.

Varso Tower sa nachádza vo vizuálnom kontakte s hrdým reprezentantom socialistického realizmu –Palácom kultúry a vedy, ktorému konkuruje svojou výškou. Symbolicky tak otvára novú kapitolu modernej poľskej metropoly, ktorá traumy z minulosti zanecháva za sebou. Pri svojich 310 metroch prevýši historickú stavbu o 73 metrov.

Hlavná stanica pod nohami

Budova disponuje priamym napojením na varšavskú hlavnú železničnú stanicu. V praxi to znamená, že regionálne aj medzinárodné vlaky prichádzajú a odchádzajú pár metrov pod pulzujúcim komplexom.

„Návštevník sa môže zobudiť v hoteli NYX, spraviť si checkout v župane, ísť pešo cez trojposchodový foyer na hlavnú železničnú stanicu, nastúpiť na prímestský vlak na varšavské letisko, prejsť ním k svojmu terminálu až do lietadla, pristáť v inom meste a prvýkrát sa ocitne v exteriéri, až keď opustí terminál po prílete,“ opisuje developer HB Reavis netradičné riešenie napojenia.

„Výhod je viac – mať poruke dôležité dopravné tepny alebo uzly je užitočné a veľmi praktické aj vzhľadom na dochádzanie zamestnancov do práce a cielené znižovanie množstva áut v uliciach. Stanica v bezprostrednej blízkosti sa zíde aj na pracovné cesty, vítanie a odprevádzanie návštev a podobne.“ 

Varso Tower & Varso Place
Varso Tower & Varso Place | Zdroj: HB Reavis

Panoramatický výhľad na metropolu

Mrakodrap sa týči do výšky 53 podlaží, do jeho útrob návštevníkov pozýva katedrálu pripomínajúca vstupná hala, ktorá prepája Varso Tower s Varso Place 1 a 2. Situovanie hlavných vchodov má vťahovať okoloidúcich a zaujať ich skulpturalitou interiérov.

Sociálnym srdcom komplexu je kryté námestie – rozsiahly foyer ohraničený zaskleným plášťom, ktorý ozvláštňujú vyrastené stromy a lavičky umožňujúce užiť si priestor. Jeho centrálna poloha nahráva jeho úlohe ako miesta stretnutí, pretože prepája niekoľko funkčných celkov v rámci komplexu – administratívu, hotel, coworking a foodcourty s komerčnými prevádzkami. Križovať sa tu budú trasy návštevníkov, zamestnancov aj kreatívcov.

Varso Tower & Varso Place
Varso Tower & Varso Place | Zdroj: HB Reavis

„Verejná sféra pokračuje na vrchole veže, kam návštevníkov vyvezú dva panoramatické výťahy. Na najvyššom obytnom poschodí v Poľsku, z ktorého je nerušený výhľad na Varšavu, sa nachádza vyhliadková plošina.

Poschodia 46 až 49 ponúkajú plne vybavený bar s terasou s výhľadom na rieku Vislu a kupolu Paláca kultúry a vedy. Dopĺňajú ho reštaurácie a obchody, z ktorých si takisto môžete vychutnať jedinečný výhľad,“ opisujú architektonické vyvrcholenie architekti z ateliéru Foster + Partners.

Kancelárie obsluhujú dve skupiny vysokokapacitných dvojposchodových výťahov – každý vozeň obsluhuje dve poschodia súčasne. 69 000 m2 podlahovej plochy administratívy nesú veľkorozponové podlahové dosky, open space kancelárie s vysokým štandardom majú svetlú výšku tri metre. Budova získala hodnotenie BREEAM Excellent s fasádami s trojitým zasklením, čo zodpovedá poľskému energetickému hodnoteniu na rok 2021.

Vizualizácia Varso Tower & Varso Place
Vizualizácia Varso Tower & Varso Place | Zdroj: HB Reavis

Konverzia uprostred výstavby

Slovenská a poľská vynaliezavosť sa prejavila aj pri riešení krízových situácií – časť Varso Place sa v štádiu hrubej stavby musela zmeniť z administratívnej funkcie na obytnú – hotel NYX. Pre stavebníka to znamenalo navýšenú potrebu hygienických jadier, ako aj rozčlenenie open space kancelárií na apartmány.

Inžinieri proces konverzie zjednodušili – do skeletu boli pomocou žeriavu vsunuté prefabrikované kubusy hygienických jadier pre každú obytnú jednotku. Z administratívy sa tak kreatívnym a takmer suchým procesom stal štvorhviezdičkový hotel s vyše 300 izbami.

Developer HB Reavis tým získal dôležité know-how na prípadné budúce konverzie, ktoré si trh s najväčšou pravdepodobnosťou vyžiada.

 

Varso Tower & Varso Place

Miesto: Varšava, Poľsko
Investor: HB Reavis
Architekti: Foster and Partners
Celková výška: 310 m
Počet podlaží: 53
Úžitková plocha: 70 000 m2
Ukončenie výstavby: 1. Q 2022

Alexandra Müllerová