Bývanie v centre nie je iba otázkou peňazí
Pri výstavbe v centre metropoly je nevyhnutné rešpektovať osobitosti, ktoré charakterizujú lokalitu po architektonickej i funkčnej stránke. Projekt spoločnosti HRIVIS developing, ktorý vyrastá na Dunajskej ulici v Bratislave, je ukážkou, ako sa dá a najmä ako sa má pracovať na území, ktoré tvorí charakter mesta a je preň typické.
Hoci sa formálne centrum Bratislavy v priebehu desaťročí rozširuje, skutočná centrálna mestská zóna zostáva vymedzená niekoľkými ulicami. Postaviť v tejto centrálnej časti mesta niečo nové je veľkou výzvou pre architektov a developerov.
„V centre mesta treba rešpektovať miestne pomery, pamiatkarov, urbanistov a obyvateľov centra,“ hovorí Ľubomír Liška, výkonný manažér spoločnosti HRIVIS developing. „Treba pochopiť a skĺbiť historické centrum a súčasnosť. Dnes je nutné niekde zaparkovať, treba postaviť podzemné garáže a do budovy začleniť prvky, ktoré sú súčasné. Zároveň chceme, aby to obyvatelia, ktorí v centrálnej zóne žijú už desiatky rokov, pochopili a prijali.“
Centrum má svoj štýl
Od myšlienky využiť voľný priestor v centre mesta až po realizáciu projektu Dunajská Inner City Residence ubehlo viac ako šesť rokov. Plán sa niekoľkokrát menil, hľadali sa také riešenia, ktoré by vyhovovali centru mesta a zároveň priniesli niečo nové, iné, ale zároveň nerušivé pre Bratislavu. Projekt si vyžiadal nielen tradičný technický prieskum, ale aj spracovanie veľkého množstva informácií o živote a ľuďoch v centre mesta. „Kto chce vybudovať čokoľvek v centre, musí vedieť o centre čo najviac,“ dopĺňa Ľubomír Liška. „O ľuďoch, o domoch, o pomeroch a fasádach, o tom, kde je zábava, o tom, čo ľudia v centre potrebujú. O tom, čo budú robiť ich deti, ich manželky a kde chcú byť so svojimi priateľmi.“ Samozrejme, tieto potreby určujú aj infraštruktúru, ktorej sa treba prispôsobiť.
Centrum má svoju cenu
„Centrum mesta bolo, je a bude centrum mesta. Nikdy nebrali do partie toho, kto sa v centre nenarodil a kto tam nevyrástol,“ hovorí Ľubomír Liška. Centrum mesta je lokalitou, ktorej sa výkyvy cien na trhu netýkajú. Centrum zvyčajne ostane centrom – kto sa drží tejto premisy, ten sa síce v istom čase púšťa do malých výnosov, ale biznis je zato stabilný a dlhodobý. To platí aj o Dunajskej.
„Náš kupujúci je človek s nadpriemerným príjmom, ale to nie je jediný atribút,“ charakterizuje budúceho obyvateľa Ľubomír Liška. „Je to človek, ktorý nehľadá rýchly zárobok o dva-tri roky, keď svoju rezidenciu predá. Je to človek hľadajúci tú správnu esenciu bývania, chce žiť v meste a byť v centre diania. Chce sa zabávať, nechce dochádzať do svojej kancelárie hodinu autom v nekonečných kolónach. Chce bývať blízko, u svojich priateľov a tak trochu pociťuje, že byť v centre je viac-menej otázkou jeho osobnej potreby.“
Napĺňanie týchto potrieb nakoniec prekoná zdanlivé obmedzenia, ktoré centrum mesta prináša. Kto chce bývať v centre a vie, prečo je pre neho centrálna zóna dôležitá, vie aj to , že táto magneticky príťažlivá zóna v sebe nesie aj vyššie ceny, v ktorých je obsiahnutý aj samotný luxus lokality.
Individualita bývania
Na Dunajskej vyrastá dom, ktorý ponúka 46 bytových jednotiek. Každý z nich má osobité riešenia, vlastnú orientáciu a v tejto chvíli ešte aj možnosť zasiahnuť do definitívnej podoby bývania.
„Pri výbere bytu je nutné rozhodnúť sa, aký veľký byt potrebujete,“ hovorí Ľubomír Liška. Nie je to len potreba rozlohy, ale aj nevyhnutnosť rátať s funkčným využitím. Rodina, deti, ale aj vkus a preferencie, ktoré vedú zákazníka buď k moderným, alebo skôr ku klasickým riešeniam. „Cena je jedným nie z neposledných faktorov, ale my vieme, že klienti centrálnych zón potrebujú priestor na sebarealizáciu, majú svoje partnerky, svoje nápady, požadujú luxus a nenechajú si diktovať zažité stereotypy. Požadujú niečo viac, požadujú nápady a neuspokojujú sa s niečím, čo nie je viac ako štandard.“ dodáva Ľ. Liška.
Viac informácií o projekte Dunajská Inner City Residence sa dozviete na www.dunajska.sk.