Slnečnice na tretiu. Projekt Viladomy má byť pre náročnejších

Tretia etapa v zóne Viladomy predstavuje jednu z posledných v projekte Slnečnice. Bytové domy sú spojením toho najatraktívnejšieho z lokality, architektúry a vonkajších priestorov. Ich výstavba stála 70 miliónov eur.

Podobne ako ostatné etapy v zóne Viladomy, aj tretia etapa pochádza z dielne renomovaného architektonického štúdia COMPASS architekti. „Lokalite Južného Mesta sa venujeme už bezmála 14 rokov a dá sa povedať, že na tomto projekte sme vyrástli,“ hovorí Juraj Benetín z Compass Architekti.

Slnečnice Viladomy
Slnečnice Viladomy 10
Slnečnice Viladomy 9
Slnečnice Viladomy 8
Slnečnice Viladomy 7
Slnečnice Viladomy 6
Slnečnice Viladomy 5
Slnečnice Viladomy 4

„Prvá etapa Slnečníc bola úspešná u klientov, ale zároveň mala ohlas u odbornej verejnosti – architektov, a to nielen v podobe ocenení. Niekoľko našich kolegov architektov si v Slnečniciach kúpilo byt, respektíve dom, a to nás špeciálne teší. Prvá etapa oslovila tým, že je hneď pri lese, a túto zónu dnes rozvíjame ako zónu Viladomov. Charakterizuje ju nižšia intenzita zástavby, viac zelene a prímestský typ bývania. V druhej etape Slnečníc sme plynulo nadviazali na prvú etapu s dôrazom na verejný priestor, čistú architektúru a kvalitu materiálov.“

Byty s terasami aj parkom

Momentálne sa stavia tretia etapa Viladomov a Juraj Benetin verí, že to bude jedna z výstavných etáp celého projektu. „Navrhli sme v nej byty s priestrannými terasami a balkónmi, zaujímavé strešné byty s množstvom denného svetla a luxusnými terasami a prízemné byty s veľkorysými predzáhradkami, ktoré ponúkajú komfort rodinného domu,“ upresňuje architekt. „Do architektúry sa vrátili paravány, ktoré sú obľúbeným prvkom z prvej etapy.“

Spolu s treťou etapou vyrastie v Slnečniciach aj veľký mestský park s rozlohou 14 000 m2, ktorý svojim obyvateľom ponúkne nové možnosti na trávenie voľného času. Pribudnú detské ihriská, športové ihrisko, kopec, výbeh pre psy a podobne.

„Vzhľadom na to, že ide o jednu z posledných etáp viladomov v Slnečniciach, pokúsili sme sa tu aplikovať všetky skúsenosti, ktoré sme za roky práce na Slnečniciach nadobudli a posunúť Slnečnice ešte o kúsok bližšie našim predstavám o ideálnom rezidenčnom projekte,“ dodáva Juraj Benetin.

Dispozície bytov

Prvé podlažie bytových domov S11 a S12 tvoria obchodné priestory. V bytovom dome S13 sa nachádzajú spomenuté byty s predzáhradkami. Aktuálne je stavebne dokončená aj druhá časť tretej etapy Viladomov (S14-S15), ktorá prináša 174 bytov a prví majitelia by sa mali začať sťahovať v 1. Q/2021. Práve byty s predzáhradkami štandardne patria medzi najatraktívnejšie. Záhradky majú rozlohu v rozmedzí od 21 m2 do 198 m2, preto je táto etapa ako stvorená pre náročnejších klientov.

S touto etapou sa postupne dobudováva aj druhá časť spomínaného zeleného parku, ktorá bude sprístupnená na jar 2021. Návrh parku pripravilo štúdio LABAK v spolupráci s autormi Slnenčníc, architektonickým štúdiom COMPASS.

Autori návrhu tu kompozične prestriedali pravidelne udržiavané pobytové plochy s dažďovými záhradami s intenzívnou výsadbou stromov a rastlín, ktoré dobre znášajú aj dlhodobejšie zatopenie vodou. Okrem toho sa v parku v zóne Viladomy zbiera dažďová voda do vyhĺbených jám, kde keď hladina prekročí kritickú hranicu, cez bezpečnostný prepad sa odvádza do vsakovacích galérií alebo do kanalizácie.

Rekonštrukcia Avion Shopping Parku sa umiestnila na 4. mieste v TOP 50 najdrahších stavieb Slovenska 2019/2020. Pozrite si kompletný zoznam. 

REDAKČNÁ ÚPRAVA: Ľudovít Petránsky
FOTO: Miro Pochyba, BoysPlayNice
DOKUMENTÁCIA: COMPASS architekti