Erotický klub v Sade Janka Kráľa

Erotický salón v Sade Janka Kráľa končí. Budova je na predaj

Partneri sekcie:

Dlhoročné spory, ktorých predmetom bola kontroverzná prevádzka v najstaršom historickom parku v strednej Európe, skončili. Budovu, v ktorej sídlil Messalina Club a ktorá je teraz na predaj, majiteľ opisuje ako najlukratívnejšiu v Bratislave.

V bratislavskom Sade Janka Kráľa stojí nenápadná prízemná budova postavená v socialistickom štýle. Na začiatku 90. rokov v nej sídlila prevádzka cukrárne, no v čase tzv. malej privatizácie mesto budovu predalo súkromnej osobe. Nový majiteľ ju získal v roku 1994 a priestor cukrárne sa zmenil na erotický salón.

Kontroverzná prevádzka

Obyvatelia hlavného mesta a najmä tí, ktorí bývajú v mestskej časti Petržalka, touto prevádzkou a jej umiestnením od začiatku neboli nadšení.

Ako informoval Denník SME ešte v roku 2009, občianska iniciatíva Vráťme dôstojnosť Sadu Janka Kráľa požadovala zrušenie podniku. „Považujeme za nepredstaviteľné, že by sa podobné nedôstojné zariadenie vyskytlo v cisárskych záhradách vo Viedni, londýnskom Hyde Parku alebo parížskom Versailles,“ uvádza sa v stanovisku iniciatívy.

Erotický salón vzbudzoval pohoršenie o to viac, že Sad Janka Kráľa je národnou kultúrnou pamiatkou a najstarším historickým parkom v strednej Európe. Občianska iniciatíva v tom čase vyzvala aj obyvateľov mesta, aby výzvu podporili. Nechýbala ani podpora komunálnych politikov či osobností z oblasti kultúry a spoločenského života.

Ku kontroverznej prevádzke sa vtedy ohradil aj vtedajší petržalský primátor Milan Ftáčnik. „Je to čierna škvrna na sade, ktorá tam nepatrí,“ skonštatoval primátor podľa portálu bratislavskenoviny.sk.

Problémom nebola len lokácia salónu, ale aj prevádzkový čas. Bol otvorený až do rána, takže nebolo nezvyčajné, že ľudia s deťmi ráno stretávali zamestnankyne, ktoré sa vracali z práce domov. Miestny úrad Bratislava-Petržalka sa snažil obmedziť otváracie hodiny do polnoci, no neúspešne.

Petržalská samospráva tiež nariadila majiteľovi, aby odstránil svetelné tabule s logom a názvom podniku, ktoré bolo vidieť už z diaľky. Neskôr fasádu podniku osvetľovali iba červené neónové svetlá.

Budova s perspektívou

Koronakríza však neobišla ani tento biznis. Budova, v ktorej podnik sídlil viac ako 25 rokov, je aktuálne na predaj. Inzerát na portáli s nehnuteľnosťami opisuje priestor ako najlukratívnejší v Bratislave a stavbu prezentuje ako nehnuteľnosť, o ktorú bol vždy veľký záujem pre jej polohu. Nachádza sa totiž v blízkosti známeho nákupného centra, Mosta SNP a nábrežia Dunaja.

„Dnešná situácia prináša rôzne možnosti, nové podnikateľské zámery s perspektívou – ktorá tu nebola výše 27 rokov. Nastal čas novým zámerom. Revitalizácia celého parku zo strany mesta bude ukončená v jarných mesiacoch tohto roku,“ píše sa v úvode inzerátu.

Budova má podľa predajcu perspektívu, keďže sa nachádza v atraktívnom priestore, ktorý bude vyhľadávať veľa návštevníkov. „Z podnikateľského hľadiska, súbor týchto predností predurčuje tejto budove absolútne najvyšší distrikt návštevnosti a frekventovanosť parku zaručuje veľmi rýchlu návratnosť vstupných investícii.  Nepredáva sa len samostatná budova s pozemkom, ale aj nový zámer, dlhodobá istota v podnikaní čo potvrdzuje súčasný majiteľ a doba jeho podnikania,“ píše predajca nehnuteľnosti, ktorý za ňu požaduje 2 130 000 eur.

Zastavaný pozemok má podľa inzerátu 609 m² a samotná budova 364 m².

Náhrada za erotiku

Aké využitie bude mať priestor bývalého erotického salónu zatiaľ nie je známe. Mestská časť Bratislava-Petržalka však nemá právomoc o tom rozhodnúť.

„Ide o budovu vo vlastníctve právnickej osoby, ktorá sa nachádza na pozemku hlavného mesta. Mestská časť nemá dosah na rozhodovanie o účele ďalšieho využitia predmetnej stavby,“ informuje hovorkyňa Petržalky Mária Halašková pre portál bratislava.dnes24.sk.

O budovu ešte v roku 2020 prejavilo záujem aj súčasné vedenie mesta na čele s primátorom Matúšom Vallom, píšu bratislavskenoviny.sk. Pandémia však magistrátu prekazila viacero investičných plánov, nielen tento. Priestory salónu sú momentálne prázdne.

Mesto chce objekt kúpiť

Podľa aktuálnych informácií chce objekt bývalého nočného klubu naozaj získať Magistrát Bratislavy. „Bratislava považuje Sad Janka Kráľa za významný verejný priestor, ktorý má v pláne komplexne zveľaďovať a zabezpečiť jeho adekvátne využitie. Má preto záujem o kúpu nehnuteľnosti na území parku, ktorá predstavuje posledný objekt, ktorý mesto v tomto vzácnom priestore nemá vo svojej správe,” uvádza magistrát podľa agentúry SITA.

Dodáva, že bez ohľadu na to, či sa mestu podarí objekt získať, bude striktne dbať na dodržiavanie funkčného využitia územia sadu, ktoré vyplýva z územnoplánovacej dokumentácie.

Soňa Búranová