Megafabrika Tesly pri Berlíne nesie aj stopu slovenských inžinierov

Automobilky plánujú do konca roka 2030 investovať do elektromobility viac ako 1,22 bilióna eur. Zatiaľ posledným a najväčším príspevkom na ceste k znižovaniu CO2 na cestách je investícia Elona Muska do Gigafactory pri Berlíne. Pol milióna áut vyrobených ročne v sebe má aj slovenskú stopu.

Na základe dohody Európskeho parlamentu a Rady EÚ z konca októbra sa majú do roku 2035 znížiť emisie CO2 na európskych cestách vypúšťané novými osobnými a ľahkými úžitkovými vozidlami o 100 %. Znamená to, že európske krajiny budú podnikať kroky, vyvíjať tlak a motiváciu, aby ľudia a firmy kupovali nové autá s nulovými emisiami. Teda elektromobily.

Podľa analýzy agentúry Reuters, ktorá bola vytvorená na základe dostupných údajov a prognóz automobiliek, plánujú výrobcovia áut investovať viac ako bilión eur do vývoja a výroby elektrických áut, batérií a surovín potrebných na ich výrobu.

Najväčšie plány a prvú priečku v objeme investícií obsadila Tesla, ktorej šéf Elon Musk chce do konca roka 2030 vyrobiť 20 miliónov elektrických áut. Aj preto sa rozhodol postaviť naozaj veľkú Gigafactory v Berlíne. Ide o finančne aj rozlohou výnimočný projekt, ktorý je zároveň ekologický.

Jeho súčasťou je aj slovenská skupina spoločností PPA CONTROLL, ktorú realizačne na projekte zastupuje dcérska spoločnosť PPA ENERGO, s. r. o.

Slovenská stopa v Tesle

Skupina spoločností PPA CONTROLL sa podieľa na mnohých projektoch v zahraničí a jej záber vôbec nie je malý. Core biznis tvorí jadro, teda jadrové elektrárne, ale ako špecialista sa uplatňuje aj na projektoch moderných ekologických spaľovní odpadu a iných technologicky náročných projektoch v energetike, ktoré súvisia s aktuálnou ekologizáciou a reguláciou znečisťovania ovzdušia. Svoju stopu zanechala v mnohých, nielen európskych krajinách, ako napr. Česká republika, Fínsko, Belgicko, Veľká Británia, Švédsko, Francúzsko, Maďarsko, Kuba, Venezuela, Brazília.

Napriek týmto bohatým zahraničným skúsenostiam považujú v PPA CONTROLL za výnimočný úspech, že získali kontrakt u Elona Muska v Gigafactory. „Ide o projekt, ktorý z celkového rozsahu Gigafactory tvorí iba menšiu časť, ale určite ho považujeme za úspech. Navyše sa nám krok za krokom darí to, čo sme si na začiatku stanovili ako potenciálny cieľ – stať sa postupne z dodávateľa jedného konkrétneho menšieho projektu partnerom značky Tesla,“ povedal Ing. Peter Spilý, obchodný riaditeľ a konateľ spoločnosti PPA ENERGO, s. r. o., patriacej do skupiny PPA CONTROLL.

PPA ENERGO vyhrala koncom roka 2020 tender na dodávku a montáž káblových trás, dodávku a kladenie napájacích a dátových káblov, inštaláciu elektrozariadení vrátane rozvodní vysokého a nízkeho napätia, montáž prípojnicového systému, dodávku a montáž zásuvkových a svetelných obvodov vrátane osvetlenia, uzemnenia a bleskozvodu, a to pre dva výrobné celky – výroba elektromotorov a kompletizácia elektrobatérií do rackov.

Povedané ľudskou rečou, v časti Gigafactory výroba beží aj vďaka firme a odborníkom zo Slovenska.

Extrémne časové nároky

Najskôr však musel slovenský dodávateľ dokázať, že svoju prácu zvládne nielen na papieri. „Pokiaľ išlo o tender a nároky, bolo všetko štandardné. Čo bolo a je extréme neštandardné, je krátkosť času, v ktorom treba veci zrealizovať. Museli sme v rýchlosti zmobilizovať vyše sto našich pracovníkov a vyslať ich do Berlína.“

V tímoch pracujú 24 hodín denne. A vedenie projektu rieši nielen harmonogram prác a dodávky materiálov, ktorých je aktuálne nedostatok, ale aj ubytovanie tímov. Každý totiž musí bývať v inom dome, aby keď sa niekto z tímu nakazí covidom a zostane v karanténe aj s kolegami, bola partia zastupiteľná ďalšími plnohodnotnými a zdravými odborníkmi.

Práca pre miliardára

Berlínska Gigafactory nemá len tradičné časti, ako je lisovňa, zvarovňa, lakovňa, montážna hala, hala na výrobu a kompletizáciu batériových článkov pre elektromobily, ale aj mnoho ďalších objektov na podporu hlavnej výroby a na spríjemnenie života tisícov jej zamestnancov.

Celá strešná plocha výrobných hál bude v budúcnosti pokrytá fotovoltickými panelmi, ktoré budú čiastočne pokrývať spotrebu energie pre tento obrovský komplex.

„Tesla má veľa vecí veľmi dobre zvládnutých. Fascinujúce napríklad bolo, že keď sme začiatkom januára 2021 mobilizovali naše kapacity a prišli do Berlína prvýkrát, vo výrobných halách, do ktorých sme mali dodávať a inštalovať náš rozsah prác, takmer nič nebolo. V priebehu extrémne krátkeho času sa montážne haly zaplnili technológiou, čo nám, samozrejme, komplikovalo montáž,“ prezrádza zaujímavosti zo zákulisia Tesla Gigafacory P. Spilý.

„Na druhej strane sa mnoho detailov spresňuje za pochodu a v projektoch sú nezrovnalosti, čo je pri takomto obrovskom projekte prirodzené. Tesla oceňuje partnerov, ktorí si nezrovnalosť všimnú a hneď aj navrhnú jej opravu alebo riešenie. My tak fungujeme, a preto sa náš objem prác pre automobilku rozširuje.“

Extrémne časové nároky

Zdá sa, že Elon Musk je naozaj odhodlaný dosiahnuť svoj cieľ a vyrobiť do konca desaťročia 20 miliónov elektromobilov. Veď v berlínskom mega závode výroba komponentov už beží, hoci stavba stále nie je úplne dokončená.

„Vyrába sa aj v hale, na ktorej práve pracujeme. Hoci mali byť práce hotové do konca júla, momentálne sú hotové asi na 95 % a veci sa dorábajú za chodu. Tempo však nediktuje investičný tím, ale pracovníci zodpovední za výrobu. Tí buď povolia niečo na stavbe urobiť, alebo nie. Takže sa vyrába a stavba sa tomu prispôsobuje, nie naopak. Od začiatku sme tam mali niekoľko tímov, spolu vyše sto ľudí,“ odhaľuje netradičné postupy Ing. Ján Končál, projektový manažér dcérskej spoločnosti PPA ENERGO, s. r. o.

Spoločnosti sa darí reagovať flexibilne a dodávať dohodnuté technológie a materiály aj napriek materiálovej kríze. Vďaka tomu skupina PPA CONTROLL nahradila tradičného dodávateľa a stala sa partnerom značky Tesla.

Zdroj: iStock

Do úplného dokončenia celého projektu Gigafactory na výrobu jedného z modelov Tesla, kde bude pracovať takmer 15-tisíc ľudí, ostávajú ešte takmer štyri roky, no investora napriek tomu tlačí čas a potrebuje, aby všetko napredovalo rýchlejšie, než je bežné.

„Krátkosť času, v ktorom treba veci zrealizovať, je naozaj neštandardná. V Tesle majú šancu uplatniť sa iba tí dodávatelia a firmy, ktoré dokážu svoje úlohy plniť v extrémne krátkom čase,“ potvrdzuje P. Spilý.

Budú elektromobily lacnejšie?

Berlínska Tesla dá prácu približne 15 tisíckam zamestnancov.
Zatiaľ sa dá iba ťažko odhadnúť, čo enormné investície automobiliek do áut s elektrickým pohonom a nulovými emisiami urobia s cenami áut. Tie sú stále rádovo vyššie v porovnaní s autami na klasický pohon.

Možno karty na trhu s elektromobilmi zamieša nemecký Volkswagen, ktorý chce do konca roka 2030 investovať do svojho elektromobilového portfólia vyše 100 miliárd dolárov.

Japonská Toyota podľa analýzy Reuters investuje 70 miliárd USD. V objeme investícií je na štvrtej priečke Ford s 50 miliardami, Mercedes-Benz chce investovať minimálne 47 miliárd USD a ďalší výrobcovia ako BMW, Stellantis a General Motors plánujú minúť na výrobu elektrických automobilov po 35 miliárd USD.

„Obávam sa, že pokiaľ neprídu výraznejšie stimuly na podporu elektromobility zo strany štátu a nebude lepšie vybudovaná infraštruktúra na ich nabíjanie, v elektrických autách akejkoľvek značky sa väčšina Slovákov voziť nebude,“ delí sa o názor J. Končál zo skupiny PPA CONTROLL.
Nie je však vylúčené, že na podporu elektromobility vyčlení Európska únia balík peňazí a vytvorí také stimulačné mechanizmy na prechod na automobily s nulovými emisiami, ktoré cenu áut s elektrickým pohonom znížia.

Raster
Investície automobiliek do elektromobility do konca roka 2030*
Tesla – stovky miliárd USA (na základe rozbehnutých projektov, konkrétne čísla automobilka nezverejnila)
Volskwagen – vyše 100 mld. USD
Toyota – 70 mld. USD
Ford – 50 a viac mld. USD
Mercedes-Benz – 47 mld. USD
BMW – 35 mld. USD
Stellantis – 35 mld. USD
General Motors – 35 mld. USD

*Zdroj: Analýza agentúry Reuters

Zdroj: PR článok PPA Control