Prvá etapa malopodlažnej zástavby Rakyta v Bratislave.

Lucron začína stavať projekt Rakyta. Španielsky ateliér rozdelil územie na mikroštvrte

Developer, ktorý aktuálne stavia projekt Vydrica pod Bratislavským hradom aj modernú štvrť Nesto v Petržalke, začne v partnerstve s Across Group v júni práce na 1. etape rodinného bývania Rakyta v mestskej časti Devínska Nová Ves.

V Rakyte bude v prvej etape šesť malopodlažných bytových domov s 322 bytmi, ktoré postupne vyrastú na pozemku s rozlohou 28-tisíc m2. Za masterplánom stojí španielsky ateliér Arenas Basabe Palacios, ktorý uspel v medzinárodnej súťaži v konkurencii tímov z 9 európskych krajín.

Matej Privrel, manažér projektu z Lucronu, priblížil, že tam bude komunitné bývanie rodinného typu v 1- až 4-izbových bytoch, k  dispozícii sú aj terasové byty a byty s predzáhradkami. Počíta sa so vzrastlou zeleňou a sú pripravení zelené riešenia. V prvej etape bude vysadených 238 vzrastlých stromov.

Súčasťou 1.etapy projektu Rakyta v Bratislave budú aj vzrastlé stromy.
Súčasťou 1.etapy projektu Rakyta v Bratislave budú aj vzrastlé stromy. | Zdroj: Lucron

Tím architektov z Arenas Basabe Palacios vyzdvihol na Rakyte najmä jedinečnú polohu a blízkosť prírody. Ich ambíciou je, aby mala celá štvrť svoju jasnú a zreteľnú identitu, definovanú prírodnými prvkami, priestorom a atmosférou.

„Plánované územie má však značný rozsah, čo nás priviedlo k myšlienke odlíšiť v rámci neho šesť špecifických častí tak, aby každá z nich získala svoju vlastnú, jedinečnú identitu. Každá z týchto „mikroštvrtí“ bude definovaná najmä odlišnou charakteristikou krajiny, ktorá zachováva už existujúce prírodné prvky a začleňuje ich do novej mestskej štruktúry,“ vysvetlil Luis Palacios Labrador z Arenas Basabe Palacios. Jednotlivé mikroštvrte budú postupne predstavené verejnosti.

Axonometria projektu Rakyta v Bratislave
Axonometria projektu Rakyta v Bratislave | Zdroj: Lucron

Centrum Rakyty bude  dostupné pešo alebo autobusom MHD a budú ho tvoriť dve prepojené námestia s obchodmi, supermarketom, kaviarňami, školou a priestormi pre šport. Luis Palacios Labrador dodal, že ich návrh predpokladá vznik zelenej, rozmanitej a živej štvrte.

Rakyta, Bratislava-Devínska Nová Ves

Investor: Lucron, Across Group
Masterplan: Arenas Basabe Palacios (Španielsko) v spolupráci s MoroczTacovsky (Slovensko),  krajinní architekti Yewo (Rakúsko)
Architekti 1. etapy projektu: Sadovsky &Architects
Byty 1. etapa: 322
Parkovacie miesta 1.etapa: 446
Generálny zhotoviteľ: L-Construction
Pozemok 1.etapa: 28-tisíc m2
Začiatok realizácie: 6/2024