Gansberg Koliba je prémiovým bývaním roka

Luxusnému rezidenčnému projektu v prestížnej centrálnej štvrti Bratislavy patrí ocenenie, ktoré je symbolickým uznaním jeho výsostnej pozície na slovenskom realitnom trhu. Gansberg Koliba od ITB Development získal CIJ Awards Slovakia 2020 v kategórii Najlepší prémiový development roka.

CIJ Awards Slovakia patrí k najstarším a najvýznamnejším oceneniam mapujúcim diela, ktoré vynikajú  na našom realitnom trhu. Na 16. ročníku podujatia bolo posudzovaných 77 nominantov v 20 kategóriách a o víťazoch rozhodlo dvojstupňové hlasovanie širokej aj odbornej verejnosti medzinárodného zloženia.

Akými parametrami presvedčila „adresa úspechu“ nezávislú odbornú porotu, fanúšikov kvalitnej architektúry, ale aj náročných rezidentov, ktorí dnes už v Gansbergu bývajú?

Zdroj: ITB Development

Projekt, ktorý nemá žiadne „zlé uhly“

Autori Gansbergu Koliba od začiatku koncipovali projekt ako bývanie pre úspešných a už pri prvých skiciach ukázali, že majú perfektne „prečítané“ nároky svojej cieľovej skupiny. Človek, ktorý sa rozhodne investovať do trvalej hodnoty nadštandardného bývania vilového typu v jednej z najvychytenejších lokalít hlavného mesta sa neuspokojí s priemernými riešeniami. S touto vedomosťou pracoval realizačný tím zo spriazneného architektonického ateliéru ITB, Architekti Šebo Lichý, keď transformoval Gansberg Koliba z papierového náčrtu až do skolaudovaného výsledku.

Prvé, čo pri pohľade na projekt zaujme, je všadeprítomný diskrétny luxus, ktorý cítiť na architektúre, interiérových aj exteriérových úpravách. Gansberg Koliba nepotrebuje okázalo ohurovať, aby zaujal pár „dobrými uhlami“. Úroveň celku tu stojí na vycizelovaných detailoch.

Zdroj: ITB Development

Čo robí projekt neprehliadnuteľným, je jeho jasne vymedzená identita decentne reflektujúca okolité prostredie. V svahovitom teréne sa kedysi nachádzal zanedbaný vinohrad, pozostatok vinohradníckej činnosti, ktorou celá oblasť v minulosti žila. V čase, keď sa ITB chopilo pozemku, bol len zanedbanou divočinou plnou náletovej zelene. Projekt tak, obrazne vzaté, vdýchol miestu nový život.

 „Architektúra, ktorú sme zvolili, je inšpirovaná históriou a tradíciami oblasti. Domy sú tam, podobne ako kedysi vinice a vinohrady, akoby v radoch a naukladané na terasách. Silná horizontalita tomu dala charakteristický ráz. Nešli sme do projektu s ambíciou byť za každú cenu originálni. Práve prístupom nadväznosti na minulosť sme sa mimovoľne vymedzili a nesplynuli s okolitými projektmi,“ približuje ideové východiská projektu Tomáš Šebo z ITB.

Zdroj: ITB Development

Exteriér plný dômyselných a účelových ozdôb

Vďaka svahovitému situovaniu troch štvorposchodových vilových domov má každý byt príjemný výhľad, ktorý nemarí žiadne nežiaduce tienenie. Zelený a krajinársky upravený priestor umožnil developerovi vytvorenie detského ihriska, nachádzajú sa tu však aj predzáhradky niektorých bytov. Vizuálnym premostením s minulosťou sú viničné hriadky, skrášľujúce zelené plochy v areáli objektu.

Exteriérové prvky sú rovnako funkčné, ako aj rafinované. Závan exotiky prináša cumaru, juhoamerická drevina použitá na fasádach, terasách či kvetináčoch. Tie popri dekoračnej funkcii integrujú v sebe vonkajšiu klimatizačnú jednotku, ktorá tak pohľadovo vôbec nepôsobí rušivo.

Zdroj: ITB Development

Severský dotyk reprezentuje nórsky hliníkový plech, ušľachtilý materiál použitý pri realizovaní lemov a fasády. Lem zároveň predstavuje výrazný horizontálny prvok, čím dotvára jedinečný architektonický ráz projektu. Unikátny prístup badať aj na zámočníckych prácach. Exteriérové zábradlia pútajú trojicou atypických vzorov, navrhnutých a na mieru vyrobených špeciálne pre Gansberg Koliba.

Efektne vyzerá aj fasádna úprava penthousov. Strešné byty sú obložené eternitom, alternatívnym omietkovým materiálom, ktorý zaujme ekologickosťou, odolnosťou voči UV lúčom, vodeodolnosťou, nehorľavosťou a pružnosťou. Svojou nevšednou textúrou pripomína hadie šupiny.

Zdroj: ITB Development

Nadštandardná úroveň interiérového štandardu

K solídnemu základu, akým sú hliníkové okná, podlahové vykurovanie, predpríprava pre klimatizáciu či exteriérové žalúzie, sa v Gansbergu pridávajú ďalšie „high-end“ riešenia interiérového štandardu, spájajúce remeselnú precíznosť overených medzinárodných značiek a domácej kvality.

Vchodové dvere pochádzajú z dielní českej rodinnej firmy SAPELI fungujúcej už od začiatku dvadsiateho storočia. Bytové parkety Europarkett od výrobcu Parkett Designer dovoľujú rezidentom pocítiť pod nohami hrejivosť precízne opracovaného dreva technologicky upraveného s dôrazom na maximalizovanie odolnosti. Jednoliate vzory parkiet dávajú bytom elegantné vyznenie.

Villeroy & Boch, známa už od polovice osemnásteho storočia, tvorí základ vybavenia v kúpeľniach zarovno s riešeniami slovenského kúpeľňového štúdia Domoss. Túto spoluprácu možno označiť za exkluzívnu, produkty danej značky v rámci štandardu rezidenčných projektov len tak nenájdete.

Dôraz na personálny rozmer a individualizáciu

„Gansberg nás naučil ceniť si personálny rozmer našej brandže. V čase stavebného boomu, nedostatku kapacít a ľudských zdrojov je dôležité mať vybudované dlhodobo dobré vzťahy s vašimi spolupracovníkmi,“ hovorí Igor Lichý z ITB o spolupráci so stavebnou firmou Ise, ktorá Ganberg Koliba zrealizovala kvalitne a odovzdala v časovom predstihu, čo je dnes pomerne raritná kombinácia.

Už kategorizovanie bytov je nekonvenčné a odkazuje na rôznorodosť zákazníckych preferencií, ktorá je vyústením odlišnosti životných štýlov. Každá zo štyroch kategórií bývania – City View, Garden, Quiet a Premium – nesie v mene dominantný prvok bytu. City View ohurujú výhľadmi na východnú časť centra Bratislavy, Garden ponúkajú predzáhradky – vítaný dotyk s prírodou v meste, Quiet sú orientované do zeleného svahu pre posilnenie pocitu súkromia a Premium vo forme penthousov s priestrannými terasami sú pomyselnou korunou celého projektu.

Individualizovaný prístup sa odrazil aj na ústretovosti autorov projektu voči špecifickým klientskym prianiam. V realizačnej fáze bolo možné upravovať dispozície v súčinnosti s architektom a pôvodný počet 48 bytov v ponuke sa neskôr znížil na komornejší počet kvôli ich spájaniu na žiadosť klientov.

Zdroj: ITB Development

Repríza úspechu

Projekt je aktuálne v predaji s poslednými voľnými bytmi a bonusom 30 000 eur na bývanie na Kolibe. Ocenenie CIJ Awards Slovakia je pre tím ITB Development reprízou ich profesionálneho úspechu a uznania vysokej kvality práce odborníkmi. Iný projekt od rovnakého developera, Čerešne fine living, získal CIJ Awards Slovakia za najlepší rezidenčný development roka 2019.

Zdroj: PR článok ITB Development a.s.