Dunajská Streda: Mesto tolerancie a cestovného ruchu
Galéria(7)

Dunajská Streda: Mesto tolerancie a cestovného ruchu

Dunajská Streda je mesto v srdci Žitného ostrova, ktorý sa rozkladá od Bratislavy po Komárno v podobe 84 km dlhého územia. Okolie Dunajskej Stredy predstavuje neopakovateľný ráz lužných lesov – ostrovov pri Dunaji. Ostrov morských orliakov, ako aj tzv. Klátovské rameno Malého Dunaja patria svojou flórou a faunou medzi jedinečné v rámci strednej Európy. Je to však aj mesto tolerancie, otvárajúce náruč pre všetky národnosti, ale i mesto cestovného ruchu a priemyslu.

Rozvoj mesta, urbanizácia
Mesto Dunajská Streda patrí k najdynamickejšie sa rozvíjajúcim mestám. Je centrom a najväčším mestom regiónu Podunajsko s výrazným počtom občanov hlásiacich sa k maďarskej národnosti. Územný plán Mesta Dunajská Streda bol schválený v roku 2005 a so zmenami a doplnkami sleduje viacero podstatných cieľov. Patrí k nim vytvorenie komfortného harmonického obytného prostredia, priestorových predpokladov pre lokalizáciu aktivít zabezpečujúcich pracovné príležitosti pre obyvateľov mesta a jeho spádového územia ako aj pre lokalizáciu zariadení občianskej vybavenosti, ­zabezpečenie adekvátnych podmienok pre športové a rekreačné potreby ­obyvateľov a vyriešenie problematiky dopravy.

Mnohé z týchto zámerov sa podarilo a darí uskutočniť, no primátor mesta JUDr. Zoltán Hájos upozorňuje aj na nedostatky. „Neuralgickým bodom ďalšieho rozvoja mesta je neúmerná tranzitná doprava cez Galantskú cestu a Hlavnú ulicu,“ hovorí primátor. „V spolupráci s majiteľom pozemkov sme vypracovali projektovú dokumentáciu na vybudovanie odľahčujúcej komunikácie (severný obchvat) medzi Veľkodvorníckou a Ohradskou cestou, ktorá by napojila nákladnú dopravu prichádzajúcu zo smeru Galanta na cestnú komunikáciu spájajúcu Bratislavu s Komárnom. S jej realizáciou by sme chceli začať už v tomto roku.“

Ďalším veľkým problémom v meste je nedostatok parkovacích miest na sídliskách. Mesto preto prijalo investičný úver a v spolupráci s dôverníkmi na vytypovaných miestach postaví vyše 200 nových parkovacích miest.

Dunajská Streda
Okres:  Dunajská Streda
Kraj:  Trnavský samosprávny kraj
Región:  Podunajsko, Žitný ostrov
Rozloha katastrálneho územia mesta:  31 450 835 m2
Počet obyvateľov:  22 989
Počet obyvateľov okresu:  117 304 (k 31. 12. 2008)
Ekonomicky aktívni občania okresu:  59 803
Nezamestnanosť v okrese:  7 092 
11,85 %
 
Strategické podniky

  • Metrans (Danubia), a. s.
  • Deichmann – obuv SK, s. r. o.
  • Wertheim, s. r. o.
  • Schindler – výťahy a eskalátory, a. s.

Projekty eurofondov
Dunajská Streda je aj miesto, kde sa realizujú viaceré projekty financované z eurofondov.  Už sú zazmluvnené projekty na rekonštrukciu dvoch základných škôl, ktorá sa uskutoční počas letných prázdnin. V jesenných mesiacoch sa plánuje revitalizácia námestia pred Mestským kultúrnym strediskom, kde sa vybuduje nová fontána.

„Na skrášľovanie centra mesta sme vytvorili špeciálny panelový program, cez ktorý by sme chceli podporiť rekonštrukciu priečelí bytových domov na Vámberyho námestí,“ vysvetľuje Zoltán Hájos. „Pri rozvoji mesta sme nezabudli ani na investície do mestských parkov, ako aj zariadení na šport a relax. Vlani sme čisto z mestského rozpočtu postavili novú športovú halu, v tomto roku sa robia terénne práce v areáli voľného času.“

Postupne sa revitalizovali všetky mestské parky, detské ihriská a v tomto roku sa plánuje napojenie cyklistickej trasy z Malých Dvorníkov do areálu parku voľného času.

Cestovný ruch
Najnavštevovanejšou a najobľúbenejšou atrakciou mesta je Thermalpark. Liečivá termálna voda je návštevníkom k dispozícii vo vonkajších a vnútorných bazénoch, areál dotvára park, jazierko, ubytovacie možnosti a autokemp. Na rozlohe 26 ha sa nachádza spolu 9 bazénov s liečivou vodou s teplotou od 24 do 38 °C. Pred dvoma rokmi sa v areáli začali rozsiahle rekonštrukčné práce a po ukončení prvej etapy pribudli v novom wellness centre rôzne atrakcie: perličkové a masážne bazény, tzv. divoká voda, chrliče, sauny a pre najmenších sa vybudoval nový detský bazén. Pomocou samosprávy mesta sa v druhej polovici roka 2010 začne druhá etapa rekonštrukcie vonkajších častí areálu, ktoré by mali byť dokončené do konca apríla 2011.

S rozvojom cestovného ruchu súvisí pestrý kultúrno-spoločenský život. Mestské kultúrne stredisko je centrom rozličných kultúrnych aktivít mesta, kde sa od roku 1976 každoročne koná Podunajská jar, celoštátna súťaž  tvorby detských bábkarských, činoherných a literárnych súborov a sólistov. Z ďalších kultúrnych podujatí spomeňme Dunajskostredské hudobné dni, Dunafest – letný festival tolerancie a Žitnoostrovský jarmok.

Dunajská Streda a jej okolie disponuje obrovským potenciálom prírodného bohatstva. Región je bohatý na podzemné vody a predstavuje najväčší rezervoár podzemnej vody na území Slovenskej republiky. Ďalej sú tu štrkopiesky pre stavebníctvo, kvalitné pôdy na intenzívnu poľnohospodársku výrobu ako aj veľké plochy rašelinísk slúžiace na skvalitnenie pôdy.

Ekonomická štruktúra
V ekonomickej štruktúre mesta sa za posledné roky uskutočnili  výrazné zmeny. Aj napriek vysokokvalitnému potenciálu územia pre poľnohospodársku výrobu bola špecializácia na agrosektor nepostačujúca. Mesto preto pristúpilo k vybudovaniu priemyselného parku, v ktorom sa postupne udomácnili stredné a veľké podniky z oblasti strojárstva, logistiky a elektrotechnického priemyslu. „Postupne sa nám podarilo diverzifikovať hospodársku základňu a hroziacu nezamestnanosť ustáliť na prijateľnej miere,“ zdôrazňuje Zoltán Hájos. „Počet podnikov zamestnávajúcich viac ako 250 pracovníkov sa zvýšil na 8, pričom mesto disponuje aj veľkým množstvom malých a stredných podnikov. Analýza odvetvovej klasifikácie malých podnikov ukázala, že až 44 % malých podnikov sa venuje veľkoobchodu a maloobchodu.“

Zo živnostníkov (1 874) veľká časť pôsobí v stavebníctve. V ostatnom období sa výrazne rozvinuli služby spojené s letnou rekreáciou a rozšírila sa ponuka  ubytovacích a stravovacích zariadení. Dunajskú Stredu postupne objavili aj investori veľkých nákupných centier a hypermarketov.

Bytová politika
Bytová politika mesta sa venuje podpore bývania vo viacerých rovinách. V prvej rovine vychádza z programu vyrovnávania rozdielov v bývaní. Ten je zameraný na riešenie problémov bývania tých občanov, ktorí majú dlhodobo nahromadené podlžnosti za dodávky sieťových odvetví a nájomné, ale sú ochotní svoju situáciu riešiť. Bytové jednotky s nižším štandardom sa vytvorili na Kračanskej ceste a v tomto roku sa majú rozšíriť o 30 bytových jednotiek.

Druhým nástrojom podpory bývania je panelový program. Je to program vytvorený mestom z finančných fondov, z ktorého môžu čerpať jednorazovú nenávratnú dotáciu spoločenstvá vlastníkov bytov bez dlžôb voči mestu.

Ďalším programom v oblasti bývania je program tvorby domova, z ktorého sa už čerpalo pri výstavbe 500 bytových jednotiek. Sú to investície do infraštruktúry prostredníctvom dotácií z ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja.

Posledným nástrojom podpory bývania je program výstavby nájomných bytov. V tomto roku sa mestu podarilo odovzdať 18 takýchto bytov na Kukučínovej ulici. Ide zväčša o malometrážne byty, jedno- alebo dvojizbové.

Ľudo Petránsky
Foto: MÚ Dunajská Streda

Článok bol uverejnený v časopise ASB.