Investori by mali staviť na profesionálny projektový manažment

investori by mali stavit na profesionalny projektovy manazment

Dodržiavanie termínov a rozpočtov je snom každého investora stavby. Málokedy sa však tento sen stáva skutočnosťou. V oblasti realizácie priemyselných stavieb sa v dnešnej dobe rozširuje trend, pri ktorom sa výstavba projektu predražuje a v dôsledku nedostatočného riadenia činností projektu taktiež značne spomaľuje. Práce na stavbe sa preťahujú, nenadväzujú na seba a mnohokrát sa krížia. To všetko vo výsledku pre investora znamená obrovské množstvo starostí navyše a v neposlednom rade tiež prekročenie pôvodného rozpočtu. Častým problémom je aj podcenenie začatia včasnej komunikácie s príslušnými úradmi, ktorých vyjadrenie je dôležité pre hladký priebeh realizácie projektu.

Garancia v stavebníctve
Dodržiavanie termínov, investičného rozpočtu a harmonogramov činností možno zaistiť ešte skôr, než samotná stavba začne. Základom je kvalitná projektová dokumentácia. Prax je všeobecne taká, že v prípade mnohých projektov je dokumentácia nedokonalá a kvôli tomu sa riziká predlžovania a predražovania investičných nákladov do stavebného projektu samozrejme zvyšujú. Ak nechcete, aby sa na vašej stavbe množili problémy tohto rázu, je nutné sa na túto oblasť ešte pred začatím realizácie stavby zamerať a prípadne pripravený projekt ešte konzultovať s odborníkmi.

Na praktické skúsenosti s projektovým manažmentom a optimalizáciou projektu investorovi na mieru sme sa opýtali zástupca spoločnosti DELTA Projektconsult Slovakia, ktorá sa v tejto oblasti pohybuje v rámci Európy už 36 rokov.

„Projektovanie je veľmi zložitá činnosť. Nie však pre špecialistov. Na jednom stavebnom projekte sa podieľajú desiatky zúčastnených subjektov. Tím zložený z rôznych projektantov a zhotoviteľov pracuje na splnení cieľov investora. V prípade projektového manažmentu sa náš profesionálny tím postará o to, aby bol pre tento cieľ dodržaný potrebný rozsah, kvalita, náklady, termíny a mnohé ďalšie „, uviedol Erik Štefanovič, ktorý je v DELTE zodpovedný za expanziu materskej spoločnosti v Rakúsku na Východné trhy.

Je teda nutné, aby sám investor pred konečným rozhodnutím zvážil, koľko stoja činnosti spojené s riadením projektu v prípade, že sú vykonávané vlastnými internými silami a koľko by stálo zadania týchto služieb externým špecialistom, ktorí by boli zodpovední za riadenie projektu, teda profesionálny projektový manažment. V každom prípade je nutné zamedziť duplicitnú prácu, ale zároveň tiež nedostatočné nasadenie.

–>–>

Komentáre