nehnutelnost

Dopyt po nájomných bytoch stúpa. Hotely zažívajú trpký pád

Investície do komerčných nehnuteľností v Európe sa v roku 2020 vyšplhali do výšky 275 miliárd eur.

Na Slovensku rastie dopyt po industriálnych a logistických nehnuteľnostiach. Vyplýva to z tlačovej správy realitno-poradenskej spoločnosti CBRE o objeme investícií do komerčných nehnuteľností v Európe za minulý rok.

„Vnímame, že na Slovensku za posledné tri roky výrazne rastie hlavne dopyt po industriálnych a logistických nehnuteľnostiach. Narastajúci je pritom aj celkový záujem o tento segment realít, čoho dôkazom je aj medziročný nárast, ktorý sme v roku 2020 zaznamenali vo výške 30 percent,“ uviedol obchodný riaditeľ poradenskej spoločnosti CBRE Slovensko Ľubor Procházka.

Lepší výsledok, než sa očakávalo

Podľa najnovších zistení spoločnosti sa objemy investícií do komerčných nehnuteľností v Európe v roku 2020 vyšplhali do výšky 275 miliárd eur.

„Aj keď v porovnaní s rokom 2019 ide o 17-percentný pokles, odborníci tvrdia, že vzhľadom na situáciu spojenú so šírením koronavírusu, ide o lepší výsledok, aký pôvodne očakávali,“ uvádza CBRE, podľa ktorej najvyšší objem investícií v rámci Európy zaznamenalo Nemecko so sumou 79,3 miliardy eur.

Druhým najväčším investičným trhom bola Veľká Británia s výškou investícií 45,8 miliardy eur a treťou najlikvidnejšou krajinou bolo Francúzsko s celkovým objemom investícií vo výške 29 miliárd eur. „Dobre na tom boli aj severské krajiny, v rámci ktorých dosiahol celkový objem investícií výšku 43,4 miliardy eur,“ dodáva spoločnosť.

Kríza najviac zasiahla hotely

Najväčšiu odolnosť voči následkom pandémie koronavírusu preukázali podľa CBRE oblasti zdravotníctva, industriálnych nehnuteľností a nájomného bývania.

„Práve nájomné bývanie bolo v roku 2020 v rámci celej Európy v poradí druhým najväčším investičným sektorom. A to hneď po kancelárskych nehnuteľnostiach, ktoré zaznamenali medziročný pokles objemu investícií o 31 percent,“ vysvetlila spoločnosť.

Investície do maloobchodných nehnuteľností poklesli o šesť percent, a to práve z dôvodu pandémie, tlaku v rámci prebiehajúcich štrukturálnych zmien a nárastu elektronického obchodu. „Najviac zasiahnutým sektorom boli hotely, kde bol oproti roku 2019 zaznamenaný pokles objemu investícií až o 66 percent,“ uzatvára CBRE.

© SITA Slovenská tlačová agentúra