Partneri sekcie:

Ceny stavebných pozemkov na juhovýchod od Bratislavy stúpli

Cena stavebných pozemkov v obci Rovinka na juhovýchod od Bratislavy dosiahla v 1. polroku 2007 priemerne 2 799 Sk za štvorcový meter. Priemerná cena v druhej najbližšej obci v tom istom smere, v Dunajskej Lužnej, bola  2 522 Sk za m2.

Obce v mikroregióne pri komunikácii z Bratislavy do Šamorína ako napríklad Rovinka, Dunajská Lužná, Hamuliakovo či Kvetoslavov zaznamenali za posledné štyri roky výstavbu stoviek nových rodinných domov.

Najviac stavebných pozemkov a rodinných domov sa predalo v roku 2006 a v 1. polroku 2007 v Dunajskej Lužnej, potom v Kvetoslavove s Rovinkou, ďalej v Kalinkove a na záver v Hamuliakove. Uviedol to pre TASR generálny sekretár Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Martin Lazík. V roku 2003 stál meter štvorcový stavebného pozemku v Dunajskej Lužnej priemerne 1 630 Sk, v Rovinke to bolo priemerne 1 606 Sk. Súčasné ceny sú v porovnaní s rokom 2003 vyššie približne o 50 %.

V obci Kvetoslavov, v okrese Dunajská Streda v Trnavskom kraji, kúpil záujemca v roku 2003 meter štvorcový stavebného pozemku priemerne za 852 Sk a v 1. polroku 2007 to bolo za 1 568 Sk. Podľa starostu Kvetoslavova Miroslava Hrabalu dáva územný plán možnosť postaviť približne 400 rodinných domov do roku 2030. V Hamuliakove budú stavať investori na 95 hektároch a Dunajskej Lužnej na 220 hektároch.

Starostovia uvedených obcí majú pozitívne aj negatívne skúsenosti s investormi, ktorí nemajú vždy záujem vybudovať v novej zástavbe občiansku vybavenosť. „Už  existujú prvé projekty nových satelitov aj s občianskou vybavenosťou,“ reagoval Lazík. Podľa neho bude záležať na tom, ako sa tento trend prejaví v praxi. „V budúcnosti budú možno developeri iniciovať výstavbu občianskej vybavenosti. Inak je to priestor pre súkromno-verejné partnerstvá, tzv. PPP projekty,“ dodal Lazík.

Obce nie sú spokojné s tým, že málo obyvateľov nových rodinných domov sa prihlasuje na trvalý pobyt, a samosprávy prichádzajú o príjmy z podielových daní. Na trvalý pobyt v Kvetoslavove sa ich prihlasuje približne 20 % a Hamuliakove 30 %.

Zdroj: TASR