Zábradlie a lodžie na báze hliníka

zabradlie a lodzie na baze hlinika

Problémy so zábradlím sú predovšetkým v tom, že nebezpečenstvo, ktoré je s ním spojené, nevidieť. Skryté poruchy po rokoch užívania však môžu byť životunebezpečné. Staré železné zábradlie s drôteno-sklenenou výplňou sa po rokoch vystavenia poveternostným vplyvom mení na nebezpečnú hrozbu nielen pre obyvateľov bytu, ale aj pre jeho okolie. Výmena zábradlia sa preto postupne stáva neoddeliteľnou súčasťou obnovy obvodového plášťa panelových bytových domov.

Zábradlia sa najčastejšie opravujú alebo menia v súvislosti s celkovou obnovou bytového domu, alebo keď sa vlastníci bytov rozhodnú zábradlia zjednotiť, prípadne v budúcnosti balkóny alebo lodžie zaskliť a tým vytvoriť z priestoru ďalšiu miestnosť. V takom prípade by mali pri výmene zábradlí myslieť na to, aby sa na ne dal zasklievací systém bez problémov namontovať.

Čo zábradliu chýba
Vzhľadom na pokročilú koróziu oceľových prvkov zábradlie balkónov a lodžií často vykazuje značné chyby alebo poruchy. Týka sa to najmä ukotvenia zábradlí. Stáva sa totiž, že pri obnove sa za veľké peniaze vymení podlahové súvrstvie, ale pôvodné kotvenie stĺpikov zábradlia sa ponechá a stĺpik sa len pohľadovo vybaví manžetou. Výsledok? Skorodovanú pätu stĺpika nikto nevidí, avšak statická schéma zábradlia, ktoré istia už len jeho bočné úchyty, sa významne mení – schopnosť prenášať zaťaženie klesá. Ani tieto bočné úchyty však nemusia byť v poriadku. Ak sa totiž steny balkóna alebo lodžie zateplia bez predchádzajúcej analýzy existujúceho stavu, pokračuje korózia aj pod tepelnoizolačným systémom. Kotvenie sa nachádza v kondenzačnej zóne a korózia potom pokračuje dokonca rýchlejšie ako pred zateplením.

Staré za nové
Vo väčšine prípadov existujúce zábradlia staršieho dáta vôbec nespĺňajú dnešné bezpečnostné normy, čo znamená, že opravovať tu už nie je čo a namieste je kompletná výmena za zábradlie nové. Vyberať možno zo silných povrchov v niekoľkých vrstvách tepelne pozinkovaných oceľových profilov alebo sa možno rozhodnúť pre zábradlie na báze hliníka.

Zábradlie na báze hliníka
Na trhu sa nachádza zábradlie s pevnou celohliníkovou konštrukciou s variabilnou výplňou. Rámy z hliníkových zliatin majú štandardnú povrchovú úpravu – biely komaxit alebo prírodný elox, ostatné dielce sú vyrobené z materiálov odolných proti poveternostným vplyvom a slnečnému žiareniu. Farby balkónových výplní sú mimoriadne variabilné, vďaka čomu ich možno zosúladiť s celkovým vzhľadom zateplenia bytového domu. Zábradlie možno montovať na všetky typy lodžií a balkónov.

Každý je iný
V prípade hliníkových zábradlí možno hovoriť o určitom architektonickom prvku. Vylievajú sa totiž do špeciálnych foriem, ktoré dávajú profilom originálny vzhľad. Na hliníkový profil možno aplikovať akýkoľvek farebný odtieň. Keďže je hliníková konštrukcia ľahká, nezaťaží balkón či lodžiu, a teda ani celý dom. Tento typ zábradlia vyžaduje minimálnu údržbu. Aj výrobcovia zábradlí ponúkajú takzvané systémové riešenia. Takže ak sa vlastníci bytov rozhodnú balkón či lodžiu neskôr zatepliť a tým si zväčšiť úžitkovú plochu bytu, vďaka technickému riešeniu zábradlia to nepredstavuje žiaden problém.

Dva varianty zasklievacieho systému
Ak sú všetci vlastníci bytov rozhodnutí, že chcú svoje balkóny zaskliť, je pre nich vhodný rámový systém, ktorý predstavuje univerzálne riešenie. Ide o zasklievací systém, ktorý pozostáva z číreho skla s hrúbkou 4 až 6 mm alebo izolačného dvojskla s hrúbkou 16 mm a hliníkových profilov. Systém sa hodí na zasklenie lodžií, balkónov a výklenkov domov. Minimalizuje tepelné straty a chráni proti nepriaznivému počasiu, hluku, prachu a exhalátom. Uzamknutím a použitím bezpečnostnej výplne sa stáva účinnou prekážkou proti vlámaniu. K dispozícii je aj bezrámový systém, ktorý poskytuje estetický komfort v podobe celozasklenej plochy bez deliacich zvislých rámov. Vďaka tomu predstavuje vítané riešenie vhodné na rekonštrukcie, teda v prípadoch, keď by priečky mohli rušiť celkový architektonický ráz, napríklad pri starých budovách alebo veľkých plochách panelových bytových domov. Číry transparentný vzhľad podporuje aj číre medziokenné tesnenie. Systém takisto zabezpečuje minimalizáciu tepelných strát a ochranu proti nepriaznivému počasiu, prachu a exhalátom. Je aj účinnou ochranou proti vlámaniu.

TEXT: David Doskočil
FOTO: ALUMISTR

David Doskočil je konateľom spoločnosti ALUMISTR Slovakia, s. r. o.

Článok bol uverejnený v časopise Správa budov.

Komentáre