/ Biznis /

Development Summit: Stavebný zákon upravujú, nová podoba bude už čoskoro

development summit
Zdroj: Stanislav Spáč

Ako bude vyzerať nový stavebný zákon? Ako sa bude v budúcnosti stavať v Bratislave? Aj o tom hovorili odborníci na panelových diskusiách Development Summitu 2021.

Medzirezortné pripomienkové konanie (MPK) k prvej verzii nového stavebného zákona sa skončilo so zásadnými výhradami na strane miest a obcí aj developerov. Martin Hypký, štátny tajomník podpredsedu vlády Štefana Holého, má na starosti projektové zastrešenie troch zákonov, ktoré majú zmeniť budúcnosť stavebníctva – zákon o výstavbe, zákon o územnom plánovaní a takzvaný kompetenčný zákon. 

Podľa Hypkého nová stavebná legislatíva v drvivej väčšine pozostáva z návrhov, ktoré už v sa už v roku 2019 dostali na prerokovanie vlády a prešli pripomienkovým konaním. Napriek tomu prišlo k aktuálnej podobe viac ako 4000 návrhov, ktoré sa v súčasnosti spracovávajú. Hypký tvrdí, že množstvo pripomienok nereflektuje to, že je návrh nekvalitný, ale to, že zasahuje širokú škálu procesov a subjektov. 

Mysleli sme si, že to pôjde rýchlejšie, ale nesťažujeme sa. Je to pilotný projekt a podporujeme inovácie zo strany mesta.

Marián Hlavačka, Corwin

Nové medzirezortné pripomienkové konanie má byť už 1. júla, nová podoba zákona by mohla byť podľa Hypkého hotová už o týždeň a pol. Zatiaľ to vyzerá tak, že by s ňou mohli byť spokojné všetky strany. „Ku verzii, ktorá bola v MPK, sme mali za mesto veľmi závažné pripomienky. Musím povedať, že v rámci MPK sme si mnohé veci vyjasnili,“ konštatoval Juraj Šujan, poradca primátora Bratislavy pre rozvoj mesta, územné plánovanie a komunikáciu s developermi. 

Stanislav Pagáč, regionálny riaditeľ investičnej a developerskej spoločnosti CTP, hodnotí nový stavebný zákon ako prínos. „Výrazným skokom dopredu je centralizácia v elektronickom systéme. Máme otázky súvisiace s praxou, ale vítame zmenu. Veríme, že sa stavebné konania zrýchlia, budú transparentnejšie a budú mať jasne nastavené pravidlá v každom regióne Slovenska, dodal.

Development summit
Hostia druhého panelu. | Zdroj: Stanislav Spáč

Pilotný projekt nájomného bývania sa rozbehol

V druhom paneli sa hostia venovali otázke ako zrýchliť tempo výstavby v Bratislave a ako urobiť bývanie dostupnejším. Materiál Koncepcia mestskej bytovej politiky 2020-2030 pre hlavné mesto predstavil na summite Boris Hrbáň, koordinátor rozvoja nájomného bývania z Magistrátu hlavného mesta Bratislavy. 

Koncepcia priamo deklaruje, že magistrát chce viac spolupracovať so súkromným sektorom, ktorého pomoc bude potrebovať aj pri výstavbe mestských nájomných bytoch. 

Za developerov v paneli diskutovali zástupcovia dvoch spoločností, ktoré dostali možnosť podieľať na pilotnom projekte nájomného bývania – Radko Pšenička, riaditeľ biznis a urban developmentu YIT Slovakia, a Marián Hlavačka, CEO developerskej spoločnosti Corwin. Obaja iniciatívu magistrátu vítajú. 

„Mysleli sme si, že to pôjde rýchlejšie, ale nesťažujeme sa. Je to pilotný projekt a podporujeme inovácie zo strany mesta,“ vyjadril sa Hlavačka.

Sledujte asb.sk pre viac detailov z konferencie Development summit 2021.

red
KategórieBiznis