More a veľhory sa dajú nájsť aj v strede Európy – a developeri to vedia
Galéria(4)

More a veľhory sa dajú nájsť aj v strede Európy – a developeri to vedia

Najväčší investičný potenciál je podľa viacerých developerov práve v cestovnom ruchu a voľnočasových aktivitách. Je to však aj najrizikovejšia investícia, ktorá si vyžaduje kvalitný prieskum trhu a analýzu príležitostí. Ani to však nemusí stačiť. Kľúčom k úspechu je stabilita v poskytovaní kvalitných služieb. Pozrime sa na najvýznamnejšie súkromné investície do cestovného ruchu za posledné obdobie, ako aj pripravované projekty.


Aquaparky

Jednými z náročnejších developerských projektov v oblasti cestovného ruchu sú aquaparky. Nadväzujú na tradíciu kúpeľníctva na Slovensku, sú však z veľkej časti financované z prostriedkov súkromného sektora. Na rozdiel od kúpeľných stredísk sú aquaparky určené širokej verejnosti. Dnešná doba prináša so sebou, okrem zvyšujúceho sa životného tempa, aj väčšie nároky na trávenie voľného času.

Thermal park Bešeňová – celková plocha predstavuje 6 hektárov, z toho tretinu hektára tvorí vodná plocha. Prvé bazény s geotermálnou vodou otvorili pre verejnosť v roku 1993. Do konca roka 2007 sa plánuje otvorenie ďalšej časti vodného areálu. Trojhviezdičkový hotel Termal a penzión Giga ponúkajú ubytovanie priamo v areáli. Nachádza sa tu aj kongresové centrum.

Investorom projektu je EUROCOM Investments, s. r. o. Autorom architektonického riešenia je architekt Rastislav Gromnica. Prvá etapa realizácie sa ukončila v lete 2006 (vnútorné bazény, vitálny svet, šatne, penzión Giga, hotel Termal). Druhá etapa sa ukončí v júni tohto roku (päť nových toboganov, vonkajšie bazény, paintball…). Budúci rok sa v rámci tretej etapy plánuje dokončenie ďalších vonkajších bazénov, toboganov a 120 apartmánov priamo v areáli Thermal parku.

Tatralandia – leží pri severnom brehu priehrady Liptovská Mara s výhľadom na Západné, Vysoké a Nízke Tatry. V súčasnosti je prevádzkovateľom aquaparku spoločnosť LAR, a. s., z Dolného Kubína. Realizácia sa začala na jeseň 2002 a brány Tatralandie sa prvýkrát otvorili v júli 2003. V prevádzke je od roku 2003, keď sa spustila prvá časť aquaparku s termálnymi bazénmi a toboganmi.

Od otvorenia v roku 2003 sa do tohto dovolenkového rezortu vložili prostriedky vo výške viac ako jedna miliarda korún a do leta 2007 sa táto investícia navýši o ďalších 100 miliónov. Do roku 2010 investície presiahnu dve miliardy korún. Už v lete tohto roku bude k dispozícii 23 toboganových dráh a 11 bazénov. Ubytovanie priamo pri aquaparku ponúka kapacitu do 700 lôžok.

Aquathermal Senec – investorom a prevádzkovateľom aquaparku je spoločnosť Aquathermal Senec, a. s. „K získaniu dôvery spolufinancujúcej banky prispel fakt, že v Liptovskom Mikuláši a Poprade sa už podobné projekty zrealizovali. Biznis už nevideli iba pri realizácii kancelárskych, rezidenčných alebo retailových projektov, ale aj v oblasti voľnočasových aktivít,“ vysvetľuje Michaela Ovadová, marketing manager spoločnosti. Návratnosť tohto projektu sa počíta na obdobie 10 rokov. Architektonické riešenie navrhol Miroslav Slahučka a naprojektoval ho Tibor Becker. Základný kameň projektu položili v roku 2001, projekt bol dokončený v auguste 2004.

AquaCity Poprad – Stredisko sa nachádza v historickom meste Poprad, priamo pod Vysokými Tatrami. Ponúka komplex ubytovacích, reštauračných, kongresových a rekreačných služieb, ktoré možno využívať počas celého roka. Investorom projektu strediska je britská spoločnosť LETHEBY & SONS LIMITED a konateľom spoločnosti je Jan Telensky. V spoločnosti AQUAPARK Poprad, s. r. o., vlastní táto firma 85 %, 15% podielu vlastní mesto Poprad. Hlavným projektantom je brnianska firma ARCHSTUDIO pod vedením architekta Pavla Kučeru.

Realizácia projektu sa začala podpísaním zmluvy medzi mestom Poprad a investorom v októbri 2002. Základný kameň slávnostne položili 30. júna 2003 a po letnej prevádzke sa začala rekonštrukcia areálu v rámci I. etapy výstavby strediska. AquaCity slávnostne otvorili pre verejnosť v júni 2004 (prvá časť I. etapy). „V súčasnosti prebieha dostavba v rámci I. etapy – kryté relaxačné bazény s chromoterapiou, ktoré by mali byť verejnosti sprístupnené koncom júna tohto roku. AquaCity je v prevádzke od júla 2004, s krátkou odstávkou na jeseň 2004 z dôvodu prestavby trojhviezdičkového hotela Seasons,“ hovorí Ján Profant, marketing manager aquaparku.

Projekt v Rapovciach – spoločnosť Thermalpark so sídlom v Lučenci pripravuje výstavbu aquaparku pod názvom Novolandia. Projekt zahŕňa rekreačno-športové využitie areálu, kúpanie a ubytovanie s celoročnou kapacitou. Navrhované riešenie ráta s vybudovaním bazénov, ubytovania, športových priestorov a parkovacích priestorov. Predpokladaný termín začatia výstavby je jún 2007. Výstavba potrvá zhruba do mája 2008. Cieľom je vybudovať v danej lokalite letné kúpalisko s bazénmi, atrakciami, športoviskami a celoročnú zónu s hotelom a interiérovým bazénom. Celkové náklady na realizáciu sa odhadujú na približne 480 miliónov korún.

Aquaparky a projekty hotelového biznisu v rekreačných strediskách na Slovensku

Biznis s prechodným ubytovaním

Významné investície sa nevyhnú ani oblastiam prechodného ubytovania. Len v Bratislave má do piatich rokov pribudnúť viac ako 2-tisíc hotelových lôžok. Pri tvorbe realitných projektov developeri nenechávajú bokom ani potenciálny zdroj príjmov, ktoré so sebou prináša tento druh biznisu. S prílevom zahraničných investícií suvisí aj množstvo príležitostí postarať sa biznismenom o kvalitné ubytovanie so všetkými službami. A nie sú to len biznismeni, kto smeruje do dunajskej metropoly.

Špecifiká prechodného ubytovania sa prejavujú predovšetkým v hlavnom meste, kde sa spolu premiešava cestovný ruch biznismenov a turizmu. Aké budú hotely, ktoré onedlho v hlavnom meste rozohrajú partiu na trhu? Spomeňme aspoň päťhviezdičkový hotel Kempinski v River Parku, štvorhviezdičkový hotel Sheraton v zóne Eurovea, hotely v Panorama City a Twin City, hotel Lordship na Kamennom námestí a hotel na Letisku M. R. Štefánika či biznis hotel v blízkosti výstavného areálu Incheba.

Od Košíc po Trnavu

Najväčší košický hotel Slovan odštartoval rekonštrukciu v hodnote 700 miliónov Sk. Do leta 2008 sa má tento štvorhviezdičkový hotel s vyše 200 lôžkami zmodernizovať a doplniť o novovybudovanú obchodnú zónu.
Ďalší hotel pod názvom Cassovar vyrastie v areáli bývalého košického pivovaru. Hotel Hutník zasa prechádza rekonštrukciou na štvorhviezdičkový biznis hotel s kapacitou 150 miest.

V novodobých mekkách automobilového priemyslu vyrástol hotel Best Western v Trnave a hotel siete Holiday Inn v Žiline. Rekonštrukciou už prešiel aj žilinský Palace Hotel Polom. V Spišskej Novej Vsi má už na budúci rok vyrásť štvorhviezdičkový hotel so 140 izbami v rámci polyfunkčného komplexu Madaras. Zvyšok Slovenska – to sú predovšetkým rekreačné strediská, ktoré sú primárne určené na voľný čas, ponúkajú však aj možnosť usporadúvať rôzne konferencie a akcie vo vlastných kongresových centrách.   

Rekreačné strediská

„Rekreačné strediská na Slovensku nie sú vybudované tak ako v zahraničí. Záujem o komfort je veľký, stále narastá a ubytovacie kapacity nestačia,“ hovorí Martin Šechny, podpredseda predstavenstva Cresco Group, v súvislosti s projektom apartmánových domov na Donovaloch.

Skupina J&T vyvíja hneď niekoľko aktivít v oblasti hotelového biznisu. Okrem košického hotela Slovan participuje aj na prevádzke Grand hotela v Starom Smokovci. Prebieha i rekonštrukcia liečebného domu Hviezdoslav na Štrbskom Plese na päťhviezdičkový hotel v Tatrách, ktorý prevádzkuje luxusná sieť Kempinski. Podobne pripravuje aj prestavbu liečebného domu Helios na hotel s tromi hviezdičkami a na rekonštrukciu čaká i Grand Hotel Praha v Tatranskej Lomnici.

Pripravovaný komplex 4Rest Tatry v obci Gerlachov, ktorého investorom je spoločnosť GEPARK, s. r. o., budú tvoriť dva celky – päťhviezdičkový hotel s kongresovým a športovo-relaxačno-liečebným centrom a súbor deviatich horských apartmánov. Okrem blízkosti letiska Poprad-Tatry s medzinárodnou prevádzkou (pravidelná linka do Londýna a Prahy) bude lokalita do roku 2010 priamo napojená na diaľnicu Bratislava – Žilina – Košice.

Niečo aj pre stredný manažment

Svoj príchod na Slovensko plánuje francúzska sieť Louvre Hotels s vyše 800 nízkonákladovými hotelmi pre podnikateľov, ktorá patrí britskému koncernu Starwood. V spolupráci s rakúskym Warimpexom chcú v strednej Európe postaviť približne 80 hotelov s názvom Kyriad v hodnote 300 až 500 miliónov eur. Sieť tvoria dvojhviezdičkové budget hotely, ktoré v západnej Európe využíva najmä stredný a nižší manažment. Stavať plánujú predovšetkým v Bratislave, Košiciach a ďalších väčších mestách. Projekt neráta s budovaním hotelov v rekreačných oblastiach. Ich hlavnou devízou bude schopnosť konkurovať cenou a pritiahnuť cenovo prístupnejšie zájazdy.

Lucia Hakelová, s využitím podkladov spoločností
Foto: Aquathermal Senec
Vizualizácie: Key2b; Ing. arch. Boris Chmel