Z opustenej chatrče moderná stodola

Partneri sekcie:

Keď hovoríme o rekonštrukciách starých hospodárskych budov v štýle stodoly, kanadskí dizajnéri majú navrch. Zaujímavú ideu rekonštrukcie vidieckej chatrče v Quebecu premenil na realitu montrealský dizajnér Louis Beliveau z ateliéru La Firme. Na spoluprácu si prizval architekta Michela Lemieuxa. Moderná stodola The Barn ukrýva jedinečný príbeh.

Rozobrali, preniesli, znovu postavili

Proces nebol jednoduchý. V prvom rade znamenal demontáž starej budovy – jej použiteľných častí.Tie potom premiestnili na miesto nového statku do Mansonville. Každý jeden zachránený kus pôvodnej stavby bolo potrebné označiť, aby pri rekonštrukcii vedeli, kam presne patrí.

Vďaka presnosti a pedantnej práci sa podarilo stodolu na novom miestne postaviť tak, ako stála na pôvodnom. Architekti celú stodolu oživili obkladom z miestnych smrekov, ktorý nájdeme nielen vonku, ale aj vnútri. Pribudli nové okná a kovová strecha.

Moderná stodola 10
Architekti celú stodolu oživili obkladom z miestnych smrekov ktorý nájdeme nielen vonku ale aj vnútri.
Jedáleň prepojená s obývacou izbou a kuchyňou má dvojnásobnú výšku.
Moderná stodola 14
Moderná stodola 05
Moderná stodola 01
Moderná stodola 13
Moderná stodola 02

Otvorený priestor poskytuje dokonalý prehľad

Moderná stodola neslúži ako trvalé bývanie. Dvojica žijúca v meste si ju vychutnáva ako príjemné bývanie na vidieku, ktoré poskytuje relax, kontakt s prírodou a to hlavné – únik z rušného mesta.

„Naším cieľom bolo zachovať pôvodný rustikálny charakter stodoly tak, aby nebol narušený moderný komfort domácich,“ vyjadrili sa architekti. Uvádzajú tiež, že sa v interiéri zámerne vyhýbali vertikálnym prvkom, aby zachovali výhľad z jednej časti interiéru do inej.

Jedáleň prepojená s obývacou izbou a kuchyňou má dvojnásobnú výšku.

V interiéri dominuje svetlo a čistota

Miestnosti v interiéri síce nadväzujú na pôvodné členenie priestoru, ale dosahujú úplne inú kvalitu. Svetlé dubové podlahy, biele steny a priznané trámy umocňujú atmosféru. Jedáleň prepojená s obývacou izbou a kuchyňou má dvojnásobnú výšku. Zasklená stena, ktorá domácim poskytuje jedinečný výhľad na pohorie Sutton a nedotknutú krajinu, dosahuje dokonca až 10,6 metra.

Moderná stodola 14

Tri podlažia – každé má svoju funkciu

Stodola dnes stojí vo svahu. Prístupná je z lávky, ktorá vedie do centrálnej hlavnej časti domu. Pod ňou je suterén, nad ňou ešte jedno obytné podlažie. Na hlavnom podlaží je otvorený priestor kuchyne jedálne a obývacej časti, samostatná, televízna miestnosť a biliard.

Po bielom oceľovom schodisku sa dostanete na najvyššie poschodie so štyrmi spálňami a troma kúpeľňami, ktoré sú usporiadané do tvaru písmena U. Toto rozmiestnenie poskytuje výhľad na jedálenský stôl o podlažie nižšie (ešte aj luster nad stolom vybrali taký, aby sa cezeň dalo vidieť na to, čo je na stole).

Moderná stodola 02

V suteréne sú technické miestnosti, garáž a sklad. Celkovo trojpodlažná stavba má vlastný vonkajší bazén, terasu, biliardovú miestnosť i záhradku. Viete si predstaviť príjemnejšie víkendové bývanie v stodole?

Neprehliadnite: Súčasný rodinný dom na vidieku s pridruženou stodolou

The Barn v skratke
Architekti: La Firme a Michel Lemieux
Plocha: 418 m2
Lokalita: Quebec, Kanada
Dodávateľ: Gerald St-Pierre
Krajinná architektúra: Alain Roy
Osvetlenie interiéru: La Firme
Stolárstvo: La Belle Gueule de Bois
Kovovýroba: Précinox Métal
Sabína Zavarská
Foto: Ulysse Lemerise