Ako dobre poznáte slovenskú architektúru?

V 10 otázkach si otestujete svoju pamäť, ale aj dôvtip. Odpoveď sa dá niekedy ľahko vydedukovať, samozrejme, niektoré obrázky pri otázkach sú zavádzajúce :)

0%

1. Ktorú z vysokých škôl nenavrhol Vladimír Dedeček?

VŠP v Nitre Dano Veselský
Správne! Nesprávne!

Vladimír Dedeček je odbornou architektonickou obcou považovaný za architekta novátora, hľadajúceho najsúčasnejšie trendy vo svetovom meradle, za jedného z najlepších slovenských architektov. Je spoluautorom ocenenej stavby Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre a podpísal sa aj pod projekt Vysokej školy lesníckej a drevárskej vo Zvolene. Fakultu architektúry STU navrhol Emil Belluš.

2. Ktorý architekt naprojektoval prvé socialistické mesto na Slovensku Vorošilovo (Nová Dubnica)?

Nová Dubnica Archív mestského úradu Nová Dubnica
Správne! Nesprávne!

Dôležitou úlohou vybudovať vzorové mesto nového socialistického človeka bol poverený významný český architekt Jiří Kroha. Smrťou Stalina však postupne zišlo z veľkolepých plánov. Architekt Kroha bol z projektu v roku 1955 odvolaný. V roku 1957 bola zakladacou listinou z nedokončeného Vorošilova vytvorená obec Nová Dubnica.

3. Ktorá z uvedených stavieb po rekonštrukcii nezmenila funkciu?

Bratislava Partizánska 27 01
03
01 MG 5636
Správne! Nesprávne!

K príkladom záchrany významnej medzivojnovej architektúry patrí Kochovo sanatórium na Partizánskej ulici v Bratislave, ktoré sa podľa projektov Dušana Jurkoviča a Jindřicha Merganca (spolupráca Otmar Klimeš) realizovalo v rokoch 1929 – 1930. Gynekologicko-pôrodnícka nemocnica je dôstojným pokračovateľom diela profesora Kocha, ktorý vybudoval najmodernejšie sanatórium svojej doby.

4. Kde sa nachádza liečebný dom Machnáč, postavený podľa projektu architekta Jaromíra Krejcara?

Machnáč Dano Veselský
Správne! Nesprávne!

Liečebný dom Machnáč v Trenčianskych Tepliciach patril v medzivojnovom období k vrcholom funkcionalistickej architektúry v celom bývalom Československu.

5. Ktorá z industriálnych stavieb v Bratislave ešte stojí na svojom mieste?

Stein Anton Sládek
Správne! Nesprávne!

Spilka bola súčasťou areálu pivovaru Stein v Bratislave, ktorý sa nachádzal medzi ulicami Legionárska, Blumentálska a Bernolákova. Táto významná industriálna historická stavba bola v roku 2014 vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Po konverzii je z nej objekt so špičkovými kancelárskymi a obchodnými priestormi.

6. Ktorá stavba je odborníkmi považovaná za vrcholné dielo brutalizmu na Slovensku?

Dom umenia Piestany Martin Hlauka (Pescan), Wikimedia Commons
Správne! Nesprávne!

Autorom Domu umenia v Piešťanoch je jeden z najvýznamnejších slovenských architektov Ferdinand Milučký. Historici slovenskej architektúry hovoria o tejto stavbe ako o významnej pamiatke povojnového modernizmu. Občianske združenie Čierne diery podalo návrh na jeho vyhlásenie za národnú kultúrnu pamiatku.

7. Do akého architektonického štýlu by ste zaradili internát Mladá garda v Bratislave?

mlada garda v bratislave Dano Veselský
Správne! Nesprávne!

Mladá garda je poslednou stavbou Emila Belluša, ktorý dostal za úlohu za dva týždne navrhnúť študentský domov pre 2000 študentov.

8. Kde nájdeme Ufo od akademického sochára Juraja Hovorku?

Ufo Stefano Perego
Správne! Nesprávne!

V Bratislave môžete vidieť dve ufá, prvé z nich je reštaurácia UFO nad Mostom SNP a to druhé nájdete na sídlisku Medzijarky.

9. Ktorá z uvedených stavieb k MS na Štrbskom Plese (1970) nie je dielom Eugena Kramára?

1024px Bežecký štadión MS 1970 Štrbské Pleso Tatransky, Wikimedia Commons
Správne! Nesprávne!

Písal sa rok 1970 a Slovensko malo jeden z najlepších a najmodernejších športových areálov na svete. V Mlynickej doline sa intenzívne začalo stavať už tri roky pred začiatkom majstrovstiev sveta v severskom lyžovaní, pribudol Areál snov, hotely FIS a Panoráma. Autorom expresívne riešenej budovy hotela Panoráma je architekt Zdeněk Řihák.

10. Kde sa nachádza 84 m vysoká budova postavená podľa projektu Ladislava Hudeca v roku 1934?

1280px Shanghai Peoples Park 0005 Stefan Fussan, Wikimedia Commons
Správne! Nesprávne!

Autorom prvej výškovej budovy v Šanghaji je architekt Ladislav Hudec, ktorý sa narodil v Banskej Bystrici. Park Hotel sa stal symbolom západnej moderny v Číne, symbolom myšlienkovej výmeny, symbolom „Paríža východu“.

História architektúry
Budúci teoretik architektúry

shutterstock 1633561855

Gratulujeme a tešíme sa na vašu monografiu, ktorú už máte určite rozpísanú.
Bifľoš

shutterstock 306637517

Zdá sa, že vaša pamäť je vynikajúca aj pár rokov po skončení školy.
Milovník architektúry

shutterstock 229820152

Ste milovník architektúry alebo hipster, ktorý býva v Bratislave, snouborduje na Štrbskom Plese, po nociach objavuje staré industriálne stavby a instagram má plný fotiek kvalitnej architektúry.
Kvíz majster

shutterstock 1506435740

Určite milujete kvízy, no ak chcete uspieť aj v tomto ako v ostatných, musíte viac študovať dejiny slovenskej architektúry 20. storočia. Oplatí sa to!
KategórieArchitektúra