image 77793 25 v2
Galéria(3)

Výrazná dominanta mesta – Knižnica v Birminghame

Partneri sekcie:

Keď sa štát rozhodne postaviť novú verejnú budovu, je to vnímané ako dôležitý signál. Najmä ak ide o budovu určenú na kultúrne a vzdelávacie účely, akou je napríklad knižnica.

master 04408427
master 04408428

Ešte na prelome tisícročia Birmingham zápasil s dlhotrvajúcimi ekonomickými problémami. Dnes však návštevník druhého najväčšieho mesta v Anglicku získa celkom iný dojem. Birmingham si predsavzal uskutočniť ekonomickú reštrukturalizáciu a do roku 2031 sa chce stať jedným z najpríťažlivejších miest na svete. S tým súvisí celý rad stavebných projektov, predovšetkým v centre mesta. Jedným z nich je aj nová mestská knižnica.

Fasáda z kovových obručí

Architektonická kancelária Mecanoo z holandského mesta Delft nevytvorila len novú knižnicu. Ich pozoruhodné dielo vypĺňa na námestí Centenary Square prieluku medzi divadlom Birmingham Repertory Theatre (budova divadla pochádza zo 60. rokov minulého storočia) a neoklasicistickým domom Baskerville House, čím dáva tomuto neveľmi inšpiratívnemu miestu novú identitu.

Architekti z Mecanoo navrhli knižnicu ako verejnú budovu, čomu zodpovedajú prístupné záhradné terasy na streche, zasklená fasáda a otvorené nádvoria. Napriek svojej objemnej štruktúre a dominantnosti zasklená budova splýva s okolitým prostredím a pôsobí ako nenásilný prvok. Dosiahlo sa to predovšetkým priehľadnou farebnou fasádou pokrytou plášťom zdobeným oceľovými kruhmi, ktorými chcel architekt Francine Houben poukázať na bohatú tradíciu remesiel tohto kedysi priemyselného mesta.

Najväčšia knižnica v západnej Európe

Knižnica s rozlohou 35 000 m2 poskytuje širokú škálu knihovníckych a vzdelávacích služieb. Okrem toho sa tu nachádza aj poliklinika, strešná záhrada a divadelné štúdio s 300 miestami na sedenie. V súčasnej dobe ide o najväčšiu knižnicu v západnej Európe a tomu zodpovedá aj vysoké číslo návštevníkov, ktorých sem každý deň zavíta vyše 10 000. Knižnica je nielen zdrojom vedomostí a kultúry, ale kladie si tiež za cieľ podporovať výskum a inovácie v Birminghame.

Osem kruhových hál umožňuje prehľadnú orientáciu v priestoroch knižnice. Tieto „rotundy“ vybavené diagonálnymi eskalátormi budovu zároveň prirodzene osvetľujú a odvetrávajú. V samotnom srdci objektu sa nachádza priestorná rotunda s policami plnými kníh, ktorá navodzuje atmosféru tradičných čitární a zároveň slúži ako priechodný bod, v ktorom sa krížia cesty vedúce do ďalších častí budovy. Na streche sa nachádza špeciálna rotunda, kde môžu návštevníci navštíviť „The Shakespeare Memorial Room“ (Pamätnú izbu W. Shakespeara) – drevom obloženú starobylú čitáreň z viktoriánskeho obdobia, ktorá sa v roku 1882 stala súčasťou prvej verejnej knižnice v Birminghame.

Ekologicky udržateľná budova

Birminghamská verejná knižnica je mimoriadna nielen svojou architektúrou. Vďaka trvalo udržateľnej koncepcii v oblasti dizajnu, materiálov, energie a ekológie bola nominovaná na udelenie certifikátu BREEAM „Excellent“. Dôležitým aspektom v tomto ohľade bola spotreba vody a jej recyklácia, najmä na toaletách. Výrobky Geberit, ako napríklad inštalačné systémy Duofix a splachovacie nádržky na dve množstvá vody, prispeli významnou mierou k splneniu prísnych nárokov, ktoré sú podmienkou na udelenie certifikátu BREEAM „Excellent“.

Knižnica v Birminghame (Veľká Británia)

Majiteľ budovy: Magistrát mesta Birmingham (Veľká Británia)
Architekti: Mecanoo, Delft (Holandsko)
Dokončené: 4/2013
Inštalatérska firma: Emcor, Birmingham (Veľká Británia)

Geberit know-how použité na stavbe:

  • Kanalizačný systém Geberit PE-HD
  • Zásobovací systém Geberit Mapress
  • Inštalačný systém Geberit Duofix
  • Podomietkové splachovacie nádržky Geberit Sigma
  • Tlačidlá splachovania Geberit Bolero

Viac informácií na www.geberit.sk/sk_sk/target_groups/architect/design_with_geberit/design_with_geberit.html

Foto: Christian Richters

ZDROJ: PR článok spoločnosti Geberit Slovensko s.r.o.