Vlny v Hradišti
Galéria(5)

Vlny v Hradišti

Príhodnú prezývku Květák (Karfiol) získal dom v Uherskom Hradišti architektonickej kancelárie New Work Svatopluka Sládečka. Pri ceste po hradištskom hlavnom ťahu nemožno vlny nezvyčajného domu prehliadnuť. Úspešne konkurujú blízkej bývalej synagóge, dnešnej knižnici, no nezatláčajú ju do úzadia. Květák je sebavedomým príspevkom súčasnej architektúry mestu.

Obyvatelia Hradišťa nemajú veľa príležitostí naraziť na nezvyčajnú architektúru. Ako všade inde v Českej republike aj tu sa v ostatnom čase veľa stavia a opravuje, ale všetko viac-menej v tradičnom duchu. Květák je výnimkou.

Vlny bez mora

Komplikovaný tvar pozemku, ktorý sa vinie okolo jednoposchodovej stavby Lekárskeho domu, síce zahŕňa cenné nárožie, ale zároveň ústi do susednej ulice, kde mu chýba vizuálna väzba na hlavnú časť domu. Autori zvolili výrazné riešenie, a tým docielili jasné prepojenie medzi oboma ulicami. To je navyše zdôraznené novovytvorenou pasážou, ktorá skracuje cestu z autobusovej stanice do centra mesta. Nezvyčajný tvar vlnovky však nevychádza len zo snahy zaujať. Je reakciou na ornamenty bývalej synagógy, ktorej tvaroslovie vyniklo po nedávno ukončenej rekonštrukcii. Synagóga dominuje farebne i objemovo. Květák jej však úspešne vytvára protiváhu. Farebne striedmy vsádza na jednoduchý nápad zvlnenej fasády, ktorá je obložená sklenenými kachľami. Rôzne naklonenie prvkov obloženia rozdielnym spôsobom odráža svetlo a vytvára tak zaujímavý efekt. Tvar vlnovky je okrem iného aj vtipnou reflexiou plota, ktorý pozemok dlhé roky lemoval.

Polyfunkčný dom

Dom je koncipovaný ako polyfunkčný. Má štyri nadzemné podlažia, tri plnohodnotné a jedno ustupujúce, a jedno podzemné podlažie. V mieste nárožia je objekt zvýšený o piate, takisto ustupujúce podlažie. V podzemnom podlaží je umiestnené športové centrum, v parteri sa nachádzajú obchody, ktoré lemujú pasáž aj uličnú časť. Na nároží je kaviareň, ktorá je mezonetová, cez dve podlažia. Prízemie je celé zasklené čírymi sklami kopírujúcimi tvar pozemku. Plné plochy pri vstupe do bytov sú obložené perforovaným hliníkovým plechom.

V druhom až piatom podlaží sa nachádzajú lekárske ordinácie a byty. Piate ustupujúce podlažie má terasu, jej zábradlie je tiež zvlnené. Zvýšené nárožie je navyše zvýraznené pásovými, v tomto prípade skôr vlniacimi sa oknami. Tie celú konštrukciu odľahčujú a zjemňujú. Hliníkové, bezfarebne eloxované okná sa v druhom až štvrtom podlaží zarezávajú do vlnitej fasády. Okná, hoci v netradične tvarovanej fasáde, sú teda klasické; odpadá tak problém so zasklievaním doguľata, ktoré je cenovo náročné.

Konštrukcie a materiály

Konštrukciu tvorí železobetónový skelet. Na ten je zavesený ľahký plášť z pórobetónu. Tento materiál zvolil architekt po dohode s investorom namiesto pôvodného variantu celosklenenej fasády. Tvárnice Ytong svojimi praktickými vlastnosťami vyhovujú skulpturálnemu poňatiu architektov Sládečka – ľahko sa opracúvajú a vďaka presnému osadeniu sa na fasáde netvoria tepelné mosty. Pórobetónové tvárnice sa rezali na mieru podľa šablón priamo na stavbe.

Nedá sa povedať, že by obyvateľom Uherského Hradišťa padol dom do oka. Väčšina dáva prednosť klasike, ktorá v kontexte tohto 25-tisícového mesta znamená najmä šikmú strechu, o rovnej fasáde ani nehovoriac. Je to však azda len počiatočná nedôvera k niečomu novému. Stopercentnú podporu nebude mať dom zrejme nikdy, ale možno dúfať, že časom ho aspoň časť obyvateľov prijme za svoj. Architektúra by nemala ísť proti svojim užívateľom, ale s ohľadom na okolie sa vymedziť môže, ba dokonca má. Architektúra môže ukazovať nové cesty, iné spôsoby myslenia, môže vychovávať.

Miesto: Uherské Hradiště
Investor: Správa, s. r. o.
Architekt: New Work: M.A. Svatopluk Sládeček
Spoluautori: Studio New Work – Ing. arch. Pavel Míček, Ing. arch. Marek Huťka, Ing. arch. Daniela Babíčková, GG Archico, s. r. o. – Ing. arch. Ivan Litera
Dizajn, návrh interiérov: Kavárna – New Work; spoločné priestory – GG Archico, s. r. o.
Projektant: GG Archico, s. r. o.
Dodávateľ: PSK – priemyselné stavby a konštrukcie, a. s.
Začiatok realizácie: 11/2004
Koniec realizácie: 6/2006
Funkcia: polyfunkčný dom
Zastavaná plocha: 620 m2
Opis:  tvarovo zložitá rohová parcela prechádzajúca cez celý blok, vo Františkánskej ulici tvorí prieluku
Riešenie konkrétnych problémov: vlnovka rieši neforemnosť tvaru parcely, inšpirácia v pôvodnom plote vymedzujúcom parcelu, ktorý bol z vlnitého plechu
Zaujímavosti stavby: pôdorys vlnovky odráža tvaroslovie dekoru pôvodnej budovy (synagóga, neskôr knižnica)
Špecifiká stavby: nevyhnutnosť vyrovnať sa s prudkými zmenami okolitej zástavby
Detaily: plné časti fasády obložené skleneným obkladom

Hana Roguljič
Foto: TOAST – Libor Stavjaník a Dušan Tománek