vila ktora ukryva atrium
Galéria(10)

Vila, ktorá ukrýva átrium

Partneri sekcie:

Zadanie od investora bolo jasné: prízemný rodinný dom s výhľadom na záhradu s bazénom, okolitú panorámu a bez garáže. Výsledok od architekta Sebastiana Nagya je tiež jednoznačný: čisté tvary odľahčených priestorov prepojil cez celozasklenú fasádu s okolím. Vytvoril akúsi scénu na plnokrvný život.

atrio 2013 05 2904  x  ps 003  portfolio 650 big image
atrio 2013 05 8639  lr  ps 004  srgb 350 big image
atrio 2013 05 8490  lr  ps 030  650 big image
pohlady 02 m1 650 big image
pohlady 01 m1 650 big image
podorys 550 big image
vila ktora ukryva atrium 7368 big image
atrio 2013 05 3219  lr 2  ps 006  c1  650 big image
VILLA ATRIO
Miesto: Srnčia ulica, lokalita Machnáč, Bratislava
Investor: Súkromná osoba
Generálny projektant: sebastian nagy architects, s. r. o.
Autor:  Ing. arch. Sebastian Nagy
Začiatok realizácie: 3. Q./2011
Ukončenie realizácie:  1. Q./2013
Úžitková plocha 300 m2
Statika  Ing. Minal Vaňuš
Vykurovanie:  Ing. Ákos Szabó
Zdravotechnika:  Ing. Ján Ločei
Elektroinštalácia: Ing. Milan Bugáň
Construction managment: Ing. Bohuš Liptai, Ing. Jozef Vanek, Ing. František Csermák

Sebastian Nagy priznáva, že má rád intuitívny vzťah k tvorbe architektúry. Od spočiatku nejasnej idey, i keď s jasným zadaním, sa tvorí v procese architektonických štúdií racionálna dispozícia. Inak povedané, uvažovanie sa vyvíja medzi rozumom a citom. Taká je aj Villa Atrio na svahovitom teréne Machnáča. „Pôdorysné a priestorové riešenie je logické, založené na dôsledne pravouhlom rastri s modulom 1,2 m,“ približuje Sebastian Nagy. „Racionalita dispozície však nepôsobí stereotypne, je skôr príjemnou istotou, na ktorú sa dá spoľahnúť, a inštinktívne nájdeme všetko tam, kde to má byť.”

Deň a noc
Spoľahnúť sa dá aj na zrozumiteľnosť prevádzky. V duchu názvu vily je v jej strede zasklené átrium, ktoré je oázou ticha, ale aj bezprostredného kontaktu s prírodou. Obklopuje ho denná časť domu, kde sa nachádza obývačka, kuchyňa s jedálenským kútom a herňa pre deti. Po jej stranách na obidvoch koncoch domu sú nočné časti – izby rodičov a dvoch detí. Každý má svoje súkromie, adekvátny priestor a kontakt s prírodou. Celej západnej fasáde totiž dominuje celozasklená plocha umožňujúca panoramatický výhľad do záhrady s bazénom (12,5 × 3,2 m). Exteriér sa tak prelína do interiéru ako prirodzený obraz života ľudí v dome.
„Je to však aj výsledok praktického uvažovania investorovej manželky, ktorá chcela mať z kuchyne prehľad o tom, čo sa deje v obývačke, v záhrade, ale aj čo robia deti,” upresňuje architekt Nagy. „Samozrejme, aj množstvo ďalších vecí sme konzultovali s investorom, ktorý však mal otvorenú myseľ a prijal konštruktívnu argumentáciu. K nim patrí aj umiestnenie stojiska na auto v zadnej časti domu. Investor totiž nechcel stavať dom pre auto, preto sme to vyriešili veľmi jednoducho.”

Konštrukcie a materiály
Základom konštrukcie je železobetónový monolitický skelet s tenkými stenami, pričom vnútri sú len 14 cm hrubé oceľové stĺpy. Na obvode domu zaujmú masívne kamenné steny z pieskovca, ktoré akoby sa vznášali nad povrchom, a prečnievajúca strecha, ktorá je tvarovaná aj ako štít tieniaci lúče západného slnka.
Podľa slov architekta, „levitácia”, čiže previsnutá konštrukcia, vychádzala z celkového spôsobu zastavania plochy v prípade toho domu, lebo niektoré steny potreboval dostať mimo obytnej časti. Ak by to nechal bez „levitácie”, izby by nemali komfortné proporcie. Na obklade zadnej steny je použitý pieskovec z nášho územia, pričom aj ďalšie použité materiály pochadzajú z lokálnych zdrojov na prírodnej báze. Z nich sa odvíja aj farebnosť interiéru, ktorá sleduje prirodzenú atmosféru štruktúry materiálov.

Dom nemá prísne nízkoenergetický charakter, no energeticky je veľmi úsporný, ekonomický rozmer výstavby bol tiež náročný vzhľadom na proporcie stavby. Dom je vykurovaný plynom, pričom na ohrev vody sa využívajú aj slnečné kolektory. Rodina uprednostňuje prirodzené vetranie, preto bola vylúčená rekuperácia vzduchu. Na polievanie trávnika sa využíva aj odpadová a dažďová voda.

Villa Atrio zaujala aj porotu súťaže Ce.za.ar 2013 a zaradila ju medzi troch nominovaných v kategórii rodinné domy. Villa je nominovaná aj na Cenu Dušana Jurkoviča za rok 2013.

ĽUDOVÍT PETRÁNSKY
 Foto: PAŤO SAFKO

Článok bol uverejnený v časopise ASB sk

–>