Úprava brehu dánskeho jazera zaujme tvarom aj ekologickým prístupom

Úprava brehu jazera Almindsø
Zdroj: Sweco Danmark

Ako skĺbiť ochranu životného prostredia a biodiverzity jazera so súčasnou výstavbou? V Dánsku sa to podarilo. Konkrétne v meste Silkeborg, na brehoch jazera Almindsø, kde v roku 2020 pribudlo niekoľko stavieb.

Autorom je dánska pobočka európskej architektonickej a inžinierskej firmy Sweco. Spoločnosť sa stala známa svojím udržateľným prístupom k architektonickým, ale aj urbanistickým projektom.

Základný koncept dizajnu

Návrh tvoria dva komplexy, situované na východnom a západnom brehu jazera Almindsø. Základným prvkom návrhu je kruh a architekti sa inšpirovali práve organickými tvarmi v prírode.

Východný komplex tvorí veľký kruhový most s krytými priestormi na pevnine. Menší most, v tvare polkruhu, na brehu dopĺňajú statické oddychové prvky. Mosty nie sú prepojené, aj keď sa s tým v prvotných plánoch počítalo. V budúcnosti je plánovaná výstavba sauny.

Úprava brehu jazera Almindsø
Úprava brehu jazera Almindsø | Zdroj: Sweco Danmark

Západný komplex je s brehom spojený cez väčší kruhový most. V najvzdialenejšom bode od pevniny je k nemu pripojený aj druhý, menší kruh. Na brehu ani tu nechýba krytá budova s nevyhnutným zázemím pre kúpajúcich návštevníkov ako sú toalety či šatne.

Mosty dopĺňajú rozšírené plochy na oddych priamo nad hladinou. Po celom obvode sú v pravidelných rozstupoch umiestnené bazénové schody do vody.

Minimálny vplyv na životné prostredie

Mosty a budovy sú z miestneho dreva a boli zoskrutkované bez použitia armatúr. Na projekte s architektmi úzko spolupracovala aj Dánska prírodná agentúra. Kvôli zvieratám, lesom ale aj vzácnym druhom podvodných rastlín bolo dôležité, aby stavba zasahovala do ich prirodzených biotopov čo najmenej.

Napriek všetkému je pohyb návštevníkov po širšom okolí komplexov obmedzený a ich správanie na mieste kontrolované. Jazero Almindsø je totiž chránenou oblasťou s veľmi kvalitnou vodou, vhodnou na kúpanie počas celého roka.

Úprava brehu jazera Almindsø
Úprava brehu jazera Almindsø | Zdroj: Sweco Danmark

Architektonický projekt uprostred lesa nemusí byť stále vnímaný ako devastačný zásah do okolia. Brehy jazera Almindsø sú po realizácii kultivovanejšie a vo výsledku, paradoxne, menej poškodzované.

Úprava brehu jazera Almindsø

Autor: Sweco Architects (Dánska pobočka)
Klient: samospráva mesta Silkeborg
Pokryté plochy: 1350 m2
Zastrešené plochy: 700 m2
Lokalita: jazero Almindsø, mesto Silkeborg, Dánsko
Dokončenie: 2020