image 78128 25 v2
Galéria(32)

Tvar drevodomu vychádza zo stodoly

Projekt „domu T“ sa realizoval pre manželov a ich dve malé deti, ktorí bývali v panelákovom byte a túžili po väčšom priestore a súkromí vo forme rodinného domu.

01DomDomT Martin Boles Architect 04
02DomT Martin Boles Architect 07
03DomT Martin Boles Architect 05
04DomT Martin Boles Architect 08
05DomT Martin Boles Architect 24
06DomT Martin Boles Architect 12
07aDomT Martin Boles Architect 10v
07DomT Martin Boles Architect 10

Rodinný dom sa nachádza v meste Stará Ľubovňa v severovýchodnej časti Slovenska. Je zasadený do prostredia, ktoré je charakterizované zmiešanou zástavbou prevažne z druhej polovice minulého storočia. V susedstve sa nachádzajú rodinné domy, ktoré tu vznikali od 60-tych rokov, sídlisko panelových domov z 80-tych rokov, základná škola z konca milénia a pokračujúca výstavba bytových domov.

Dom je postavený v záhrade staršieho rodinného domu, kde jeden z klientov strávil svoju mladosť.

Dom je postavený v záhrade staršieho rodinného domu, kde jeden z klientov strávil svoju mladosť. Osobný vzťah k pozemku uľahčil klientom stotožniť sa s prostredím. Výberom tohto miesta klienti taktiež ušetrili peniaze na výstavbu domu. Charakteristickým znakom záhrady sú tri staré brezy, ktoré vysadili rodičia klientov a zostali ako ich spomienka. Popri tom tvoria optickú bariéru od ulice a ponúkajú tak viac intimity v záhrade.

Terasa je kontinuálnym pokračovaním vnútornej podlahy do záhrady. Jej prirodzené tienenie je zabezpečené starou hruškou.

Hlavným konštrukčným a pohľadovým materiálom je drevo, ktoré je typickým materiálom pre stodoly v tejto časti Slovenska. Stodoly sú stále súčasťou viacerých okolitých záhrad a dvorov. Napriek modernému vzhľadu sa tak dom jednoducho začlenil do existujúcej štruktúry.

Exteriér domu je obložený surovým neošetreným smrekovcovým drevom, ktoré časom zosivie.

Figuratívna forma stodoly a domu je natiahnutá pozdĺž severného okraja pozemku, a pre zvýšenie pasívnych solárnych ziskov zalomená v strede. Zasklená fasáda pozdĺž južnej časti domu, ponúka maximálne spojenie so záhradou a tvorí minimálnu bariéru medzi interiérom a exteriérom. Jedným zo zachovaných ovocných stromov v záhrade je stará hruška, ktorá popri úrode, slúži ako prirodzené tienenie terasy. Terasa je kontinuálnym pokračovaním vnútornej podlahy do záhrady.

Výnimočný komfort v interiéri je dosiahnutý použitím výhradne masívnych drevených konštrukcií, povrchov a doplnkov zo smrekového dreva, ktoré je tradičným lokálnym materiálom.

Ľahkú drevenú obvodovú konštrukciu dopĺňajú a stužujú centrálne umiestnené nosné betónové steny a oceľové stĺpiky, ktoré sú súčasťou fasády. Exteriér domu je obložený surovým neošetreným smrekovcovým drevom, ktoré časom zosivie. Koncept využitia surových materiálov je použitý aj na doplnkových budovách v záhrade a rovnako je priznaný materiál nosných stien z betónových tvárnic v interiéri.

Zasklená fasáda pozdĺž južnej časti domu, ponúka maximálne spojenie so záhradou a tvorí minimálnu bariéru medzi interiérom a exteriérom.

Výnimočný komfort v interiéri je dosiahnutý použitím výhradne masívnych drevených konštrukcií, povrchov a doplnkov zo smrekového dreva, ktoré je tradičným lokálnym materiálom. Smrek je použitý na priznaných konštrukciách, podlahe, rámoch okien a dverí, ako aj ich výplní, kuchynskej linke a 14 m dlhej vstavanej skrini, ktorá sa z centrálneho priestoru tiahne do rodičovskej izby. Surové betónové nosné steny sú príjemným kontrastom s použitých drevom.

Obidve izby sú presvetlené strešnými oknami a tiež majú otvor do centrálneho priestoru domu.

Kuchyňa, sedenie obývacej časti a jedálensky stôl sa nachádzajú vo veľkorysom, centrálne umiestnenom priestore, ktorý je spoločenským jadrom domu. Kachľová pec v obývacej časti vytvára tepelnú pohodu a atmosféru nielen v tomto priestore, ale je pomocou rekuperácie rozvádzané do celého domu a pomáha vykurovať všetky priestory.

Steny z betónových tvárnic vytvárajú svojím zoskupením dva betónové bloky, nazývané „kocky“, a koncepčne tvoria hlavnú konštrukčnú oporu domu. Tieto kocky sú naplnené rôznymi funkciami a nachádzajú sa tu kúpeľne, technické miestnosti a sklad, časti kuchyne, knižnica, komín a mlynárske schody. Kocky sú oddelené od obvodových konštrukcií, čo opticky zväčšuje priestor, a tiež ponúka voľnosť vo vnútornej organizácii.

Dva doplnkové priestory pod strechou ponúkajú útek od extrovertných priestorov v spodnej časti domu do súkromia.

Dva doplnkové priestory pod strechou ponúkajú útek od extrovertných priestorov v spodnej časti domu do súkromia. Detská izba je tak rozšírená o priestor na hranie, ktorý ponúka maximálnu slobodu v definovaní hier. Izba bližšie k rodičovskej sa využíva ako relaxačný priestor, alternatívna pracovňa a hosťovská izba zároveň. Obidve izby sú presvetlené strešnými oknami a tiež majú otvor do centrálneho priestoru domu. Strešné okno v detskej izbe je orientované smerom na historickú ikonu mesta, Hrad Ľubovňa a ponúka tak jeden z najvyhľadávanejších výhľadov v meste.

Energetická efektivita a udržateľnosť hrali dôležitú úlohu vo vývoji návrhu. Obvodové steny s hrúbkou 45 cm s tepelnou izoláciou, ponúkajú dostatočnú ochranu proti chladu v zime. Klimatické podmienky pre túto časť Slovenska, sú charakterizované extrémnymi rozdielmi v teplotách. V lete tak môže teplota vystúpiť aj nad 30 °C a v zime klesnúť až pod –30 °C.

Kuchyňa, sedenie obývacej časti a jedálensky stôl sa nachádzajú vo veľkorysom, centrálne umiestnenom priestore, ktorý je spoločenským jadrom domu.

Veľkorysý, južne orientovaný otvor pomáha prirodzenému prehrievaniu priestoru, a tak je energetická potreba na vykurovanie v zime minimalizovaná. Steny z betónových tvárnic, popri nosnej funkcii, slúžia ako akumulačné bloky na uskladnenie tepelných ziskov zo slnečného žiarenia. Drevená prevetrávaná fasáda, dvojitá prevetrávaná strecha, existujúce stromy a doplnkové tienenie pomáhajú proti prehrievaniu domu v lete. V prípade extrémne horúcich dní je možné dom vyvetrať cez strešné okná.

Miesto realizácie: Stará Ľubovňa, Slovensko
Rok: 2015
Architekti: Martin Boleš, Aleš Berec, Erika Bányayová
Konzultanti: Michal Grec, Martin Boledovič, Marián Piterka, Roman Horník, Rastislav Tokarčík, Beata Hriňáková
Staviteľ: Martin Ščasný

TEXT: Ing. arch. Martin Boleš
FOTO: Erika Bányayová, Martin Boleš