najomne byty

Súťaž na návrh nájomných bytov v Košiciach vyhrala kancelária OON Design

Podľa košického primátora Jaroslava Polačeka je rozvoj nájomného bývania jednou z priorít mesta.

Projekčná kancelária OON Design zvíťazila spomedzi 39 zúčastnených autorských kolektívov v urbanisticko-architektonickej súťaži na návrh nájomných bytov na Jesenského ulici.

Päťčlenná porota pod vedením architektky Márie Čutkovej sa pri svojom hodnotení zamerala na komplexnú kvalitu architektonicko-urbanistického riešenia, ekonomickú realizovateľnosť a udržateľnosť projektu. Informoval o tom hovorca mesta Košice Vladimír Fabian.

Porota sa pri hodnotení zamerala na komplexnú kvalitu architektonicko-urbanistického riešenia, ekonomickú realizovateľnosť a udržateľnosť projektu.
Porota sa pri hodnotení zamerala na komplexnú kvalitu architektonicko-urbanistického riešenia, ekonomickú realizovateľnosť a udržateľnosť projektu. | Zdroj: Facebook / Košice – Mesto Košice

Územie vhodné na urbanizáciu

„Naša spoločnosť sa do týchto architektonických súťaží pravidelne zapája. Považujeme ich za nástroj, ktorým investor vie získať predstavu o možnostiach riešenia daného zadania. Vyhlásenie tejto súťaže nás oslovilo a nadchlo o to viac, že sídlime v Košiciach a ako autorský team sme zadanú lokalitu dlhodobo vnímali ako územie vhodné na urbanizáciu,“ hovorí konateľ víťaznej spoločnosti Vladimír Ruščin.

„Aj vzhľadom na účasť kvalitných ateliérov, ktoré majú za sebou v poslednej dobe úspechy v iných súťažiach, nás výhra veľmi teší. Blahoželáme aj ostatným oceneným a dúfame, že sa náš návrh podarí v dohľadnej dobe zrealizovať,“ dodáva. Okrem toho udelili porotcovia v tejto urbanisticko-architektonickej súťaži aj druhé a tretie miesto a štyri odmeny.

Projekčná kancelária OON Design zvíťazila spomedzi 39 zúčastnených autorských kolektívov.
Projekčná kancelária OON Design zvíťazila spomedzi 39 zúčastnených autorských kolektívov. | Zdroj: Facebook / Košice – Mesto Košice

Nájomné bývanie je jednou z priorít

Podľa košického primátora Jaroslava Polačeka (nezávislý) je rozvoj nájomného bývania jednou z priorít mesta. Úlohou mesta však nie je len samotná výstavba bytov a zabezpečenie dostupnejšieho bývania pre mladé rodiny, seniorov alebo zdravotne znevýhodnených.

„Chceme ukázať, že nájomné bývanie môže byť kvalitné a atraktívne. Obrovský záujem architektov a projektantov o túto súťaž nás príjemne prekvapil a je pre nás jednoznačne signálom, aby sme v podobných aktivitách pokračovali aj v budúcnosti,“ uviedol Polaček.

Predbežný plán je postaviť 60 nájomných bytov.
Predbežný plán je postaviť 60 nájomných bytov. | Zdroj: Facebook / Košice – Mesto Košice

Bývanie pre tých, ktorí splnia podmienky

V závere marca sa začne priame rokovacie konanie s víťazom súťaže, ktorý na základe svojho architektonického návrhu spracuje celkový projekt. V lokalite na Jesenského ulici, kde je v súčasnosti autodielňa a zberný dvor, sa predbežne plánuje postaviť 60 bytov. Zámerom mesta je poskytnúť v nich dostupné bývanie pre ľudí, ktorí splnia stanovené podmienky. Môže ísť napríklad o tzv. štartovacie bývanie pre mladé rodiny.

„Polovicu z nich by mali tvoriť 1,5 izbové byty s rozlohou 35 až 45 štvorcových metrov. Okrem nich tam plánujeme postaviť aj dvojizbové byty s rozlohou 45 až 55 štvorcových metrov. Snahou je, aby sa s ich výstavbou začalo čo najskôr, no bude to závisieť od viacerých faktorov,“ doplnil člen súťažnej poroty a poverený vedúci Útvaru hlavného architekta mesta Košice Martin Jerguš.

V lokalite na Jesenského ulici je v súčasnosti autodielňa a zberný dvor.
V lokalite na Jesenského ulici je v súčasnosti autodielňa a zberný dvor. | Zdroj: Facebook / Košice – Mesto Košice
SITA