OC Island
Galéria(5)

Rozvoju trnavskej mestskej časti Linčianska pomáha aj takmer 20-miliónový projekt OC Island

Retailový park na južnom okraji Trnavy okrem priestorov pre maloobchodné prevádzky ponúka aj kancelárie navrhnuté tak, aby sa dali dodatočne dispozične upraviť a prispôsobiť požiadavkám klientov.

OC Island je novým administratívnym a obchodným priestorom v rozvíjajúcej sa časti mesta, na sídlisku Linčianska. Dopĺňa bytovú výstavbu MIKO a zároveň pokrýva potreby obyvateľov príslušnej mestskej časti a priľahlých obcí.

Hlavným zámerom bolo využiť výhody daného územia a infraštruktúry pre obchodné prevádzky a zároveň ponúknuť variabilné kancelárske priestory zodpovedajúce súčasným potrebám a trendom. To všetko v nadväznosti na výbornú dostupnosť a strategickú polohu vrátane parkovania a dostupnosti MHD.

OC Island
OC Island | Zdroj: Ismont

Vstupy chránené zastrešením

Administratívna budova ponúka priestor, ktorý sa rozprestiera na šiestich nadzemných podlažiach. Z funkčného hľadiska je jedno nadzemné podlažie využité osobitne pre obchod a služby. Časť obchodného centra poskytuje priestor o výmere takmer 8-tisíc štvorcových metrov, pričom prístup je riešený priamo z terénu.

Všetky vstupy pre klientov sú chránené zastrešením, ktoré vytvára pocit „predpolia“ a čiastočného interiéru. Objekty retailovej časti majú pôdorysný tvar písmena L a obdĺžnikový pôdorysný tvar.

Architektúra ako súčasť prostredia

Projekt bol navrhnutý ako bezbariérový s ohľadom na osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie, ako aj s ohľadom na životné prostredie. Architektonické riešenie využilo súčasné architektonické postupy, aby obchodné centrum vhodne zapadlo do tejto časti Trnavy.

Voľba mierky, členenie zástavby, výber architektonického tvaroslovia aj stavebných hmôt rešpektujú danosti miesta. Použitý architektonický názor, čerpajúci z funkcionalistického odkazu, dáva záruku, že sa architektúra stane prirodzenou súčasťou prostredia.

Individuálny výraz

Dizajn architektúry vychádza z názvu – budovy majú pripomínať tvar lodí. Oblé tvary symbolizujú vodu a kruhy ostrov. Vzniká tak harmonický celok, ktorý sa dopĺňa so zeleňou. Výškové členenie stavieb spolu s vybranými tvaroslovnými prvkami a materiálmi dáva objektom charakteristický, individuálny výraz.

Neodmysliteľnou súčasťou dizajnu je využitie drevených prvkov a veľkých sklenených plôch v kombinácii so zelenými strechami a zeleňou v areáli. Návštevníkom je tak k dispozícii príjemné prostredie so zelenými plochami a s oddychovými zónami. Na 6. podlaží budú zase nájomcom slúžiť dve zelené terasy.

OC Island
OC Island | Zdroj: Ismont

Priestory, ktoré sa prispôsobia

Investor sa snažil o maximálne efektívne narábanie so zdrojmi. Dispozičné členenie priestorov sa minimalizovalo na nevyhnutné nosné konštrukcie s možnosťou prispôsobiť priestory budúcim nájomcom. Každé poschodie administratívnej budovy tak dovoľuje výber a prepojenie priestorov podľa toho, ako to bude klientom vyhovovať. V administratívnej budove sú k dispozícii dva výťahy. Vstupy do budovy budú kontrolované vstupnými kartičkami a k bezpečnosti bude prispievať aj recepcia.

Pestrá paleta nájomníkov

OC Island má v súčasnosti pestrú paletu nájomníkov. V retailových priestorov môžu zákazníci navštíviť lekáreň, bytové doplnky, drogériu, potravinový reťazec, mäsiarstvo, reštauráciu, fitness centrum, darčekovú predajňu, trafiku, vstavané kuchyne a iné.

V administratívnej časti sa pripravujú priestory pre plastickú chirurgiu, dentálnu kliniku, call centrum, rehabilitácie, realitnú kanceláriu, cestovnú a personálnu agentúru, ale bude tam i nájomník z oblasti automotive, sídlo stavebnej spoločnosti či coworkingové pracovisko a ďalšie.

Dostatok parkovacích miest

Projekt má vonkajšie parkovacie plochy pre 200 vozidiel a podzemné parkovisko pod administratívnou budovou ponúka ďalších 72 parkovacích stojísk pre nájomníkov a ich klientov.

OC Island
OC Island
OC Island
OC Island
OC Island

Komerčno-podnikateľská zóna OC Island, Trnava

Výška investície: 18 mil. €
Developer: ISLAND plus
Architekti: ATELIER KM – Juraj Kyselica, Lukáš Mišovič
Dizajn: Šimon Mišurda
Hlavný zhotoviteľ: ISMONT
Zastavaná plocha: 10 650 m²
Úžitková plocha: 17 900 m²
Počet podlaží: 6 NP + 1 PP
Plocha komerčných priestorov: 7 660 m²
Počet parkovacích miest: 272
Realizácia: 3.Q 2021 – 4.Q 2022

Článok bol publikovaný v špeciálnom vydaní ASB TOP Stavby Slovenska 2023.