OOZI space
Galéria(8)

OOZI space: Útočisko pre ľudí s kreatívnym myslením

Miesto ponúka priestor kreatívnym ľudom, ktorý vznikol revitalizáciou skladových priestorov haly a administratívnych priestorov pôvodného objektu v spojení myšlienky investora. Ten chce poskytnúť priestor ľuďom s tvorivým myslením.

Pôvodná nezateplená tzv. Hupro hala poloblúkového tvaru s vloženým medzistropom slúžila ako sklad výrobkov. Majiteľ oslovil architektku Katarínu Viskupičovú s myšlienkou vytvoriť v hale multifunkčný priestor.

Architektúra interiéru vychádza z povahy priestorov a ich genia loci, s rešpektovaním pôvodných materiálov pri dodržaní predpisov a technickej náročnosti. K členeniu priestorov pristúpili architekti Viskupičová a Horváth vložením ľahkých konštrukcií na báze ocele a dreva, obložených Mdf doskami a VŽT plechmi.

OOZI space
OOZI space | Zdroj: Katarína Viskupičová, Matej Horváth

Srdcom je dielňa materiálovo vytvorená v kontraste k ostatným priestorom. Deliaca celootváracia priečka je urobená na mieru z oceľových profilov s výplňou z lexanu.

Materiály, ako surový betón, čierne oceľové konštrukcie či prírodné drevo, podtrhuje štítová stena obložená keramickým obkladom tak z interiéru, ako i z exteriéru. Interiér sa kompozíciou sústreďuje na podstatne nevyhnutné aspekty, ale zároveň na mobilitu, ktorú je možne kreovať rôznym charakterom využitia priestoru.

Väčšina mobiliáru je navrhnutá a realizovaná ako atyp, dominujúce materiály sú kov a drevený masív. Typový je sedací nábytok v kombinácii koža, textil, drevo, kov. Doplnkom sú textilné prírodné koberce, ktoré akusticky a esteticky spríjemňujú interiér. Steny sú doplnené originálnymi streetartovými dielami.

OOZI space
OOZI space | Zdroj: Katarína Viskupičová, Matej Horváth

Podľa architektky je OOZI space priestorom na stretávanie sa a vytváranie najmä kreatívnych podujatí. Bezprostredne v blízkosti budovy sa nachádza objekt, ktorý svojim charakterom pripomína rodinný dom. Kedysi bol využívaný ako administratíva a zázemie skladovej haly.

Architekti sa rozhodli tento priestor maximálne otvoriť, očistiť od nánosov a zbaviť sadrokartónových obkladov a priečok. Novovzniknuté veľkorysé priestory budú multifunkčne využívané na spoločenské akcie, od koncertov cez výstavy, prezentácie až po pestrofarebné druhy zábavy, ako napríklad stolný tenis.

OOZI space
OOZI space
OOZI space
OOZI space
OOZI space
OOZI space
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 2. NP

OOZI space, Trnava

Developer: OOZI
Architekti: A-DOM, Katarína Viskupičová, Matej Horváth
Hlavný zhotoviteľ: TEMATECH
Zastavaná plocha: 610
Úžitková plocha: 880
Počet podlaží: 2
Plocha komerčných priestorov: 720 m²
Počet parkovacích miest: 15
Realizácia: 6/2022 – 5/2023

Článok bol publikovaný v špeciálnom vydaní ASB TOP Stavby Slovenska 2023.