image 81766 25 v1
Galéria(5)

Rodinný dom v Beroune

Novostavba rodinného domu od architekta Ing. Radka Začala z ateliéru KUBUS sa nachádza na návrší nad českým mestom Beroun.

koupelna pouzdra standard otopny zebrik RD Beroun 2 foto zdroj J.A.P.
vstupni hala pouzdra standard RD Beroun 1 foto zdroj J.A.P.
norma standard
JAP JAP 700 Standard
exterier RD Beroun 3 foto zdroj J.A.P.

Energeticky pasívny dom je na ploche 132 m2 postavený murovanou technológiou a na pozemku je osadený tak, aby v maximálnej miere umožňoval užiť si pohľady do diaľky prostredníctvom veľkých okien. Hmotovo je zložený z dvoch kvádrov s rôznymi povrchovými materiálmi. Menší kubus má prevetrávanú drevenú fasádu kotvenú na kontaktne lepenú tepelnú izoláciu. Väčší kváder má kontaktné zateplenie, teda tepelnú izoláciu bez prevetrávania, s finálnou fasádnou stierkou.

Základom pri riešení vnútorného priestoru bola efektívnosť

Na streche sú fotovoltické panely na výrobu elektrickej energie. Základom pri riešení vnútorného priestoru bola efektívnosť. Už vo vstupnej hale ústia všetky dvere do menších miestností, a preto sa majitelia rozhodli pre stavebné puzdrá na zasúvacie jednokrídlové dvere Norma Standard od českej spoločnost J.A.P. Pre jednoduchšiu obsluhu a požiadavky normy sú dvere do kúpeľne široké 70 cm, pričom do komory stačili 60 cm. Posuvné dvere uzatvárajú okrem minikúpeľne aj komoru, kuchyňu a väčšiu potravinovú špajzu v jej priamej blízkosti. V kúpeľni na prízemí domu sa riešil aj nedostatok miesta, preto sa použili zasúvacie dvere, ktoré majú z jednej strany svojej plochy nalepené zrkadlo.

„Vďaka správnej montáži a kvalitnému stavebnému puzdru sa netreba obávať, že vyššia hmotnosť dverí so zrkadlom ovplyvní ich plynulý posun v puzdre,“ hovorí Petr Paksi, výkonný riaditeľ spoločnosti J.A.P. Slovakia. Aj na druhom poschodí architekt navrhol zopár atypických riešení. Prvým bolo integrované odkladisko špinavej bielizne do spodných priečok, ktoré je skryté vo vstavaných skriniach. Tým ďalším je umiestnenie vykurovacieho rebríka v kúpelni, a to priamo na stenu s kapsou stavebného puzdra.

Schéma stavebného puzdra na zasúvacie jednokrídlové dvere

ZDROJ : J.A.P. SLOVAKIA