image 70990 25 v1
Galéria(24)

Pasívny dom: sám sebe klientom

Pre odborníka v oblasti stavebníctva neexistuje snáď lepšia skúsenosť ako navrhnúť a postaviť svoj vlastný dom. To môže potvrdiť architekt Jakub Loučka,, ktorý pre svoju rodinu napriek mnohým lekciám počas navrhovania, práce s rozpočtom a realizácie vytvoril zdravý a útulný domov z prírodných materiálov.

DSC8455
DSC8473
DSC8368
DSC8384
DSC8396
DSC8413
DSC8426
DSC8508

Súhra náhod nás pri hľadania bývania mimo Prahy zaviedla na nádherné miesto v Posázaví. Profesiou mojej ženy je navrhovanie záhrad, ja som architekt, preto možnosť, aby sme si všetko vytvorili podľa našich predstáv, bola pre nás veľmi lákavá. Dispozičné riešenie sme vymysleli spoločne, riešili sme ho s prihliadnutím nato, že v tomto dome strávime celý život a že sa v ňom bude schádzať celá naša široká rodina.

Drevostavby som už navrhoval počas svojej praxe a vďaka spätnej väzbe klientov nemám dôvod meniť svoj názor, že predstavujú plnohodnotnú alternatívu ku klasickým murovaným stavbám. Hlavný dôvod, prečo sme sa rozhodli pre dom z dreva bol náš prirodzený podhľad na ekológiu. Tým ďalším, pragmatickým, bola rýchlosť výstavby.

Konštrukcia dom je z masívnych drevených panelov CLT

Konštrukcia dom je z masívnych drevených panelov CLT

Panely sa v poslednej fáze dokončovacích prác zbrúsili a natreli bielym olejom, a tak môžeme mať živú kresbu dreva v interiéru úplne prirodzeným spôsobom.

Panely sa v poslednej fáze dokončovacích prác zbrúsili a natreli bielym olejom, a tak môžeme mať živú kresbu dreva v interiéru úplne prirodzeným spôsobom.

Prierez panelov sa použil na vnútorné schodisko, väčšina podláh sa realizovala rovnako zo smrekových dosiek Novatop a to s rovnakou úpravou ako majú steny.

Prierez panelov sa použil na vnútorné schodisko, väčšina podláh sa realizovala rovnako zo smrekových dosiek Novatop a to s rovnakou úpravou ako majú steny.

Solídnu tepelnú izoláciu sme považovali za samozrejmosť, vykurovanie je riešené ako teplovzdušné s rekuperáciou, vodu v akumulačnej nádrži nám ohrieva tepelné čerpadlo vzduch – voda. Tým sme dosiahli pasívny štandard a dotácia, s ktorou sme na počiatku projektu nepočítali, nám zjednodušila zopár čiastkových rozhodnutí. V priebehu výstavby sme sa zapojili do projektu novahome združujúceho návrhy rodinných domov, ktorých spoločnou hodnotou sú kvalitné dispozície a moderný vzhľad.

Príťažlivý drevodom

Procesu samotnej výstavby predchádzalo nie jedno vážne rozhodnutie. To zásadné, či vôbec stavať dom, nám uľahčil okrem iného aj profesionálny a osobný vzťah s ľuďmi z realizačnej firmy 3AE a ich skúsenosti s vlastným domom. Najskôr sme zamýšľali panely obaliť slamenými balíkmi. Od tohto konceptu sme však z časových dôvodov upustili a rozhodli sme sa pre jednoduchšiu cestu. Vznikol jednoduchý drevený dom, ktorý, hoci má súčasnú tvár, pôsobí vo vnútri útulne a zvonka prívetivo, čo považujem za jeho najväčší klad.

Niektoré okná sú vďaka pevnej konštrukcii panelov riešené ako samostatné tabule bez rámov, preto sme museli vymyslieť atypické detaily napojenia.

Niektoré okná sú vďaka pevnej konštrukcii panelov riešené ako samostatné tabule bez rámov, preto sme museli vymyslieť atypické detaily napojenia.

V prípade rámov otváravých okien majitelia zvolili výraznú žltú farbu, ako kontrast k smrekovcovej fasáde, ktorá postupom času zosivie.

V prípade rámov otváravých okien majitelia zvolili výraznú žltú farbu, ako kontrast k smrekovcovej fasáde, ktorá postupom času zosivie.

Konštrukcia z CLT panelov

Konštrukcia dom je z masívnych drevených panelov CLT spoločnosti Novatop. Panel ma zaujal už skôr – čisté drevo, pravdivá konštrukcia, ktorá je moderná a presná. V rodinnom dome, v ktorom s prehľadom vyhovie z hľadiska požiarnej odolnosti, môže ostať odhalená. Panely sa v poslednej fáze dokončovacích prác zbrúsili a natreli bielym olejom, a tak môžeme mať živú kresbu dreva v interiéru úplne prirodzeným spôsobom. Prierez panelov sa použil na vnútorné schodisko, väčšina podláh sa realizovala rovnako zo smrekových dosiek Novatop a to s rovnakou úpravou ako majú steny.

Niektoré okná sú vďaka pevnej konštrukcii panelov riešené ako samostatné tabule bez rámov, preto sme museli vymyslieť atypické detaily napojenia. So správnym výberom typov a úpravy skiel nám veľmi pomohol Ing. Sázovský. Na rámy otváravých okien sme zvolili výraznú žltú farbu, ako kontrast k smrekovcovej fasáde, ktorá postupom času zosivie. Stavbu sme realizovali s priateľmi z firmy 3AE, mali moju úplnú dôveru a majú ju aj po dokončení stavby.

Pasívny dom to nie sú len úspory

V ľuďoch je stále zažitá potreba predovšetkým trvácneho domu. V prípade pasívneho domu má človek pocit, že pasivita a exkluzivita domu závisí od vecí, ktoré trvanlivé nie sú – od strojov, ventilátorov, lepiacich pások, plynu v oknách a podobne. Pritom v množstve iných oblastí sú nové technológie vnímané nie čisto z hľadiska trvanlivosti, ale z hľadiska miery zabezpečenia zodpovedajúceho komfortu. Mení sa životný štandard a pasívne domy držia s týmto štandardom krok, pričom umožňujú majiteľom sa s ním aj reálne vyrovnať, a to bez toho, aby to malo pre nich citeľné dôsledky v podobe zvýšených finančných výdavkov. Hodnotiť pasívny dom len z finančného hľadiska je krátkozraké. Omnoho dôležitejší je pre mňa dopad nášho konania na životné prostredie. Keď žijem v takomto type domu, omnoho viac vnímam čo produkujem, kde vzniká energia a kam sa stráca… Tým sa mení môj pohľad na životný štýl.

Jakub Loučka

Technické parametre domu

Veľkosť pozemku: 650 m2
Zastavaná plocha: 104 m2
Úžitková plocha: 128 m2
Spodná stavba: betónové pätky, základová doska
Stavebný systém: drevené panely Novatop

Tepelná izolácia:

Základová doska – minerálne izolácia, hrúbka 240 mm + 60 mm EPS
Fasáda – minerálna izolácia, hrúbka 300 mm
Strecha – minerálna izolácia, hrúbka 320 mm

Fasáda: smrekovcové palubovky, neošetrované
Strecha: šikmá s nevykurovaným podkrovným priestorom, plochá s vegetačnou vrstvou
Strešná krytina: titánzinok falcovaný, fólia
Okná: drevená s trojsklom, bezrámové
Podlahová krytina: smrekové dosky novatop s bielym olejom, dlažba
Vykurovanie: teplovzdušné s rekuperáciou, tepelné čerpadlo

Skladba steny:

Novatop Solid 84MM
Nosníková rošt z OSB dosiek
Vložená minerálna izolácia 2 × 120 mm
Horizontálne latovanie
Vložená minerálna izolácia, hrúbka 60 mm
Difúzna vrstva
Vertikálne latovanie
Vzduchová medzera, hrúbka 40 mm
Smrekovcové palubovky horizontálne bez ošetrenia
Celková hrúbka steny: 443 mm
Hodnota U: 0,123 W/(m2 . K)

TEXT: Lucie Němcová, wad
FOTO: Martin Zeman