Jednovrstvové pasívne budovy? Súčasná bežná prax

Jednovrstvové pasívne budovy? Súčasná bežná prax

Pasívne domy sa u nás bežne stavajú už asi 12 rokov. Stavebný materiál, z ktorého sa stavajú už od začiatku a ponúka tak množstvo skúseností, je Ytong. Ako jediný u nás tvorí kompletný sortiment presných dielov vrátane masívnej strechy. Hodnôt pre pasívnu výstavbu navyše môžete dosiahnuť aj bez zateplenia. Výsledná stavba sa tak stáva investíciou do zdravého a kvalitného bývania, ktorého životnosť je takmer neobmedzená a nebude vyžadovať veľké investície ani v budúcnosti. 

Zásadnou výhodou výstavby pasívu z Ytongu je, že výsledná obálka domu je úplne homogénna, čo je v tomto prípade najdôležitejší predpoklad. Tiež sa ľahko opracováva – tepelné mosty nevznikajú ani po vykonaní inštalácií a všetkých detailov. V blower door testoch, ktoré merajú neprievzdušnosť obálky, dosahuje vynikajúce výsledky, ktoré s veľkou rezervou vyhovejú normám.

V súčasnosti je najžiadanejším riešením pre pasívnu výstavbu jednovrstvová murovaná konštrukcia bez zateplenia. Pre tento typ výstavby bola vyvinutá tepelnoizolačná rada tvárnic, z ktorých najžiadanejšia je Lambda YQ s doteraz najlepšími tepelnoizolačnými vlastnosťami. K celkovej výslednej kvalite stavby prispievajú aj systémové doplnky, ako je zakladacia tepelnoizolačná malta a vonkajšia aj vnútorná omietka od Ytongu. S ich použitím a pri dodržaní správnych technologických postupov je možné dosiahnuť optimálne tepelnoizolačné vlastnosti, tepelný komfort a zdravú vnútornú klímu v dome. Pri projektoch, kde je ľahké zateplenie vhodné, možno systém doplniť minerálnymi doskami Multipor od toho istého výrobcu.

KategóriePasívne domyZnačky