image 84050 25 v3
Galéria(16)

Dokonalý dom v Európe: Stojí v Taliansku a má názov BioCasa_82

Pod týmto nezvyčajným názvom sa skrýva prvá súkromná rezidencia v Európe, ktorá spĺňa najvyššie štandardy protokolu LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) pre domy a získala certifikát LEED Platinum.

001
002
004
005
011
012
016
020

Vznikla v ateliéri architekta Rosaria Picciotto za intenzívnej spolupráce spoločnosti Welldom, ktorá má na svedomí celý manažment projektu a realizácie. Dom je odkazom pre ďalšie generácie, pretože dbá nielen o pohodlie majiteľov a úsporu energií, ale i o zdravie našej planéty.

Pokrok, nevyhnutný pre budúcnosť

Energeticky i po iných stránkach dokonalá budova stojí od roku 2014 v talianskom meste Crocetta del Montello, ktoré sa nachádza v severnej časti krajiny. S plochou 484 m² spĺňa požiadavky náročných majiteľov. Avšak ide tu o niečo úplne iné ako o veľkoleposť priestoru či samotnej stavby.

Domáci sa na margo projektu pre zahraničné médiá vyjadrili: „Snívali sme o dome, ktorý okrem toho, že je krásny a zdravý, poukáže na súlad medzi našimi hodnotami a bude dôkazom spoločenskej zodpovednosti voči budúcim generáciám. Veríme, že naša voľba vďaka vplyvu symbolickej analýzy uhlíkovej stopy vyvolá diskusiu, a tým prispeje k pokroku, ktorý považujeme za nevyhnutný pre budúcnosť našej planéty.“

Nepretržite skvelý komfort vďaka stabilnej klíme a čistému vzduchu

Tieto výsledky spoločnosť Welldom dosiahla vďaka unikátnemu stavebnému procesu vyvinutého Giovannim Fabrisom, „filozofom“ konceptu bývania, ktorý v sebe spája najmodernejšie stavebné techniky v oblasti udržateľného bioklimatického inžinierstva s maximálnym komfortom (ten je vnímaný ako mozaika tepelného, čuchového, vizuálneho, akustického a psychologického komfortu). V dôsledku tejto metódy je v dome vždy presná úroveň teploty a vlhkosti, vnútorný vzduch je stále čistý a bez plesní, baktérií, peľu či prachu. Vynikajúca akustika nemá žiaden vnútorný dozvuk. Osvetlenie je navrhnuté tak, aby bolo čo najprirodzenejšie. Všetky izby sú izolované od škodlivých vplyvov radónu a sú zbavené elektrických, magnetických a elektromagnetických polí. Samozrejmosťou je vybavenie úsporným osvetlením a elektrospotrebičmi.

Ako šetrí energiou

Rezidencia je vytvorená na 99 % z recyklovateľných materiálov, stopercentne využíva dažďovú vodu (po filtrácii v podzemnej nádrži sa používa na splachovanie WC, pranie a polievanie záhrady), elektrickú energiu zabezpečuje fotovoltický systém. Ročná spotreba domu sa pohybuje na veľmi nízkych úrovniach – menej ako 30 kW/m2 za rok, keďže fotovoltické články na streche sú schopné pokryť viac ako 90 % spotreby energie. Tepelné rozvody sú umiestnené v stropoch a podlahe, pričom energiu na kúrenie, respektíve ochladzovanie domu dodáva tepelné čerpadlo so systémom zem/voda.


Na realizáciu stavby boli použité iba ekologické certifikované materiály a miestne produkty – drevo z najbližších lesov v Nemecku, prírodné silikátové omietky, kamenné podlahy, betón. Okrem toho, už pri pohľade na architektonickú kompozíciu je vidno, že ide o energeticky pasívny dom, ktorý využíva solárny efekt veľkých zasklených plôch.

Zelená aj pre planétu

Tento dom je zároveň jedným z prvých domov na svete, ktorý mal realizovanú analýzu uhlíkovej stopy, teda stopy CO2 uvoľňovaného do životného prostredia. Štúdia ukázala, že uhlíková stopa tohto domu na sto rokov životného cyklu je v porovnaní s tradičnými budovami až o 60 % nižšia. Vzhľadom na naše čoraz viac trpiace životné prostredie je to vynikajúca správa. Pripomíname, že stavebníctvo – najmä z dôvodu spotreby energie – vytvára až 30 % znečistenia planéty.

Estetika interiéru nezaostáva

Architekt Rosario Piccotto preštudoval každý detail interiéru, aby podporoval prirodzenosť vzhľadu priestorov. Princíp interakcie s prírodou vidno aj na fasáde domu, ktorý akoby pozostával z dvoch prelínajúcich sa domov so sedlovými strechami, čím sa približuje prostrediu. Majitelia sa môžu tešiť aj neskutočnému výhľadu z veľkých okien domu, zdobených bielymi dlhými závesmi. Výzdoba v jednotlivých miestnostiach domu je šitá presne na mieru majiteľov – či už je to dramatický biely luster v obývacom priestore, klasická pohovka, originálne biele kožené kreslo, alebo obrovská žltá mramorová vaňa.

To tu ešte nebolo

Spoločnosť Welldom koordinovala celý proces LEED od štúdií cez strojárstvo a stavebníctvo až po celkový pohľad na fungovanie a prepojenie jednotlivých systémov. Práve vďaka tomuto procesu dosiahol projekt BioCasa_82 takú úroveň pohodlia a udržateľnosti, aká nebola dosiahnutá ešte nikdy. Podľa amerického protokolu LEED Platinum získal dom 117 bodov z celkového možného počtu 136 a 10 bodov z celkového možného výsledného počtu 11.

BioCasa_82 v kocke:
Zastavaná plocha: 269 m2
Úžitková plocha: 484 m2
Konštrukcia: difúzne otvorená drevostavba, montovaná z lepených sendvičových panelov X-LAM (100 % ekologických a recyklovateľných po celý životný cyklus), fasáda pokrytá stierkou Kerakoll, sadrokartónové vnútorné povrchy stien
Výplne otvorov: okná a pevne zasklené plochy – drevené euro s izolačným trojsklom, drevené dvere, vonkajšie zatienenie – automatické predokenné rolety, okenice, tieniace plachty
Vykurovanie a technické zariadenie: energeticky pasívny dom, zdroj energie – tepelné čerpadlo so systémom zem/voda, stropné vykurovanie, riadené vetranie s rekuperáciou tepla, zdroj elektriny – fotovoltická elektráreň, systém inteligentnej domácnosti, systém recyklácie dažďovej vody, centrálny vysávač
Vykurovaný priestor: 2 063,39 m3
Výkon fotovoltickej elektrárne: 14 000 kWh
Generálny dodávateľ: Welldom: www.welldom.it

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Welldom, archdaily.com