Partneri sekcie:

Dom z radovej zástavby dostal novú tvár a praktické „hniezdo“

image 87305 25 v1

„Hniezda“ vbudované do interiéru domu sú zaujímavým riešením, ako rozčleniť priestor a vytvoriť si súkromie tam, kde na to nie je iná možnosť. Zvyčajne sú umiestnené na vyvýšenom podlaží, veľké uplatnenie majú v domoch s otvoreným strešným priestorom, kde v časti interiéru vytvoria praktické využitie otvorenej výšky s výhľadom do spoločných priestorov. Príjemné a praktické „hniezdo“ vytvorili pri rekonštrukcii rodinného domu z radovej zástavby v Kladne architekti z českého ateliéru majo architekti.

Dôraz na kvalitu a remeselné spracovanie

Pôvodne jednopodlažný rodinný dom premenili na moderné dvojpodlažné bývanie pre rodinu. Architekti sa snažili návrhom riešenia premeny staršieho domu z radovej zástavby z počiatku dvadsiateho storočia uspokojiť dnešné nároky na bývanie.

Ich cieľom bolo popri zmenách zachovať pôvodný charakter domu. Realizáciou rekonštrukcie vzniklo spojenie moderných postupov a tradičnej architektúry s dôrazom na kvalitné materiály a remeselné spracovanie.

Absolútna premena dispozície

Neodmysliteľnou súčasťou návrhu bolo celkové prepracovanie dispozície domu, ktoré sa nezaobišlo bez vybúrania priečok a stropu.

Z domu po vybúraní prakticky zostala len škrupina a jedna vnútorná nosná stena. Architekti taktiež posunuli vstup a schodisko, v exteriéri navrhli záhradné úpravy. Čo je však dôležité vzhľadom na vsadenie do okolitého prostredia, dom si pri pohľade z ulice zachoval svoj výraz a nepôsobí rušivo.

Hlavné zmeny sa udiali v interiéri

Prepojením dvoch pôvodných miestností vznikol veľký obytný priestor s prevýšeným stropom. Práve na konci tejto časti je vstavané útulne pôsobiace drevené hniezdo.

Samo osebe má poschodie na spanie – to je umiestnené najvyššie –, pracovňu s oknom do spoločných priestorov a tiež tu nájdete kútik na čítanie.

Pracovňa je s prízemím domu spojená netradične – požiarnou antikorovou tyčou –, a tak sa z nej v hlavnom obývacom priestore môžete ocitnúť prakticky hneď bez potreby použiť schody. Do hniezda je možné prejsť z druhého podlažia domu po užšom mostíku. Celé hniezdo je vytvorené z konštrukčných smrekových dosiek Novatop.

Pohodliu rodiny nechýba nič

Na prízemí sa okrem otvoreného priestoru, ktorý je novými francúzskymi oknami prepojený so záhradou a zahŕňa kuchynský aj jedálenský kút, nachádza manželská spálňa a hygienické miestnosti, na druhom podlaží, teda v podkroví domu, sa nachádzajú detské izby a kúpeľňa s toaletou. Na pozemku patriacom k domu nájdete okrem novej garáže aj krytý záhradný altánok.

Dom s hniezdom v kocke

Architekti: majo architekti
Lokalita: Kladno-Rozdělov
Úžitková plocha: 129, 8 m2
Zastavaná plocha: 93, 0 m2
Projekt: 2011 – 2012
Realizácia: 2013 – 2014

Text: Sabína Zavarská
Foto: majo architekti

KategórieMurované domy