Chata na náhornej plošine, ktorú si architekt navrhol sám pre seba

image 89356 25 v2

Keď si architekt tvorí bývanie pre seba, vloží do toho všetok svoj potenciál, nemusí robiť kompromisy s investorom a výsledok býva často efektnejší. Dokazuje to i chata na celoročné užívanie, ktorú architekt Jon Danielsen Aarhus nazval Ustaoset, stojaca v nórskych horách vo výške 1 066 metrov nad morom na polceste medzi mestami Oslo a Bergen.

Materiál vozili vrtuľníkom a skútrom

Postaviť chatu v takejto výške na jednej z najväčších horských plošín v Európe – na úpätí plošiny Hardangervidda, ktorá je národným parkom –, nie je jednoduché.

Navyše, k pozemku nevedie žiadna komunikácia a materiál musel byť privážaný vrtuľníkom. Všetky zemné práce boli vykonané ručne, aby sa zachovala pomaly rastúca vegetácia, ktorú je možné nájsť v Nórsku len v takýchto výškach.

Chata s celoročným využitím je postavená na pilieroch stojacich na skalnom podloží. Vonkajšia časť budovy musela byť dokončená v priebehu v tejto krajine krátkych letných mesiacov. Zvyšok bol dokončený uprostred zimy, takže materiál potrebný do interiéru prevážali na snežnom skútri.

 

Borovica zvonku i zvnútra

Chata je obložená borovicovým drevom – zvonku i zvnútra. Veľké zasklenie je realizované z trojvrstvových izolačných sklenených panelov s ochranou pred slnkom. Poskytuje úžasný panoramatický výhľad na jazero Ustevann, horskú oblasť Hallingskarvet, dokonca i na ľadovec Hardangerjøkulen.

Chata na náhornej plošine, ktorú si architekt navrhol sám pre seba foto - P9142144

Práve pre túto neuveriteľnú scenériu (a to všetko v jednom pohľade) architekt riešil hlavnú miestnosť ako čo najviac prepojenú s exteriérom prostredníctvom špeciálneho skla.

Spanie na spôsob gapahukov

Aj ostatné riešenia interiéru sú nemenej zaujímavé. Sklopený strop v kombinácii s „otvoreným“ múrom vytvára miesta napodobňujúce improvizované nórske turistické úkryty, ktoré sa nazývajú gapahuk.

V týchto „hniezdach“, z troch strán obklopených drevom obloženými múrmi, prekrytých strechou a otvorených len z jednej strany, sú vytvorené relaxačné priestory, priestory na spanie a odkladanie vecí.

Neuveriteľné je, že podobným spôsobom je v chate s plochou 72 štvorcových metrov vytvorených 13 miest na spanie. Nachádzajú sa v dvoch samostatných izbách, flexibilnej obývacej izbe a loftoch.

Presah strechy chráni sklo

Dvere v interiéri majú polykarbonátové výplne, ktoré nechávajú preniknúť aj do hlbšieho interiéru svetlo.

Nevyhnutnosťou je odvedenie ľadovej vody, snehu a mrazu mimo okien s izolačným sklom, pretože pri určitých teplotách by inak mohol vzniknúť problém – táto skutočnosť je vyriešená veľkorysým presahom strechy, ktorá vytvára ochranu z dvoch strán, aj nad vstupné dvere.

Chata na náhornej plošine, ktorú si architekt navrhol sám pre seba foto - P9142176

Vetranie je riešené špeciálnym vetracím systémom. Pri novej chate stojí jej staršia sestra s plochou 29 štvorcových metrov.

Chata Ustaoset v kocke

Architekt: Jon Danielsen Aarhus MNAL
Lokalita: Hol, Nórsko
Úžitková plocha: 72 m2
Realizácia: 2016

Text: Sabína Zavarská
Foto: © Knut Bry