Aj moderný rodinný dom zapadá do vidieckej zástavby

image 79873 25 v1

Rakúske architektonické duo zo štúdia Innauer-Matt Architekten navrhlo pre súkromného investora rodinný dom – modernú, štýlovú a nenápadnú stavbu, ktorá dokonale zapadá do horského vidieckeho prostredia a okolitej krajiny.

Oáza pokoja so značným zastúpením dreva v exteriéri aj interiéri vyrástla na svahovitom pozemku medzi mohutnými orechmi a lipami. Pozdĺžny pôdorys objektu rešpektuje vrstevnice a zarezáva sa do svahu. Prevádzka domu je v maximálne možnej miere prispôsobená terénnym podmienkam.

Vstup do objektu je situovaný na prvom poschodí rovno z terénu. Vnútorným schodiskom sa schádza na obytné prízemie, kde sa býva, varí, stoluje, žije…

Zároveň sa prízemie otvára do dvoch terás – východnej v tieni lipy a západnej v tieni orecha.

Hlavný obytný priestor je rozdelený kozubovými kachľami, ktoré sú zdrojom tepla a slúžia aj na ohrev vody. Kombináciu bielej a antracitovej farby dopĺňa príjemná textúra smrekového dreva, ktoré pochádza z okolitých lesov.


Na poschodí sa nachádza súkromná časť objektu s menšími obytnými miestnosťami a galériou okolo schodiska. Priestor v špici krovu sa naplno využíva na relaxáciu a spánok.

Fasáda domu je jednoduchá a diskrétna, hlavne vzhľadom na okolitú vidiecku zástavbu. Mrežová štruktúra po celom obvode tvorí jednotný obal, napriek tomu však prepúšťa svetlo do niektorých zákutí. Hrdo odoláva vetru, snehu a ďalším vrtochom počasia v nehostinnom horskom prostredí.

Jednoduchá sedlová strecha má antracitovú farbu. Na celej svojej ploche je vybavená zachytávačmi snehu. Veľké okná sú členené otváravými časťami, pričom veľké sklenené tabule len podčiarkujú kontakt človeka s okolitou krajinou.

Magdalena Nováková
Foto: Adolf Bereuter, Dornbirn