Dom s dvoma srdcami – jedným letným, druhým zimným

Pôdorys rodinných domov v tvare písmena L má neodmysliteľnú výhodu. Chráni súkromie majiteľov a umožňuje vznik relaxačnej zóny. V prípade „Domu za plotom“ je to ideálny priestor, kde našli svoje miesto tvarovo originálny bazén a krytá terasa pri dome.

Pozemok s rozlohou 800 štvorcových metrov investora okamžite očaril. Vyžaroval pokoj, harmóniu, pohodlie. I keď nebol veľmi veľký, bol dobre presvetlený a priestorovo otvorený – čo je zase dôležité pre architekta. Neďaleko sa nachádza les.

Vladan Běhal, hlavný autor projektu, pôvodne uvažoval o jednopodlažnom átriovom dome, názor si však poopravil. Výsledkom je samostatne stojaca čiastočne dvojpodlažná stavba.

Zelená strecha stavbu odľahčuje

„Mojím cieľom bolo, aby mal dom jednoduché lineárne línie a bol čo najviac utopený v okolitej zeleni. Tak, aby splynul, nerušil, neprovokoval a na nič sa nehral,“ vysvetľuje architekt. Stavbu umiestnil čo najbližšie k ulici, aby získal miesto pre záhradu.

Prvé podlažie je kombináciou kovu a betónovej stierky.

Obvodový múr domu tak aspoň čiastočne nahradil oplotenie a prirodzene nadviazal na okolité prostredie. Druhé podlažie sa nachádza len nad časťou prvého, obe majú ploché strechy. Zelená strecha nižšieho podlažia dom opticky znižuje.

Dve srdcia jedného domu

Príjemná stavba má dve centrálne miesta. V zimnej sezóne je to krb v spoločenskej časti, ktorú tvorí kuchyňa spojená s obývačkou. Odtiaľto vedie schodisko na horné podlažie. Na prvom podlaží sa nachádza aj technické zázemie a garáž.

V západnej časti stavby je súkromný priestor rodičov: spálňa rodičov s kúpeľňou a šatníkom. Druhé podlažie slúži deťom, prípadne hosťom. Nájdete tu dve detské izby s kúpeľňou. Letným centrom domácich, a teda druhým srdcom domu, je krytá terasa. Vnútorné priestory zjednocuje dekoratívna betónová stierka.

Kuchyňa s jedálenským stolom

Materiálové riešenie

Autori projektu podlažia odlíšili aj vizuálne – materiálovo. Prvé podlažie je kombináciou kovu a betónovej stierky. Druhé je kombináciou kovu a dreveného obkladu zo smrekovcových hranolov bez povrchovej úpravy.

Mohlo by vás zaujímať: Pasívny dom v Rusovciach postavený vlastnými rukami

Drevený fasádny obklad časom zmení svoju farbu na striebristú a rodinnému domu dá prírodný vzhľad. Obe podlažia sú smerom do záhrady bohato zasklené. V lete stačí otvoriť veľkoformátové posuvné dvere a z interiéru a exteriéru vznikne jeden celok.

Dom za plotom 3

Dom za plotom v skratke
Architektonické štúdio: Vladan Běhal Design
Autori: Vladan Běhal, Petr Štěpánek, Barbora Báčová
Lokalita: Louňovice, Česká republika
Realizácia: 2019
Plocha: cca 240 m2
Sabína Zavarská
Foto: Lukáš Hausenblas
KategórieRodinné domy