Partneri sekcie:

Dom s 360-stupňovým výhľadom do prírody

image 90427 25 v3

Japonský ostrov Okinawa je pre mnohých cestovateľov výzvou. Na tomto koralovom ostrove sa spája tradičná japonská kultúra s obdivuhodným prírodným bohatstvom. Veľmi zreteľne to je vidno na prepojení domácich s prírodou a hodnotami, ktoré im ostrov poskytuje. Dom nazvaný SHINMINKA je novou tradíciou, ktorá vychádza z dielne architektonického štúdia ISSHO Architects. Je špecifický najmä zasklenou fasádou, ktorá umožňuje 360-stupňový výhľad na okolie, a ľahkosťou.

Vplyv moderných technológií

Domáci si na tomto ostrove po celé generácie vytvorili jedinečný sociálny systém, ktorým postupne do svojich tradícií zavádzajú kultúru a najnovšie technológie od susedov. Veľmi opatrne a starostlivo prispôsobujú a integrujú tieto prvky moderného života do svojho vlastného prostredia.

Napriek tomu rýchly prílev nových technológií ich život výrazne ovplyvnil, narušil krehkú rovnováhu medzi človekom a prírodou i na tomto mieste. Architektúra nezostala bokom. Dovezené stavebné metódy síce ponúkali bezpečie a pohodlie, ale potláčali kultúrnu identitu domácich obyvateľov a ich tradície. Objavila sa veľká ekonomická priepasť medzi bohatými a chudobnými, čo sa odráža aj na domoch.

Nová forma architektúry

Dom SHINMINKA akceptuje celý vývoj na tomto ostrove a snaží sa vytvoriť stratenú rovnováhu medzi modernými technológiami a prírodou. Architekti brali tento projekt ako príležitosť „prepojiť nové technológie s inteligenciou miestnych komunít.

Vytvoriť tak novú formu architektúry, ktorá je moderná, ale zároveň ľudová a symbiotická s prírodou. Domnievame sa, že v Okinawe môžeme takto znova vytvoriť bohaté a výrazné architektonické prostredie.“ 

Vietor, vlhkosť a tajfúny

Na zaujímavom dome so štvorcovým pôdorysom na prvý pohľad badať prvky tradičnej japonskej architektúry, ale je posunutá do iných rozmerov. V prípade architektonickej tvorby v tejto oblasti je nevyhnutné brať do úvahy aj hrozbu tajfúnov a prírodných katastrof a taktiež je veľmi dôležité vetranie, aby sa zabránilo vlhkosti. To sa dostáva navzájom do konfliktu.

Druhý konflikt, ktorý architekti v prípade tohto domu museli riešiť, bol konflikt medzi zaťažením vetrom a odkvapmi. Čím väčšie sú odkvapy, tým väčšie je zaťaženie vetrom, a zase – čím menšie sú odkvapy, tým stúpa intenzita slnečného svitu, ktorá je v tejto lokalite v lete veľmi výrazná. Riešením bola konštrukcia z 12 podpier a vonkajších stĺpov, ktorá zabezpečuje dostatočnú bočnú pevnosť a pôsobí proti zaťaženiu vetrom, a to dokonca aj tvárou v tvár voči tajfúnu.

Príroda z každej miestnosti

Architekt Jun Vera, tvorca projektu, na margo najväčšieho špecifika – celoplošného zasklenia z každej strany – hovorí: „Prvýkrát som mohol v návrhu použiť sklené okná na všetkých stranách budovy. Sklené okná poskytujú omnoho viac ako dostatočnú ventiláciu a otvorenie voči vonkajšiemu prostrediu. Sú realizáciou plynulého prechodu od prírody k architektúre.“

Architekt verí, že aj keď je tento projekt už ukončený, je tu priestor na jeho ďalší rozvoj a ďalšie možnosti. „Dúfam, že bude slúžiť ako dobrý návod ukazujúci smer, ktorým by sa naša architektúra mala v budúcnosti uberať.“

Ako je riešená dispozícia?

Keďže všetky steny sú sklené, dispozičné riešenie sa muselo tomu prispôsobiť – preto má každá miestnosť jedinečnú atmosféru, či už ráno napoludnie, alebo večer a v noci. Najväčšiu časť podlahovej plochy tvorí otvorený spoločenský priestor, v ktorom sa na jednej strane nachádza kuchynská linka a jedálenský stôl, na druhej strane obývacia miestnosť.

Vo vnútri priestoru oproti kuchynskej linke sa nachádza blok, v ktorom je technická miestnosť a šatňa. Na opačnej strane sú spálne predelené hygienickým zázemím.

Dom SHINMINKA v kocke

Architektonické štúdio: ISSHO Architects
Architekt: JUN VERA
Lokalita: Motobu, Kunigami, Okinawa, Japonsko
Úžitková plocha: 57,15 m2
Rok realizácie: 2016   

Text: Sabína Zavarská
Foto: Koichi Torimura

KategórieRodinné domy