Dom ako oáza pre dušu – na prácu aj oddych

image 91884 25 v1

Netreba veľa priestoru na to, aby ste mali dom, ktorý bude podporovať vašu náladu, tvorivosť, inšpirovať vás a v ktorom sa bude nielen príjemne relaxovať, ale hoci aj pracovať. Takýmto domom je austrálsky projekt s názvom My House (Mental Health House) architektov zo štúdia Austin Maynard Architects. Veselý, uvoľnený, bez škrupúľ a tlakov, plný pozitívnych farieb a možností.

Architekti sú masochisti

Tvorca projektu rekonštrukcie Andrew Maynard tvrdí, že niektorí dnešní architekti sú masochisti. Sú do istej miery samodeštruktívni, preháňajú to s triezvosťou, nudnosťou či prísnymi pravidlami. A to nielen pokiaľ ide o domáce prostredie, ale i pracovné. Všetci vieme, že pracovné prostredie do veľkej miery ovplyvňuje našu výkonnosť a nevhodné pracovné podmienky môžu viesť k problémom duševného zdravia. Preto tento dom, ktorý je zároveň pracoviskom architektov i domovom, nesie podnázov Dom duševného zdravia.

Open space a tma psychiku nepodporia

V dnešnom uponáhľanom svete je mimoriadne dôležité starať sa o svoje psychické zdravie, ktoré podlieha negatívnemu vplyvu stresu. Rovnako mnohé výskumy dokázali intenzívny vplyv pracovného prostredia na náš výkon, ale i duševné zdravie. Aktuálne často využívaný tzv. open space má mnoho negatívnych efektov ako na fyzické zdravie, tak i na duševné. Preto je optimálnou cestou k výkonu a psychickému pohodliu aj príjemné pracovisko, čo týmto projektom architekti Austin Maynard Architects chceli ukázať.

Na základe vlastnej skúsenosti

Experimentálny projekt nevznikol náhodou, ale na základe negatívnej skúsenosti architekta, ktorý mal problém s vysokou hladinou stresu a úzkosti. Okrem iného sa pri debate s lekárom dostal aj k otázke vitamínu D, ktorý je pre psychickú pohodu veľmi dôležitý, počas zimných a skorých jarných dní ho má mnoho ľudí nedostatok.

Pýtal sa ho tiež, aký má dom. Odpoveď znela: tmavý. Tmavý dom s minimom vonkajšieho priestoru a kontaktu so slnkom nie je tiež pre duševný stav tým najlepším riešením. To bola vlastne podstata vzniku rekonštrukcie a oživenia domu a pracoviska zároveň.

Návrat k duševnej pohode

Dom s jednoduchým názvom My House, kde architekt Andrew Maynard spolu s rodinou býva, sa nachádza na poschodí. Na prízemí je kancelária Austin Maynard Architects.

Rekonštrukcia tmavého domu znamenala pre architekta návrat k duševnej pohode, a preto ju riešil naplno pozitívnym smerom. Rozhodol sa tiež, že nestačí len vniesť viac svetla do domu. Kuchyňa a jedáleň je otvorená do exteriéru veľkou sklenou stenou, ale sú tu i podstatnejšie zmeny.

Experiment, ktorý klientom neponúknu

„Rozhodol som sa oživiť pôvodné terasové priestory s cieľom vytvoriť dichotomický dom. Pôvodná terasa zostala so všetkým svojím čarom i problémami, ale je rozšírená svetlým komplikovaným zasklením…. My House je experiment, v ktorom žijem. Je to domov, ktorý sa neodvážim navrhnúť svojim klientom. Rozbíja mnoho dôležitých pravidiel, často aj nie v dobrom zmysle.

Hoci je to veľmi dobre udržateľný dom, nie je tepelne efektívny ako domy, ktoré navrhujem pre iných. Taktiež je tu často problém so súkromím a osobným pohodlím. Ale práve preto ja a moja rodina tento dom milujeme,“ vyznáva sa paradoxne Andrew Maynard.

My House (Mental Health House) v kocke

Architektonické štúdio: Austin Maynard Architects
Lokalita: Austrália
Plocha: 167 m2
Rok realizácie: 2016

Text: Sabína Zavarská
Foto: Tess Kelly