Partneri sekcie:

Atypický prázdninový dom pre 7-člennú rodinu

image 86646 25 v1

Svetoznáma turistická oblasť Allgäu ponúka mnohé možnosti – v lete krásne turistické trasy a panenskú prírodu, v zime perfektné lyžiarske zjazdovky a nezabudnuteľné výhľady. Okrem nádherného prírodného prostredia v tejto južnej časti Nemecka nájdeme aj preslávený zámok Neuschwanstein. Práve tu sa početná rodina rozhodla vybudovať svoje útočisko na relax a rodinné stretnutia. Svoj vysnívaný prázdninový dom zverili do rúk odborníkom zo štúdia Yonder a s výsledkom sú nadmieru spokojní.

Dom v mnohých ohľadoch čerpá z tradičnej miestnej architektúry. Vidno to najmä na voľbe materiálov, ale aj na celkovom exteriérovom vizuále budovy. Stavba je rozdelená na dve časti prostredníctvom akéhosi „výseku“, vďaka ktorému je vybudovaná príjemná terasa, ktorej súkromie chránia z oboch strán jednotlivé časti stavby. Vo väčšej časti sa nachádza samotná obývateľná jednotka, menšia časť slúži ako úložný priestor (kôlňa).

Pre dom je príznačná plytká sedlová strecha, ktorá ho vizuálne prepája s pôvodnou miestnou architektúrou. Atypický naklonený tvar budovy a striedanie rôznych uhlov zabezpečujú vo vnútri budovy veľkorysý priestor, v ktorom bolo možné vytvoriť skutočne zaujímavé miestnosti. Napriek tomu, že je dom pomerne jednoduchý (miestami až minimalistický), pôsobí atraktívne, interiér vyžaruje potrebnú dynamiku a taktiež sa do domu dostáva dostatok prirodzeného svetla.

Drevený obklad exteriéru je ešte pred inštaláciou pálený a tvorí preto trvanlivý a odolný plášť budovy. Vďaka tomuto riešeniu je dom prirodzene odolný proti poveternostným podmienkam a zároveň jeho nezvyčajná tmavá fasáda vyvoláva rešpekt a v pohode zapadá do prostredia. Vo vnútornom priestore je tiež v prevažnej časti domu prítomný interiérový drevený obklad, ktorý je v kontraste k exteriéru svetlý a pôsobí veľmi čistým a útulným dojmom.

V hlavnej obytnej miestnosti nájdeme rozmerné okná, ktoré zabezpečujú veľkolepý výhľad na okolitú prírodu. Krb zaisťuje príznačnú pohodu, teplo a atmosféru typickej horskej chaty.

V hlavnej časti domu sa teda nachádza obytný priestor prepojený s kuchyňou a jedálňou, pričom vzdušnosť a priestrannosť zabezpečuje prepojená dvojitá výška určitej časti.

Nad obývacou časťou sa nachádza galéria so spálňami.

Prízemie, ktoré je čiastočne pivnicou, ponúka ešte dodatočné 2 spálne, luxusnú kúpeľňu a saunu.

Táto časť domu je odhalená a tvorí ju betónová fasáda, ktorá prirodzene kontrastuje s tmavým dreveným obkladom plášťa. Zároveň slúži ako pevná a spoľahlivá základňa konštrukcie celého zvyšku domu, ktorý je postavený prevažne z lokálneho dreva.

Prehľad:
Architektonické štúdio: Yonder – Architektur Und Design
Lokalita: Weiler im Allgäu, Weiler-Simmerberg, Nemecko
Projektoví vedúci: Benedikt Bosch, Katja Knaus
Dizajnový tím: Leonhard Clemens, Felix Krummlauf
Plocha: 249 m2
Realizácia: 2015

Text: Anna Martausová
Foto: Brigida Gonzalez, Rena Lorenz
Zdroj: archdaily.com

KategórieRodinné domy