Renovácia domu v historickej perle Španielska

Partneri sekcie:

Španielske mesto Rubielos de Mora leží na náhornej plošine len 52 kilometrov od hlavného mesta. Je známe ako „Pórtico de Aragón“ a plné histórie, z ktorej dodnes zostali charizmatické stavby. Nespočetné panské domy a nádherné budovy nájdete na každom kroku. Niet divu, že toto mesto získalo v roku 1983 ocenenie za zachovanie historického dedičstva Europa Nostra. Rekonštrukcia domov v tejto oblasti si vyžaduje špeciálne citlivý prístup.

Historický, a predsa moderný

Najčastejším prvkom domácej architektúry v tomto slávnom historickom meste je použitie železa, dreva a kameňa.

panielske mesto Rubielos de Mora leží na náhornej plošine len 52 kilometrov od hlavného mesta.

Architektonické štúdio Ramón Esteve Estudio dostalo za úlohu renovovať tradičný mestský dom, ktorý je dôležitou súčasťou historickej štvrte a dáva charakter celému okoliu.

Vonkajšiu fasádu prispôsobili štýlu materiálom a farbám aké používajú okolité historické domy.

Architekti vyriešili neľahkú úlohu v zmysle spojenia tradičnej architektúry s moderným pohľadom, pretože „dom je integrovaný do historického prostredia, ale súvisí s modernou dobou“.

Vonkajší vzhľad do veľkej miery ovplyvnili stavebné regulatívy platné pre historickú časť mesta.
Vonkajšiu fasádu prispôsobili štýlu materiálom a farbám aké používajú okolité historické domy.
Obývačka
Použitie tmavého dreva v kombinácii s čiernymi prvkami nábytku priestor zútulňuje a vytvára príjemné prostredie pre pokojný život.
Kúpelňa
Na prvom podlaží nájdete denné miestnosti otvorené do vnútorného dvora.
Všetko pre maximálne pohodlie
Interiér historického domu

Zvonku prispôsobený, zvnútra vlastný vesmír

Vonkajšiu fasádu prispôsobili štýlu, materiálom a farbám, aké používajú okolité historické domy. Vonkajší vzhľad do veľkej miery ovplyvnili stavebné regulatívy platné pre historickú časť mesta. Iný svet je však vo vnútri domu a v súkromnom priestore nádvoria, ktoré zvonku nevidno.

Kuchyňa

„Vnútorné nádvorie tvorí súkromný vesmír, do ktorého sa otvára dom,“ charakterizuje dva svety zrekonštruovanej historickej stavby hlavný autor Ramón Esteve.

Ako je riešená dispozícia?

Pôdorys trojpodlažného domu je v tvare písmena L. Najnižšie podlažie, do ktorého je vchod z ulice, zahŕňa vínnu pivnicu a obchod s drevom. Prvé a druhé nadzemné podlažie slúži ako obytné. Na prvom podlaží nájdete denné miestnosti otvorené do vnútorného dvora. Na druhom poschodí sú spálne a slnečná terasa.

Použitie tmavého dreva v kombinácii s čiernymi prvkami nábytku priestor zútulňuje a vytvára príjemné prostredie pre pokojný život.

V interiéri kraľuje tmavé drevo a kameň

Interiér obytných priestorov pôsobí veľmi harmonicky a pohodlne, a to i napriek použitiu tradičných chladných materiálov. Použitie tmavého dreva v kombinácii s čiernymi prvkami nábytku priestor zútulňuje a vytvára príjemné prostredie pre pokojný život. Štýlovo pôsobia aj do fasády zapustené otvory okien a dverí.

Lounge kreslá

Renovácia domu v Rubielos de Mora v skratke
Architektonický ateliér: Ramón Esteve Estudio
Autor: Ramón Esteve
Spolupracujúci architekti: Víctor Ruiz, María Martí, Borja Martos, Concheta Romaní
Lokalita: Rubielos de Mora, Španielsko
Plocha: 641 m2
Rok realizácie: 2018
Teplo a komfort tradičného mestského domu
Teplo a komfort tradičného mestského domu |
Sabína Zavarská
Foto: Mariela Apollonio