Moderný výraz prístavbe dodáva obloženie z prírodného korku.
Galéria(12)

Prístavbu rodinného domu obložili korkom

Partneri sekcie:

Rozšírenie a premena tradičného viktoriánskeho rodinného domu v južnom Londýne je výsledkom spolupráce štúdia Nimtim a celej rodiny – grafickej dizajnérky a fotografa a ich dvoch malých detí.

Uličná čiara je o 1 m vyššie ako úroveň záhrady, takže súčasťou projektu bolo aj otvorenie spodného podlažia, v ktorom vznikol spoločný priestor rozčlenený na niekoľko úrovní. Prístavba má jednoduchý archetypálny tvar, ktorý nesúperí s historickým objektom. Moderný výraz jej dodáva obloženie z prírodného korku. Prístavba je ním obložená z interiéru aj exteriéru.

Premena tradičného viktoriánskeho rodinného dom
Prístavba je korkom obložená z interiéru aj exteriéru.
Pohľad do kuchyne
Moderná prístavba rodinného domu
Kuchynský drez
Korková fasáda
Jedálenská časť v dome
Ružové okenné rámy boli želaním majiteľov domu.

Hnedé tóny ladia s tehlovou fasádou pôvodného domu. Časom korok získa prirodzenú sivo-striebornú patinu. Prírodný materiál je výnimočný v tom, že aj bez akejkoľvek dodatočnej izolácie dosahuje požadované hodnoty tepelného odporu. Má aj výborné zvukovoizolačné vlastnosti, čo prispieva k akustickému komfortu v interiéri.

Moderná prístavba rodinného domu

Nie je nutné ho chemicky upravovať či napúšťať živicami, takže je priedušný a dokáže vytvárať dobrú mikroklímu v miestnosti. Je úplne kompostovateľný a pri správnom pestovaní ide aj o trvalo udržateľný zdroj.

Ružové okenné rámy boli želaním majiteľov domu. Odrážajú ich kreatívne osobnosti a dávajú domu ďalší nečakaný šmrnc.

Pohľad do kuchyne

Neprehliadnite: Korkové podlahy jsou zatím nedoceněnou variantou

ZDROJ, FOTO: Nimtim Architects
Článok bol uverejnený v časopise ASB 10/2019.