Deutsche Schule Bratislava
Galéria(35)

Príklad moderného školského zariadenia. Deutsche Schule je už na novej adrese

Partneri sekcie:

Priestory presťahovanej súkromnej nemeckej školy Deutsche Schule Bratislava umožňujú poskytovať kvalitné vzdelávanie, ktoré drží krok s najnovšími digitálnymi trendmi a inovatívnymi prístupmi.

Deutsche Schule Bratislava presťahovala svoju materskú školu, základnú školu a gymnázium na novú adresu. Zriaďovateľom Deutsche Schule Bratislava je občianske Združenie rodičov Spoločnej nemecko-slovenskej školy v Bratislave a s prácami začalo v septembri minulého roka. Škola bola slávnostne otvorená v polovici mája. Žiaci ju začnú navštevovať v septembri.

Deutsche Schule pôsobí na Slovensku už 16 rokov. S rastúcim počtom žiakov a ich potrieb na vzdelávanie bolo nevyhnutné zabezpečiť jej stále sídlo (pôvodne sídlila na Palisádach v priestoroch bývalého evanjelického lýcea), ideálne s dobrou polohou v blízkosti centra Bratislavy, no zároveň v pokojnej lokalite.

Deutsche Schule Bratislava
Deutsche Schule Bratislava
Deutsche Schule Bratislava
Deutsche Schule Bratislava
Deutsche Schule Bratislava
Deutsche Schule Bratislava
Deutsche Schule Bratislava
Deutsche Schule Bratislava

Možnosť prevziať a zrekonštruovať objekt bývalého Ústavu vzdelávania a služieb na Bárdošovej ulici na Kramároch bola ideálnym riešením. Budova, už predtým využívaná na vzdelávanie však vyžadovala výraznú rekonštrukciu. Deutsche Schule Bratislava investovala do projektu novej budovy cca 12 miliónov eur, z ktorých hradí jednu polovicu nemecký štát a druhú občianske združenie.

Deutsche Schule Bratislava
Deutsche Schule Bratislava | Zdroj: Matej Hakár

Kvalitná rekonštrukcia

Objekt prešiel nielen kompletnou modernizáciou, ale aj dostavbou, v rámci ktorej vznikla nová telocvičňa a na jej streche nové multifunkčné ihrisko. Rekonštrukcia zachováva základný charakter a dispozíciu budovy. Samozrejme, na základe potrieb žiakov, učiteľov i rodičov, ale aj vzdelávania v 21. storočí nastali v dispozično-prevádzkovom riešení zmeny.

Okrem prístavby telocvične sa zmenila poloha hlavného vchodu, ktorý je po novom orientovaný do ulice Na Revíne. Pôvodný vstup z Bárdošovej sa však zachoval, aby bol umožnený bezbariérový prístup do budovy. Žiaci majú v škole k dispozícii okrem moderných tried, jedálne či multifunkčnej študovne aj vonkajšie pestré a kvalitné pobytové priestory.

Multifunkčné ihrisko je prepojené s jedálňou. Možno ho využívať napríklad na rôznorodé školské podujatia. Súčasťou komplexu bude aj hvezdáreň, ktorú hlavné mesto nemá už 30 rokov.

Architektúru rekonštrukcie spracovala kancelária MS Arch v spolupráci s projektantom z kancelárie RAUM3, architektom Marcelom Dzurillom. Ako povedala architektka Monika Šutá, snahou bolo zachovať pôvodný architektonický výraz budovy, hlavnou zmenou je tak začlenenie pôvodných loggií do interiéru. Výrazným prvkom bude farebné riešenie, kde má časť okenných rámov červenú alebo žltú farbu – po vzore nemeckej vlajky.

Deutsche Schule Bratislava
Deutsche Schule Bratislava | Zdroj: Matej Hakár

Nový školský rok v novej škole

Žiaci by sa mali do školy nasťahovať v lete 2022. S ohľadom na rozpočet ide o veľkorysý projekt, a to v celoslovenskom rozsahu.

„Našu víziu by však nebolo možné uskutočniť bez finančnej pomoci Nemeckej spolkovej republiky, ktorá prispela viac ako polovicou z celkovej potrebnej sumy, predstavujúcej hodnotu 12 miliónov eur. Táto investícia do prvotriedneho školského zariadenia pozitívne ovplyvní nielen žiakov, ale aj učiteľov či iných pracovníkov, vďaka čomu môžeme budovať status jednotky na trhu v rámci top škôl v Európe,“ vyjadril sa Peter Kršák, predseda predstavenstva Deutsche Schule Bratislava.

Deutsche Schule Bratislava
Deutsche Schule Bratislava | Zdroj: Matej Hakár

Prestavba a modernizácia budovy Deutsche Schule Bratislava

Vyška investície: 13 mil. €
Realizácia: 8/2020 – 5/2022
Investor: Združenie rodičov spoločnej nemecko-slovenskej školy v Bratislave
Architekt: MS Arch, Monika Šutá, Petra Rajchlová, Tomáš Dehelán
Projektant: Architektonické štúdio Raum3
Stavebné náklady: 5,3 milióna € s dph
Zastavaná plocha: 2 676 m2

Článok bol publikovaný v ASB Špeciáli TOP 50 01/2022.