image 89500 25 v2
Galéria(16)

Pasívna drevostavba s harmonickým interiérom

Partneri sekcie:

Pasívna drevostavba jednopodlažného domu v českom meste Rožmitál pod Třemšínem vznikla ako projekt typového domu Kompakt II od architekta Lukáša Pejsara. Dom je určený pre štvorčlennú rodinu, pričom v interiéri tohto príjemného presvetleného domu s veľkou pódiovou terasou prekrytou presahom strechy a orientovanou do záhrady dominuje drevo.

Celodrevený konštrukčný systém

Ako konštrukčný systém bol v prípade tohto domu použitý systém NOVATOP z veľkoformátových panelov, ktorý vytvára masívnu bezpečnú a reálne celodrevenú konštrukciu. Vyvinutý a overený bol vo Švajčiarsku, dnes sa vyrába v Českej republike.

V prípade tohto domu bol v maximálnej miere ponechaný ako pohľadový, čo dodáva interiéru príjemnú vnútornú klímu a harmonické prostredie. Teplo domova zabezpečuje tepelné čerpadlo a vzduchotechnická jednotka.

Fasáda sa rokmi zmení

Fasáda tohto rodinného domu je vytvorená z prírodného nenatieraného sibírskeho smrekovca a vekom zmení podobu – príjemne a esteticky zostarne spolu s domom. Po čase nadobudne sivostriebornú farbu a zapadne do okolitého prostredia. Strecha je valbová z falcovanej plechovej krytiny.

2
5
7
4
6
8
9
1

Dom je osadený na okraji pozemku tak, aby umožnil obyvateľom využitie čo najväčšej plochy záhrady a vlastného súkromia.

NEPREHLIADNITE

DREVODOM V PEKLE

Presah strechy ako ochranné krídla

Vďaka presahom strechy je dosiahnutý efekt ochranných krídiel – tieto presahy dodávajú obyvateľom domu pocit bezpečia a istoty. Najvýraznejší je presah z južnej strany, ktorý poskytuje v lete dostatočné tienenie a pohodu vnútorného prostredia a zabraňuje prehrievaniu interiéru. V zimných mesiacoch však poskytuje dostatočné množstvo svetla v interiéri a dom nepôsobí tmavo, práve naopak.

Ako je riešená dispozícia?

Základom je jednoduché a praktické členenie interiéru tak, aby bol využitý každý jeden kúsok podlahovej plochy. Vstup do domu sa nachádza na jeho západnej strane, v tejto časti nájdete zádverie, technické zázemie, šatňu, hygienické zázemie. Ďalej sa tu nachádzajú dve izby a spálňa s vlastnou šatňou.

Priestor obývacej miestnosti je spojený s jedálňou a kuchynským kútom pôsobiacim samostatne vďaka vnoreniu do hlbšieho priestoru interiéru.

Centrálny spoločenský priestor priamo nadväzuje na vonkajšiu terasu, cez ktorú je z neho prístup do záhrady. Ostatné tri samostatné miestnosti sa nachádzajú z troch strán obývacej izby, v ktorej sa stretávajú dvere do všetkých z nich.

Veľmi nízka energetická náročnosť

Nepopierateľnou výhodou drevostavby je veľmi nízka energetická náročnosť. Vďaka mernej ročnej potrebe tepla na vykurovanie, ktorá je 19 kWh/m2, spĺňa požiadavky na získanie dotácie 400-tisíc českých korún z programu Nová zelená úsporám, ktorý beží u našich západných susedov.

RD Rožmitál v kocke
Architektonické štúdio: 3AE s.r.o.
Autor: Ing. arch. Lukáš Pejsar
Lokalita: Rožmitál pod Třemšínem, Česká republika
Úžitková plocha: 110 m2
Zastavaná plocha: 149 m2
Obstavaný priestor: 448 m3
Potreba tepla na vykurovanie: 19 kWh/m2 za rok
Text: Sabína Zavarská
Zdroj a foto: 3AE s.r.o.